Wykorzystaj ogród w pełni – meble ogrodowe na lato

stolik w ogrodzie

Można wymienić bardzo wiele zalet posiadania własnego ogrodu, między innymi możliwość hodowania roślin, czy uwielbiany szczególnie latem odpoczynek na świeżym powietrzu przed domem. Żeby jednak móc odpocząć w ogrodzie i nie posiłkować się kocem rozłożonym na trawie, potrzebne są meble ogrodowe takie jak leżaki, ławy, albo choćby zestaw krzeseł i stół. Wybór mebli ogrodowych jest ogromny, zarówno pod kątem ich użyteczności, wyglądu, jak i materiałów wykonania.

Ogrodowa strefa wypoczynku

Strefę przeznaczoną do odpoczynku często organizuje się na tarasach, w altanach, albo po prostu w wolnym miejscu w ogrodzie, na trawniku, lub przygotowanej wcześniej kostce czy betonowej wylewce. Wybierając odpowiednie miejsce, warto zwrócić uwagę na jego zacienienie oraz prywatność. Zwykle radzi się, aby strefa odpoczynku była zlokalizowana na tyłach budynku, dzięki czemu można uciec od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

Jakie meble ogrodowe sprawdzają się do odpoczynku? Podstawa to stolik ogrodowy mały, na który można odłożyć kubek gorącej kawy lub czytaną właśnie książkę. Do takiego stolika warto dokupić komplet krzeseł albo drewniane leżaki z wysokim oparciem. W domu, w którym mieszka kilka osób i często przyjmuje się gości, sprawdzi się także duża ława z większą ilością miejsc.

 

Miejsce w ogrodzie do wspólnych posiłków

Wypoczynek ogrodowy stwarza idealne warunki do relaksu na łonie natury, jednak niekoniecznie sprawdza się przy spożywaniu posiłków. Latem, gdy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie, wiele rodzin woli zjeść wspólnie obiad na świeżym powietrzu, zamiast zamykać się w domu. Stół ogrodowy z krzesłami lub ławą można postawić na tarasie, gdzie często radzi się go zadaszyć dla pełnej ochrony przed silnym słońcem i warunkami atmosferycznymi. Strefa do spożywania posiłków może zostać wyznaczona także w dowolnym innym miejscu, jak na przykład na tyłach ogrodu, gdzie domownicy i ich goście mogą skorzystać z grilla.

grillowanie latem

Przy wyborze stołu ogrodowego, jego wielkości i ilości miejsc, znów istotna jest ilość mieszkających w domu osób. Planując w ogrodzie miejsce do przyjmowania gości, warto wziąć to pod uwagę i zaopatrzyć się w większy model stołu, przy którym wszyscy się zmieszczą.

 

Materiał wykonania mebli ogrodowych

Najpopularniejsze materiały, z których tworzy się meble ogrodowe, to tworzywo sztuczne, drewno oraz rattan. Sporadycznie można znaleźć także meble wykonywane z metalu, które, choć niezwykle trwałe, silnie nagrzewają się w słońcu do tego stopnia, że ich dotknięcie może grozić poparzeniem. Wybierając metalowe meble, w szczególności krzesła, należy więc pamiętać o izolujących pokrowcach lub poduszkach.

Meble wykonywane z tworzyw sztucznych to najtańsze modele o lekkiej wadze, których czyszczenie obejmuje jedynie przetarcie wilgotną szmatką z odrobiną detergentu. Chociaż takie meble nie wymagają pielęgnacji, tworzywo sztuczne jest uznawane za najmniej odporny materiał, który pod wpływem promieni słonecznych blaknie, a przy uderzeniu może się złamać.

Alternatywą dla tworzywa sztucznego jest naturalne drewno, piękny i trwały materiał, który wymaga regularnej impregnacji. Drewno nie nagrzewa się pod wpływem słońca, nie traci swojego wyglądu ani kształtu, a w dodatku pięknie wygląda w ogrodach o różnym charakterze. Jego jedyną wadą jest wysoka cena oraz ciężar, który w przypadku dużych mebli wpływa na trudności w ich przenoszeniu.

Jeszcze inną możliwością jest wybór mebli wykonywanych z plecionego rattanu. Są one znacznie lżejsze od litego drewna, nieco tańsze i nie wymagają pielęgnacji. Choć nie są tak trwałe jak modele drewniane, ich odporność ocenia się wyżej, niż w przypadku mebli z tworzyw sztucznych.

Zobacz też: Najlepsze ekspresy do kawy – ranking na wiosnę 2022!

Najlepsze ekspresy do kawy – ranking na wiosnę 2022!

Materiał partnerski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News