WPP po raz 58.

 

Zwycięzcą 58. edycji World Press Photo został duński fotograf, Mads Nissen. Nagrodzone zdjęcie przedstawia parę rosyjskich homoseksualistów na łóżku w intymnej sytuacji. Fotograf chce tym samym zwrócić uwagę na represje jakich doświadczają w Rosji środowiska LGBT.

21-letni Jon i 25-letni Alex zostali uwiecznieni na fotografii w sposób dyskretny i pełen wrażliwości. Zdjęcie „Jon i Alex” jest częścią cyklu „Homophobia in Russia”, który został nagrodzony na festiwalu Lumix w Hanowerze. Fotoreportaże Madsa Nissena, oprócz duńskiego „Politiken”, publikowane były m.in. w „Timesie”, „Newsweeku” czy „Der Spiegel”. Fotograf był wielokrotnie doceniany za swoje zdjęcia, zarówno w Danii (Danish Press Photo) jak i w konkursach międzynarodowych (m. in. trzecia nagroda na WPP w roku 2011 czy China International Press Photo.


Większość prac Nissena porusza tematykę zaangażowaną społecznie i politycznie – rewolucję w Libii, głód w Nigerii czy problemy przeludnienia na Filipinach. Tego typu zdjęcia są zazwyczaj nagradzane w konkursie, dlatego skupienie się na problemach LGBT, zwłaszcza w kontekście Rosji może być odczytane jako temat zastępczy, odwrócenie uwagi od istotnie palących spraw związanych z tym krajem. Tymczasem jury prestiżowego World Press Photo podkreśla ludzkie ujęcie problemu, ładunek emocjonalny zdjęcia i jego potencjał do stania się ikoną fotografii. Laureat tegorocznego konkursu zaznacza, że problem nietolerancji i agresji wobec homoseksualistów jest sprawą równie palącą, co konflikty zbrojne.

Niemniej, tematy wokół których obraca się wiele z pozostałych nagrodzonych zdjęć, to w dużej mierze wojna, terror i ich wpływ na człowieka. Drugą nagrodę w kategorii „News” zdobyło zdjęcie autorstwa Bulenta Kilica, przedstawiające nastolatkę ranną podczas protestów w Turcji. Uwagę zwracają także fotografie „Kitchen Table” – detal domu spustoszonego przez atak w Doniecku i „Rescue Operation” – przedstawiające uchodźców z Libii na przepełnionej łodzi. Pojawia się też reportaż z walk na kijowskim Majdanie. Zaskakujący fotoreportaż stworzył Belg Tomas van Houtryve, dokumentując codzienne sytuacje za pomocą wojskowych dronów.

Na tle tych fotografii „Jon i Alex” wyróżnia się pozytywnym przesłaniem. Być może jurorzy nagradzając to zdjęcie chcieli przełamać atmosferę złych wiadomości i negatywnych emocji, ale czy samo to czyni pracę Nissena wyjątkową?

 

wpp

fot. Madds Nissen

wpp3

fot. Sergei Ilnitsky

wpp4

fot. Massimo Sestini

wpp6

fot. Tomas van Houtryve

wpp5

fot. Jerome Sessini

wpp2

fot. Bulent Kilic

 

tekst | Karolina Rospondek

zdjęcia | http://www.worldpressphoto.org

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News