Zwycięzcą 58. edycji World Press Photo został duński fotograf, Mads Nissen. Nagrodzone zdjęcie przedstawia parę rosyjskich homoseksualistów na łóżku w intymnej sytuacji. Fotograf chce tym samym zwrócić uwagę na represje jakich doświadczają w Rosji środowiska LGBT.
21-letni Jon i 25-letni Alex zostali uwiecznieni na fotografii w sposób dyskretny i pełen wrażliwości. Zdjęcie „Jon i Alex” jest częścią cyklu „Homophobia in Russia”, który został nagrodzony na festiwalu Lumix w Hanowerze. Fotoreportaże Madsa Nissena, oprócz duńskiego „Politiken”, publikowane były m.in. w „Timesie”, „Newsweeku” czy „Der Spiegel”. Fotograf był wielokrotnie doceniany za swoje zdjęcia, zarówno w Danii (Danish Press Photo) jak i w konkursach międzynarodowych (m. in. trzecia nagroda na WPP w roku 2011 czy China International Press Photo.
Większość prac Nissena porusza tematykę zaangażowaną społecznie i politycznie – rewolucję w Libii, głód w Nigerii czy problemy przeludnienia na Filipinach. Tego typu zdjęcia są zazwyczaj nagradzane w konkursie, dlatego skupienie się na problemach LGBT, zwłaszcza w kontekście Rosji może być odczytane jako temat zastępczy, odwrócenie uwagi od istotnie palących spraw związanych z tym krajem. Tymczasem jury prestiżowego World Press Photo podkreśla ludzkie ujęcie problemu, ładunek emocjonalny zdjęcia i jego potencjał do stania się ikoną fotografii. Laureat tegorocznego konkursu zaznacza, że problem nietolerancji i agresji wobec homoseksualistów jest sprawą równie palącą, co konflikty zbrojne.
Niemniej, tematy wokół których obraca się wiele z pozostałych nagrodzonych zdjęć, to w dużej mierze wojna, terror i ich wpływ na człowieka. Drugą nagrodę w kategorii „News” zdobyło zdjęcie autorstwa Bulenta Kilica, przedstawiające nastolatkę ranną podczas protestów w Turcji. Uwagę zwracają także fotografie „Kitchen Table” – detal domu spustoszonego przez atak w Doniecku i „Rescue Operation” – przedstawiające uchodźców z Libii na przepełnionej łodzi. Pojawia się też reportaż z walk na kijowskim Majdanie. Zaskakujący fotoreportaż stworzył Belg Tomas van Houtryve, dokumentując codzienne sytuacje za pomocą wojskowych dronów.
Na tle tych fotografii „Jon i Alex” wyróżnia się pozytywnym przesłaniem. Być może jurorzy nagradzając to zdjęcie chcieli przełamać atmosferę złych wiadomości i negatywnych emocji, ale czy samo to czyni pracę Nissena wyjątkową?
fot. Madds Nissen
fot. Sergei Ilnitsky
fot. Massimo Sestini
fot. Tomas van Houtryve
fot. Jerome Sessini
fot. Bulent Kilic
tekst | Karolina Rospondek
zdjęcia | http://www.worldpressphoto.org