FOTOFESTIWAL 2023: Andy Warhol, Madonna i Grace Jones na parkiecie kultowego klubu Area

FOTOFESTIWAL 2023 Andy Warhol, Madonna i Grace Jones na parkiecie kultowego klubu Area
©Volker Hizn Area Warhol i Basquiat Fotofestiwal2023

Andy Warhol, Madonna i Grace Jones na parkiecie kultowego klubu Area, nowe prace Zbigniewa Libery oraz – w ramach programu głównego, zatytułowanego Nadzieja – kilkanaście projektów o działaniu, współpracy i wierze w moc zmian. Wszystko to między 15 a 25 czerwca w Łodzi na Fotofestiwalu.

FOTOFESTIWAL 2023 – Nadzieja

FOTOFESTIWAL 2023: Andy Warhol, Madonna i Grace Jones na parkiecie kultowego klubu Area

Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – odbędzie się po raz dwudziesty drugi w pofabrycznych przestrzeniach na terenie całego miasta. W centrum festiwalowym Art_Inkubator znajdą się wystawy z programu Nadzieja, czyli międzynarodowe projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości.

Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei” – mówią Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska odpowiedzialni za program festiwalu – „Zaprosiliśmy do współpracy kuratorów_ki i artystów_ki, którzy stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na 22. edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie”.

Program 22. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliży historię inkaskich i andyjskich społeczności rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca–Coli.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Butelka Coca Cola na czarnym tle
Nadège Mazars Mama Coca_ Archive material _ On February 15, 2022, Indigenous communities in Colombia want to ban the sale of Coca Cola in their territories to protest against the American multinational which is threatening to sue them for

„Oro verde” kolektywu Ritual Inhabitual  opowie o buncie zapoczątkowanym przez Meksykanki, w wyniku którego z miasta Cherán wydalono jeden z wielu niebezpiecznych karteli narkotykowych. Uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym.

Ursula Biemann video still Hope Program exhibition In Our Hands Fotofestiwal 2023
Ursula Biemann video still Hope Program exhibition In Our Hands Fotofestiwal 2023

Artysta Ugo Woatzi, prezentowany na wystawie grupowej „Na krawędzi”, zaprosi do wspólnego celebrowania szerokiego wachlarza rozmaitych oblicz męskości.

Ugo Woatzi Hope Program exhibition On The Verge Fotofestiwal 2023
Ugo Woatzi Hope Program exhibition On The Verge Fotofestiwal 2023

Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone.

Pauline Hisbacq Ugo Woatzi Hope Program exhibition On The Verge Fotofestiwal 2023
Pauline Hisbacq Ugo Woatzi Hope Program exhibition On The Verge Fotofestiwal 2023

Wystawy spięte tegorocznym hasłem festiwalu to w sumie kilkanaście projektów artystycznych, które zmieniają sposób patrzenia na współczesny świat i udowadniają, że nawet w czasach największego mroku, w szczelinach niepewności kryją się pozytywne scenariusze, które możemy wywołać.

W klubie z Warholem i premierowe prace Zbigniewa Libery

W programie znajdzie się także kilkanaście wystaw niezwiązanych z tematem głównym: m.in. „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S–ka”. Wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Miejsce to, co sześć tygodni przechodziło spektakularną przemianę a bywalcy przychodzili ubrani w nawiązaniu do haseł przewodnich takich jak: „Jedzenie”, „Moda” czy „Wiara”. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones, tuż obok everymanów zmieniających się w kogoś innego na jedną, widowiskową noc.

Mocnym punktem programu będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu nowych fotografii Zbigniewa Libery. „Wystawa w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi – miasta z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty” – mówi Daniel Muzyczuk, kurator wystawy – Istotnym aspektem tego powrotu jest również lokalizacja – Wschodnia to w końcu legendarna przestrzeń niezależnego ruchu galeryjnego i ostatnia w mieście czynna galeria autorska powstała w na początku lat osiemdziesiątych”.

Kolejna duża wystawa indywidualna przedstawi prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty. Będzie to przegląd całokształtu twórczości autora, począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie nigdzie niepokazywane prace. Wystawa retrospektywna „Cisza” zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki.

Grzegorz Przyborek, Moje bibeloty i manele, z serii covidowej wystawa Cisza Fotofestiwal 2023
Grzegorz Przyborek, Moje bibeloty i manele, z serii covidowej wystawa Cisza Fotofestiwal 2023

Do współpracy przy tworzeniu programu po raz kolejny zaprosiliśmy kuratorki dwóch zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku (Białoruś) oraz Odesa Photo Days (Ukraina)” – mówi Krzysztof Candrowicz – „Oba festiwale ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi, kompleksie OFF Piotrkowska na prezentację twórczości m.in.: białoruskich i ukraińskich artystów i artystek”.

Talenty przyszłości

Fotofestiwal to także przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty. W nim sześć projektów wybranych przez międzynarodowe jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata i imponujące wizualnie projekty dotykające różnorodnej tematyki: rzeczywistości krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii.

Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures zobaczymy projekty bliskie współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pokaz slajdów i wystawa grupowa „Na krawędzi” z Programu Nadzieja powstały, dzięki współpracy Fotofestiwalu z Futures Photography – międzynarodową platformą łączącą niemal dwadzieścia instytucji fotograficznych z Europy.

Marcin Kruk No Tears to Cry Futures Talents slideshow
Marcin Kruk No Tears to Cry Futures Talents slideshow

W trakcie dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć także prezentacje książek fotograficznych (m.in. wyróżnionych w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku czy prestiżowej Kassel Dummy Awards), wystawy organizowane przez galerie partnerskie, tu m.in. wystawa grupowa dedykowana Bogdanowi Konopce w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego czy wystawa retrospektywna Chrisa Niedenthala w Muzeum Miasta Łodzi. W programie znajdą się jak zawsze projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, a festiwal stanie się pretekstem do zwiedzania Łodzi w jej najlepszej odsłonie.

Chris Niedenthal Fotofestiwal 2023
Chris Niedenthal Fotofestiwal 2023

Fotofestiwal – szczegóły imprezy

15–25 czerwca 2023

www.fotofestiwal.com

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej

Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi,

Główni partnerzy festiwalu: Miesiąc Fotografii w Mińsku, Odesa Photo Days, EPP Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi,

Sponsor festiwalu: Rossmann

Centra festiwalowe: Art_Inkubator, OFF Piotrkowska,

Partnerzy wystaw Odesa Photo Days i Miesiąca Fotografii w Mińsku: EU4 Culture, Goethe Institut

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów 600–lecia Łodzi.

Zobacz też: Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

Kolejni artyści dołączają do CARBON SILESIA FESTIVAL!

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News