Wiersze zamknięte w neonach

Neon na budynku

Robert Montgomery to szkocki poeta, który znalazł niezwykły sposób na prezentację swoich prac. Zamiast wydawać przepełnione tekstem tomiki, autor wychodzi do odbiorców swoich dzieł za pomocą billboardów, neonów czy innego typu instalacji, umieszczonych w przestrzeni publicznej.

Taka niespotykana forma prezentacji poezji jest intrygująca i przykuwa uwagę. Zarówno nieczęsto widzi się wypełniony tekstem billboard, który nie reklamuje żadnego proszku do prania czy nowych darmowych kredytów, jak i rzadko spotyka się poezję w przestrzeni publicznej, nie licząc oczywiście bazgrołów na ścianach. Jak mówi sam autor, obecny język jest przepełniony zwrotami politycznymi i reklamowymi. Mało w nim naturalności i polotu. Dlatego też wykorzystuje on poezję, która jest niejako narzędziem obronnym przed współczesnym językiem, i bawi się słowem, które następnie umieszcza w różnych rozmaitych miejscach.

W swoich pracach Montgomery porusza kwestie społeczne takie jak nierówności ekonomiczne, rasizm oraz zwraca uwagę na ekologię. Jak sam autor twierdzi jest nieodpowiedzialnym nie poruszać w swoich pracach tak ważnych kwestii, które nas dotyczą. Inspiracją dla prac Montgomerego są ludzie, których zna i którzy walczą o pokój na świecie. Jako przykład wymienia Chrisa Ninehama, który założył koalicję Koniec Wojny, a także ruch Quakers oraz Green Party, brytyjską partię polityczną.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Montgomery konsekwentnie brnie w kierunku sztuki, którą zapoczątkował już na studiach. Jego pierwszym projektem było właśnie wykorzystanie pustych przestrzeni bilbordów, biur i sklepów, w celu umieszczania w nich różnych dzieł. Tworzył wówczas razem z kolegami ze studiów. Na swoją działalność dostał nawet stypendium od szkockiego ministerstwa sztuki. Teraz Montgomery działa sam i tworzy publiczną poezję. Swoje instalacje stawia w niezwykłych miejscach i pokazuje je w nietypowej formie – jak na przykład płonący napis czy neon w pustym basenie. Ostatnio poeta wydał w Berlinie swój pierwszy tomik poezji.

 Napis w postaci neonu umieszczony na budynku Napis w postaci neonu umieszczony w basenie Napis w postaci neonu umieszczony na budynku Napis w postaci neonu umieszczony na ciężarówce  Płonący neon Napis w postaci neonu umieszczony na budynkuWięcej prac Roberta znajdziecie tutaj: http://www.robertmontgomery.org/

Tekst: Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News