5 polskich artystów streetowych, których trzeba znać

Mural przedstawijący chłopca myjącego zęby przy zlewie

Stwierdziliśmy, że czas docenić sztukę uliczną i to nie tylko tę europejską. Dlatego wybraliśmy dla was pięciu polskich artystów streetowych, których uważamy, że każdy, obowiązkowo powinien znać.

1. Paweł Ryżko

Rocznik ’84, absolwent łodzkiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki i Malarstwa. W przeszłości współpracował z grupą Twożywo. Autor okładki do płyty Franka Zappy „Hammersmith Odeon”, wydanej z okazji 70. urodzin artysty. Laureat „Młodej Polski” w 2012 roku. Specjalizuje się w plakacie, szablonie muralu i typografii, a jego prace stylistycznie nawiązują do tradycji konstruktywizmu. Wielokrotnie nagradzany w konkursach graficznych.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

„Syrena Łochowska”, Praga Północ, Warszawa, autor: Paweł Ryżko
„Syrena Łochowska”, Praga Północ, Warszawa, autor: Paweł Ryżko,

2. Natalia Rak 

Rocznik ’86, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej  i Plakatu. Street artem interesuje się od 3 lat, a już jest uznawana za jedną z najzdolniejszych artystek w Polsce i na świecie. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. Jej twórczość wyróżnia niezwykła kolorystyka i metaforyczne ujęcia bohaterów, dzięki czemu całość zyskuje tajemniczy, surrealistyczny charakter.

"Legenda o wielkoduchach" Białystok autor: Natalia Rak
“Legenda o wielkoduchach” Białystok autor: Natalia Rak
„Explore nature” Terracina Włochy autor: Natalia Rak
„Explore nature” Terracina Włochy autor: Natalia Rak

3. Stanisław SZUM Szumski

Rocznik ’92, student na Wydziale Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego twórczość oscyluje wokół ilustracji, postgrafitti i netartu. Mimo młodego wieku, już ma na koncie wiele wystaw, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. W swoich dziełach sięga po tematy i motywy zepchnięte do popkulturowego śmietnika i interpretuje je na nowo.

„Miłość więzienna” autor: Stachu Szumski
„Miłość więzienna” autor: Stachu Szumski
„Meandry tytoniowej pospolitości. Intencyjnej rynkowości” autor Stachu Szumski
„Meandry tytoniowej pospolitości. Intencyjnej rynkowości” autor Stachu Szumski
„Nawrócony Mike Tyson w drodze do Mekki 2013” autor: Stachu Szumski
„Nawrócony Mike Tyson w drodze do Mekki 2013” autor: Stachu Szumski(foto:

4. ETAM CRU 

Grupę tworzą wybitni absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych: Mateusz Gapski i Przemysław Blejzyk – znani również pod pseudonimami Bezt i Sainer. Swoimi oryginalnymi projektami oraz precyzją wykonania podbili serca miłośników street artu na całym świecie. Poza wielkim formatem, murale ich autorstwa cechuje ogromna plastyczność i surrealizm. Ich prace zdobią ulice w Polsce, Bułgarii, Niemczech, Portugalii, Rosji czy USA.

„Moonshine” Richmond VA USA autor: ETAM
„Moonshine” Richmond VA USA autor: ETAM
„Madamme Chicken” Łódź autor: ETAM
„Madamme Chicken” Łódź autor: ETAM

5. Paweł SWANSKI Kozłowski

Rocznik ’80, malarz, grafik, ilustrator, autor animacji i teledysków, założyciel marki Turbokolor. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw w europejskich galeriach sztuki. Jego twórczość, początkowo inspirowana kulturą hip-hopu, obecnie skupia się na dokumentowaniu i komentowaniu otaczającej rzeczywistości. Jego dzieła często kojarzone są z urban culture. Twórca animacji do MTV i VH1. Ilustracje jego autorstwa publikowane były m.in. w „Lodown”, „Blond”, „Belio”, „DosDedos”, Lajfstajl”, „Exklusiv”.

Untitled Białystok autor: SWANSKI
Untitled Białystok autor: SWANSKI
Untitled Nowolipki-Wall Warsaw, 2011, autor: Sztumski
Untitled Nowolipki-Wall Warsaw, autor: SWANSKI

Tekst: Wioleta Żochowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News