Wentylator pokojowy – najlepszy przyjaciel w upalne dni

wentylator pokojowy

Wentylator pokojowy to największy przyjaciel człowieka w upalne dni. To on najczęściej ratuje nas, kiedy nadchodzi fala niemiłosiernych upałów. Daje nam miły wiaterek  kiedy nasze domy zamieniają się w saunę, w której nie da się pracować ani odpoczywać. 

Wentylatory, zwane potocznie wiatrakami pokojowymi to urządzenia, które są z nami od najmłodszych lat. Czy coś znacząco zmieniło się w ich ofercie? Sprawdźmy!

Jak działa wentylator i czy naprawdę chłodzi powietrze?

Wentylator jaki jest, każdy widzi. Są dość prostymi urządzeniami. W swojej konstrukcji wykorzystują to samo prawo fizyki, co wirniki samolotów czy śmigłowców. W skrócie chodzi o różnicę ciśnień, dzięki której następuje ruch powietrza. Żeby wytłumaczyć to bardziej obrazowo – podczas pracy urządzenia, po dwóch stronach jego śmigieł wytwarza się różnica ciśnień, a tym samym powietrze jest wprawiane w ruch. Czy zatem możemy powiedzieć, że wentylator chłodzi powietrze? Otóż… absolutnie nie! Przesuwające się masy powietrza odczuwamy na swojej skórze jako chłodny powiew, jednak podstawowa temperatura pomieszczenia nie zmienia się ani trochę!

Jakie są rodzaje wentylatorów ?

Na sklepowych półkach najczęściej możemy zauważyć wentylatory wyglądające jak małe wiatraki – wprawiające w ruch powietrze łopatki, skryte za ochronną obudową, obracają się wokół okrągłej czaszy, przywodząc na myśl właśnie takie skojarzenie. Wśród tych najbardziej klasycznych wentylatorów możemy wyróżnić wysokie urządzenia podłogowe oraz ich miniaturki – wentylatory nabiurkowe. Różnią się one miedzy sobą wielkością, mocą i zasięgiem, w którym ich działanie będzie przez nas odczuwane.

Są też wentylatory podłogowe, ale nie zawsze sprawdzą się w domu ze względu na ich głośność i brak ustawienia oscylacji.

Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń AGD, wentylator może być dobry i służyć nam przez lata, lub taki, który będziemy musieli wymienić wcześniej niż mamy na to ochotę.

Jaki wentylator wybrać?

W pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby. Inaczej bowiem podejdziemy do wyboru urządzenia np. do biura, skupiając się na małych nabiurkowych modelach, inaczej do sypialni, w której lepiej sprawdzi się urządzenie na wysokiej, regulowanej podstawie, a jeszcze inaczej do pokoju gościnnego, którego koncepcja jest spójna i przemyślana, a każdy wprowadzany element musi dopasować się do konkretnej stylistyki.

Choć przy wyborze powinniśmy kierować się głównie własnymi preferencjami, jest kilka żelaznych zasad, za którymi powinniśmy podążać:

  • Sprawdź funkcję oscylacji!

Oscylacja to inaczej możliwość obracania się czaszy wiatraka w trakcie pracy. Jest ona niezwykle istotna zarówno dla równomiernego „chłodzenia” pomieszczenia, jak i przy dostosowywaniu ustawień urządzenia do konkretnej sytuacji.

  • Czy w urządzeniu możesz regulować stopień natężenia pracy?

Czasami mamy ochotę jedynie na delikatny, jak muśnięcie wiosennego wietrzyka, powiew… innym razem marzy nam się natomiast cała naprzód i prawdziwy wiatr we włosach! Właśnie dlatego wybierane przez nas urządzenie powinno umożliwić nam wybór natężania pracy.

  • Cicho sza!

Zawsze warto sprawdzić poziom głośności naszego urządzenia. Zdarza się przecież dość często, że wiatrak towarzyszy nam w pracy umysłowej, podczas relaksu, a nawet snu 🙂

  • Design

Dla wielu osób ważne jest wykonanie i design urządzeń domowych. Zazwyczaj myślimy o kupnie dobrego wiatraka i tyle, ale pamiętajmy, że być może będziemy z niego korzystać przez kilka lat. Warto otaczać się ładnymi i sprawnymi przedmiotami.

Nie masz pewności, na który się zdecydować? Wejdź na stronę eldom.eu i wybierz swój idealny wiatrak pokojowy. Szeroka oferta sklepu, pozwoli Ci na obejrzenie wielu różnych modeli i wybranie najlepszego!

Artykuł sponsorowany

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News