Uszkodzony czujnik wentylatora — objawy awarii

awaria chłodnicy motointegrator

Czujnik wentylatora chłodnicy, nazywany także czujnikiem temperatury cieczy chłodzącej, jest bardzo ważnym elementem systemu chłodzenia silnika. Gdy czujnik temperatury płynu chłodniczego zaczyna działać nieprawidłowo, może to prowadzić do wielu problemów z pracą silnika i całego układu chłodzącego. Jeśli niepokoi cię to, w jaki sposób działa wentylator chłodnicy lub zauważasz inne rzeczy, mogące wskazywać na problem z chłodzeniem, przedstawiamy poniżej najczęściej spotykane objawy awarii czujnika wentylatora chłodnicy. Zweryfikuj czy w Twoim samochodzie pojawia się któraś z tych usterek.

5 rzeczy, które informują, że czujnik temperatury płynu chłodniczego wymaga naprawy

1. Przegrzewanie się silnika

Jeśli czujnik nie działa prawidłowo, może on nie włączyć wentylatora chłodnicy, gdy temperatura silnika wzrasta. Silnik samochodu może się wtedy przegrzać, co prowadzi do zagotowania płynu chłodniczego i rozszczelnienia całego bloku silnika. Naprawy takich awarii są bardzo skomplikowane i kosztowne, wymagają przy tym wymiany wielu części w silniku.

2. Wentylator chłodnicy pracuje bez przerwy

Jeśli wentylator chłodnicy działa bez przerwy, nawet po wyłączeniu silnika lub uruchomieniu silnika, który jest zimny, może to wskazywać na uszkodzony czujnik lub przekaźnik wentylatora. Nieustannie pracujący wentylator zagrożony jest zatarciem łożysk, co znacznie podwyższa koszt całej naprawy.

3. Nieprawidłowe wskazania na wskaźniku temperatury

Jeśli wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej pokazuje nieprawidłowe wartości (zbyt wysokie lub zbyt niskie), może to wskazywać na uszkodzenie czujnika chłodnicy. Zafałszowane dane płynące z czujnika powinny być szybko wyłapane przez doświadczonego kierowcę, znającego swoje auto.

4. Świecąca kontrolka Check Engine

Współcześnie produkowane samochody są monitorowane przez komputer pokładowy. Jeśli wiatrak chłodnicy lub czujnik temperatury cieczy chłodzącej działa nieprawidłowo, komputer powinien tę usterkę wyłapać i sygnalizować o niej kierowcy. Robi to poprzez włączenie żółtej kontroli silnika na desce rozdzielczej. Piktogram chceck engine informuje kierowcę o jakimś problemie z silnikiem i konieczności podpięcia samochodu do komputera diagnostycznego, aby odczytać zapisane błędy.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

5. Mniejsza wydajność klimatyzacji

Z wentylatorem chłodnicy bardzo często powiązany jest także system klimatyzacji samochodu. Niesprawny wentylator oraz gorący płyn chłodniczy mogą sprawić, że chłodzenie wewnątrz kabiny nie będzie tak samo skuteczne, jak wcześniej.

Uszkodzony czujnik wentylatora? Objawy i konsekwencje są trudne do przeoczenia. Nie bagatelizuj tego problemu w nadziei, że sam się rozwiąże. Tak na pewno się nie stanie, a koszty naprawy z pewnością będą tylko rosły z każdą kolejną usterką.

Niesprawny wentylator chłodnicy i uszkodzony czujnik — co robić?

Jakie są przyczyny uszkodzonego czujnika wentylatora? Może ich być naprawdę sporo. Najprostsza i najszybsza do wyeliminowania to przepalony bezpiecznik. Uszkodzony bezpiecznik można wymienić samodzielnie na nowy, o takim samym amperażu. Inne przyczyny to mechaniczne uszkodzenie czujnika lub awaria sama z siebie, spowodowana np. zmęczeniem materiału. Jeśli i Ciebie dotknęła taka awaria i chcesz ją szybko usunąć, odwiedź serwis internetowy Motointegrator.com.

Co to za strona Motointegrator.com?

Jest to internetowy serwis poświęcony motoryzacji, w którym znajdziesz setki artykułów poświęconych awariom w samochodach, sposobom ich naprawy, a także częściom zamiennym. Motointegrator.com to także największa w Polsce sieć warsztatów samochodowych, obejmująca 1500 punktów we wszystkich województwach. W każdym z tych warsztatów bez najmniejszych problemów naprawisz uszkodzony wentylator, wymienisz niesprawny czujnik temperatury na nowy, a także wykonasz kompleksowy przegląd lub serwis olejowy w swoim samochodzie.

Zobacz też: Vespa. Włoska legenda motoryzacji i designu

Vespa. Włoska legenda motoryzacji i designu

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News