Trylogia, która podbiła świat powieści sensacyjnych

Stieg Larsson – król skandynawskiego thrillera

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii książek na świecie jest niewątpliwie słynna trylogia „Millennium”. To seria powieści, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Zna ją dzisiaj prawdopodobnie każdy fan i każda fanka książek sensacyjnych. No ale kim właściwie jest jej autor – Stieg Larsson? Co warto wiedzieć o jego dziele? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Stieg Larsson – król skandynawskiego thrillera

Stieg Larsson, a właściwie Karl Stig-Erland Larsson urodził się w 1954 roku w niewielkiej miejscowości Skelleftehamm, w północnej Szwecji. Od najmłodszych lat wiedział, że chce zostać pisarzem. Swoją pierwszą powieść napisał bowiem już w wieku… dwunastu lat. Profesjonalnej kariery nie rozpoczął jednak od razu jako pisarz. Przez pewien czas pracował jako urzędnik pocztowy. Był też projektantem grafiki w agencji prasowej, a także zajmował się polityką. Był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej oraz redaktorem naczelnym szwedzkiej trockistowskiej gazety „Fjarde internationalen”. Jedocześnie aktywnie wspierał ruchy antyrasistowskie, antynazistowskie oraz feministyczne. Niejako w międzyczasie zajmował się pisaniem książek.

Od książek o tematyce politycznej, aż po thriller

Stieg Larsson wydał cztery książki o tematyce politycznej. A dopiero później zdecydował się na napisanie pełnoprawnej powieści sensacyjnej. W 2005 roku na rynku pojawiła się pierwsza część trylogii Millennium – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Niestety sam autor nie dożył jej publikacji, ponieważ zmarł na zawał mięśnia sercowego jeszcze w 2004 roku w wieku 50 lat. Za powieść „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” otrzymał pośmiertnie prestiżową nagrodę literacką Szklanego Klucza za najlepszą skandynawską powieść kryminalną. Ta książka zapewniła mu ogromny rozgłos i szybko stała się bestsellerem nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie. W 2009 roku pierwsza część trylogii została też zekranizowana w postaci filmu fabularnego o tym samym tytule. Pojawił się także miniserial „Millennium”.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Trylogia, a może czteroczęściowa seria?

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” nie pozostała jednak jedynym thrillerem tego autora. Przed śmiercią Stieg Larsson napisał jeszcze dwie części, a także rozpoczął prace nad czwartą. Druga część serii, czyli „Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz trzecia część – „Zamek z piasku, który runął” zostały opublikowane w 2009 roku. Spotkały się z takim samym uznaniem czytelników, jak pierwsza część cyklu. W sierpniu 2015 roku odbyła się natomiast premiera czwartej części serii Millennium. Nie została jednak w całości napisana przez Siega Larssona. Na prośbę spadkobierców autora została dokończona przez szwedzkiego dziennikarza i pisarza – Davida Lagercrantza.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News