TOP 5: Filmy o WTC, które trzeba obejrzeć

filmy o wtc world trade center

Obchodzimy dziś przykrą rocznicę – dokładnie 22 lata temu doszło do bodaj najbardziej spektakularnego ataku terrorystycznego w naszym kręgu cywilizacyjnym. Aby dowiedzieć się więcej na jego temat, polecamy rzetelne, poruszające filmy o WTC.

Wybraliśmy zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty traktujące o wydarzeniach z 11 września 2001 roku. Które z nich są najbardziej godne uwagi?

FILMY O WTC:

5. LOT 93 (2006)

Film, który trzeba obejrzeć przede wszystkim ze względu na to, że porusza często pomijany, dość nieoczywisty wątek – pasażerów tytułowego lotu 93, którzy dzięki swojej interwencji uratowali kolejne setki istnień, stawiając czoła terrorystom.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Poza tematyką jest to też, najzwyczajniej w świecie, świetnie zrobiony film, w którym dominuje uczucie napięcia. Jednocześnie jest doskonałą laurką dla bohaterstwa ludzi, którzy znajdowali się wówczas na pokładzie tego samolotu. Polecamy również bardzo podobny film Lot 93 z Newark, który można uznać za bliźniaczą, choć nieco gorzej ocenianą produkcję.

4. FAHRENHEIT 9.11 (2004)

Film, co tu dużo mówić, bardzo niewygodny. Przez niemal dwie godziny twórcy tego dokumentu wyciągają fakty na temat powiązań władz USA z Osamą Bin Ladenem i terrorystami. Opowiadają o tym, w jaki sposób rząd George’a W. Busha przyczynił się do tragedii i wysnuwają teorię (popartą pewnymi dowodami), że Stany również mają w tej sprawie trochę za uszami.

Jeśli chodzi o godne uwagi filmy o WTC, nie sposób przejść obok tego dokumentu obojętnie – zdecydowanie zmienia podejście do pewnych kwestii i otwiera oczy na zgrzyty związane z administracją Stanów Zjednoczonych.

3. WORLD TRADE CENTER (2006)

Kolejna okazja do tego, aby oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń – tym razem twórcy skupiają się na służbach ratunkowych, którzy dzielnie przeszukiwali szczątki upadłych wież. Jeśli chodzi o filmy o WTC, ten jest bodaj najbardziej znany i najczęściej transmitowany. Oczywiście nie bez powodu – mamy do czynienia z solidną, poruszającą produkcją.

World Trade Center opowiada prawdziwą historię policjantów, którzy utknęli w ruinach w trakcie ich przeczesywania. Nicolas Cage w roli głównej nie jest jedyną zaletą tego filmu – warto również wspomnieć o nieznośnym wręcz napięciu oraz znakomitym oddaniu emocji tamtych wydarzeń.

2. ILE WARTE JEST LUDZKIE ŻYCIE? (2020)

Najnowsza produkcja w tym zestawieniu. Jeśli chodzi o filmy o WTC, ten wyróżnia się przede wszystkim tematyką. Skupia się bowiem na prawdziwej historii prawnika, który po zamachach na World Trade Center musiał… wycenić śmierć poszczególnych ludzi.

Dylematy moralne, kryzys egzystencjalny, nieustanne wyrzuty sumienia – to tylko niektóre kwestie doskonale poruszone przez twórców tego dzieła. Do tego dochodzi świetna gra aktorska oraz ciągłe napięcie zbudowane w sposób nieoczywisty, bo kameralnie i subtelnie.

Ile warte jest ludzkie życie? to produkcja Netflixa – i w przeciwieństwie do wielu innych przygotowywanych na kolanie filmów i seriali na tej platformie, obok tego filmu nie sposób przejść obojętnie. Jeśli chcemy zgłębić temat traum związanych z tragedią z 11 września 2001 roku, to jest chyba najbardziej wnikliwy obraz.

1. 102 MINUTY, KTÓRE ZMIENIŁY AMERYKĘ (2008)

Jeśli chodzi o najbardziej poruszające filmy o WTC, nie można nie umieścić tej produkcji na pierwszym miejscu. Przede wszystkim jest najbardziej naturalistycznym, brutalnym filmem o tej tragedii, jaki kiedykolwiek powstał.

Mamy do czynienia z dokumentem, który opiera się na amatorskich wideo. Twórcy zebrali nagrania ludzi, którzy w tamtym czasie byli blisko miejsca tragedii. Widzimy niepokojące, wręcz przerażające zapisy wideo wydarzeń z 11 września, a narrację uzupełniają relacje osób, które wspominają, co się wtedy działo.

Całość składa się na barwną, ale niezwykle niepokojącą historię – i trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę, bo przypomina scenariusz najbardziej spektakularnych filmów katastroficznych.

Zobacz także: Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – na te filmy czekamy!

Festiwal Filmowy w Wenecji 2023 – na te filmy czekamy!

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News