Categories: miastopodróże

Szwajcaria to najbardziej „kocie” państwo na świecie. Zobaczcie „kocie drabinki”

Dobrze wiemy, że nie ma za bardzo znaczenia co robimy dla kotów – będą chciały to przyjdą, będą chciały — to pójdą. I jak się okazuje fenomen ten najlepiej rozumieją Szwajcarzy.

Dziwne, małe drabinki przy budynkach w jednym ze szwajcarskich miasteczek. Po co? To właśnie koci-fenomem Szwajcarii. Któregoś dnia, ktoś postanowił ułatwić swobodne życie kotom i tak się zaczął drabinkowy, koci trend, który został uwieczniony w filmie szwajcarskiej graficzki i pisarki Brigitte Shuster, która postanowiła zagłębić się w ten dziwny, acz uroczy fenomen i napisać książkę Swiss Cat Ladders.

Artystka do tego celu wykorzystała swoje rodzinne miasto Berno. Postanowiła spojrzeć na kocie drabinki przez pryzmat perspektywy socjologicznej, architektonicznej i estetycznej.

Schuster odkryła drabiny po raz pierwszy, gdy pięć lat temu przeprowadziła się z powrotem do Berna. Dodała, że o ile na mieszkańcach drabiny dla kotów nie są niczym niezwykłym, tak dla niej było to niezwykłe odkrycie.

Drabiny są różne — od prostych, po zygzakowate, stworzone tak, aby chroniły kota przed ewentualnym upadkiem przy wspinaczce na drugie piętro. Niby kot zawsze spada na cztery łapy, ale od każdej reguły są wyjątki.

Zaczęłam robić zdjęcia drabin, by pokazać innym ten fenomen i zwrócić uwagę na ich przejściowość i zmienność. Co chwilę pojawiają się nowe drabiny, stare są demontowane. To mieszanka czegoś stałego i zmiennego zarazem, co jest charakterystycznym elementem dla kultury Szwajcarii.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

59 minut ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

5 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

8 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago