Samba

Duet reżyserski Oliver Nakache i Eric Toledano w trzy lata po błyskotliwych „Nietylaknych” powraca na srebrne ekrany z nowym filmem „Samba”. Jest to komediodramat o poszukiwaniu swojego miejsca i miłości w multikulturalnej rzeczywistości współczesnej Francji.

Już same nazwiska aktorów grających główne role wróżą „Sambie” sukces w kinach na całym świecie. Tytułowego bohatera gra Omar Sy, który swoją rolą w „Nietykalnych” zdobył sobie sympatię widzów oraz jurorów wielu festiwali. Rola protagonistki, znerwicowanej Alice, przypadła z kolei Charlotte Gainsbourg – od czasów „Nimfomanki” von Triera jednej z najbardziej rozpoznawalnych i elektryzujących postaci francuskiego kina.

Samba to imigrant z Senegalu, od dziesięciu lat imający się rozmaitych prac fizycznych, aby zapewnić byt rodzinie w ojczystym kraju. Jako „nielegalny” trafia do aresztu i grozi mu deportacja. Alice jest ekspracownicą dużej firmy, cierpi z powodu wypalenia zawodowego. Aby zwalczyć depresję, staje się wolontariuszką pracującą z imigrantami. Relacje łączące ją z Sambą z początku są tylko zawodowe, jednak z czasem przeradzają się w niezwykłą więź. Oboje ogromnie potrzebują siebie, jednak by móc sobie pomóc, muszą zaryzykować i zagrać wbrew regułom biurokratycznego systemu prawnego.

Scenariusz, będący adaptacją powieści Delphine Coulin „Samba pour la France”, wymyka się schematowi komedii romantycznej przez silne osadzenie w problemie klasowości i wielokulturowości francuskiego społeczeństwa. Bohaterowie tańczą metaforyczną sambę – w walce o przetrwanie, ale także o zachowanie tożsamości wobec wymagań systemu. Spora dawka lekkiego humoru – podobnego do tego, który znamy z „Nietykalnych”, pozwala jednak twórcom opowiedzieć o tych problemach bez niepotrzebnego zadęcia i popadania w patos. Twórcy nie poddali się presji stworzenia dzieła podobnego do ich ostatniego filmu, jednak dzięki uznaniu jakie zdobył, mogli sobie pozwolić na nieograniczoną wolność tworzenia. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać w polskich kinach już od 20 lutego. Obejrzyjcie zwiastun!

 

https://www.youtube.com/watch?v=NqyndLEFDgE

Komentarze
Rate this post