Samba

Duet reżyserski Oliver Nakache i Eric Toledano w trzy lata po błyskotliwych „Nietylaknych” powraca na srebrne ekrany z nowym filmem „Samba”. Jest to komediodramat o poszukiwaniu swojego miejsca i miłości w multikulturalnej rzeczywistości współczesnej Francji.

Już same nazwiska aktorów grających główne role wróżą „Sambie” sukces w kinach na całym świecie. Tytułowego bohatera gra Omar Sy, który swoją rolą w „Nietykalnych” zdobył sobie sympatię widzów oraz jurorów wielu festiwali. Rola protagonistki, znerwicowanej Alice, przypadła z kolei Charlotte Gainsbourg – od czasów „Nimfomanki” von Triera jednej z najbardziej rozpoznawalnych i elektryzujących postaci francuskiego kina.

Samba to imigrant z Senegalu, od dziesięciu lat imający się rozmaitych prac fizycznych, aby zapewnić byt rodzinie w ojczystym kraju. Jako „nielegalny” trafia do aresztu i grozi mu deportacja. Alice jest ekspracownicą dużej firmy, cierpi z powodu wypalenia zawodowego. Aby zwalczyć depresję, staje się wolontariuszką pracującą z imigrantami. Relacje łączące ją z Sambą z początku są tylko zawodowe, jednak z czasem przeradzają się w niezwykłą więź. Oboje ogromnie potrzebują siebie, jednak by móc sobie pomóc, muszą zaryzykować i zagrać wbrew regułom biurokratycznego systemu prawnego.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Scenariusz, będący adaptacją powieści Delphine Coulin „Samba pour la France”, wymyka się schematowi komedii romantycznej przez silne osadzenie w problemie klasowości i wielokulturowości francuskiego społeczeństwa. Bohaterowie tańczą metaforyczną sambę – w walce o przetrwanie, ale także o zachowanie tożsamości wobec wymagań systemu. Spora dawka lekkiego humoru – podobnego do tego, który znamy z „Nietykalnych”, pozwala jednak twórcom opowiedzieć o tych problemach bez niepotrzebnego zadęcia i popadania w patos. Twórcy nie poddali się presji stworzenia dzieła podobnego do ich ostatniego filmu, jednak dzięki uznaniu jakie zdobył, mogli sobie pozwolić na nieograniczoną wolność tworzenia. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać w polskich kinach już od 20 lutego. Obejrzyjcie zwiastun!

 

https://www.youtube.com/watch?v=NqyndLEFDgE

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News