Rzeczy, których nie wiedziałeś o Lanie Del Rey

Lana Del Rey w okularach-serduszkach i złotym kajdanie na tle ściany

Dlaczego Lana Del Rey mając 15 lat została wysłana do szkoły z internatem? Co oznaczają jej tatuaże? Kto jest reżyserem teledysku Born to Die? Przygotowując się do jutrzejszego koncertu, sprawdźcie nasz tekst o mniej znanych faktach o tej artystce!

Lana Del Rey już jutro wystąpi na Orange Warsaw Festival. Będzie to jej drugi koncert w Polsce. A idąc za znienawidzoną myślą ze szkoły, że do zrozumienia sztuki dobrze jest znać szczegóły z życia artysty, zebraliśmy dla was kilka ciekawostek oraz faktów z życia piosenkarki.

Różne pseudonimy

Naprawdę nazywa się Elizabeth Woolridge Grant, dlatego też zaczynała będąc Lizzy Grant. Jako May Jailer wydała płytę Sirens. Poza tym komponowała pod pseudonimem Sparkle Jump Rope Queen, Lana Del Ray (sic!) oraz Lana Rey Del Mar.

Pomysł na nazwę wziął się od aktorki Lany Turner i… samochodu – Forda Del Rey. A sama artystka lubi mówić o sobie jako o „gangsterskiej Nancy Sinatrze”.

https://www.youtube.com/watch?v=gHgfEkOlWAk

Problem z alkoholem

Gdy miała 15 lat rodzice wysłali ją do szkoły z internatem, żeby poradziła sobie z uzależnieniem od alkoholu. Del Rey wspominając tamten okres mówi, że mogła pić codzienne i w samotności. Co gorsza, uważała, że to strasznie fajne. Jednak była świadoma swojego problemu, zwłaszcza gdy alkohol uważała za pierwszą miłość swojego życia i picie lubiła bardziej niż cokolwiek innego. Obecnie nie pije już od kilkunastu lat, a znaczna część materiału z Born to Die dotyczy właśnie tego okresu jej życia.

Lana Del Rey siedząca na tronie w białej sukni i wianku na głowie, ujęcie z teledysku Born to Die

Współpraca z Yoannem Lemoine’em

Yoann Lemoine, szerzej znany jako Woodkid, był odpowiedzialny za reżyserię teledysków Born to Die oraz Blue Jeans. Ich znajomość zaowocowała także gościnnym wystąpieniem Lany na koncercie artysty, gdzie razem wykonali Video Games, a także Iron Woodkida.

Lemoine nie ukrywa też tego, że Lana Del Rey jest dla niego wielką inspiracją, co też miało wpływ na jakość Born to Die.

Woodkid przytulający płytę winylową Lany Del Rey - Ultraviolence

Znaczące tatuaże

Wszystkie tatuaże piosenkarki (albo przynajmniej te, o których wiedzą fani) są słowne. I tak na ciele artystki możemy zobaczyć m.in. Whitney Amy, na cześć Whitney Houston oraz Amy Winehouse, Nina Billie, od Niny Simone i Billie Holiday, Nabokov Whitman, dedykowane Vladimirowi Nabokovi oraz Waltowi Whitmanowi, bądź M upamiętniające jej babcię Madelaine. Są też dewizy: die young czy trust no one.

Lana Del Rey na białym tle w białej koszuli, trzymająca ręce pod brodą pokazująca tatuaże

Metafizyka

Na prywatnym uniwersytecie Fordham studiowała metafizykę, gdzie, jak raz powiedziała, próbowali matematycznie udowodnić istnienie Boga. Ostatecznie studiów nie ukończyła, ponieważ była za słaba z matematyki. Ale to właśnie w tamtym czasie zaczęła się skupiać na sztuce.

ujęcie z teledysku Lany Del Rey - National Anthem, Lana leżąca na sofie

tekst | Lena Maksiak

4/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News