Pierwszy na świecie hotel pełen robotów

Henn-na Hotel, znajdujący się w Japonii, zdecydowanie nie należy do przeciętnych miejsc wypoczynkowych. Czym się wyróżnia? Grupą humanoidalnych robotów rodem z przyszłości. Ich towarzyszem jest dinozaur, który z wdziękiem wita nowo przybyłych gości. Począwszy od check-in, a skończywszy na check-out, obsługiwać nas będą zautomatyzowane maszyny.

Henn-na Hotel w języku angielskim oznacza „Strange Hotel”. Bez wahania można przyznać, że nazwa jest strzałem w dziesiątkę. Przechodząc próg budynku, następuje gwałtowne przeniesie do innego wymiaru. Mimo że żyjemy w XXI wieku, a technologia idzie do przodu z dnia na dzień, nie przywykliśmy do kontaktu z robotami w życiu codziennym. Przewidzieć można jedną rzecz – taki eksperyment musiał mieć miejsce w Japonii – kraju, który jest bezkonkurencyjnym liderem w zakresie robotyki.

_84326368_028179404-1

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


4500 (1)

4500 (2)

Oprócz zrobotyzowanej obsługi, serwującej kawę, bądź w roli concierge’a oraz dinozaura siedzącego na recepcji, który lawiruje pomiędzy przeszłością, a przyszłością, czekają na nas inne niespodzianki. Spotkamy maszynę odpowiedzialną za bagaże oraz technologię otwierającą drzwi za pomocą systemu rozpoznawania twarzy. W pokojach umieszczone są niewielkich rozmiarów roboty, które są w stanie udzielać odpowiedzi na proste pytania typu „która godzina?” i „jaka będzie jutro pogoda?”.

4500

5760

APTOPIX Japan Robot Hotel

Projekt hotelu, mieszczącego się w południowo-zachodniej Japonii (Sasebo), zainspirował zamiar cięcia kosztów. Hideo Swada, który prowadzi hotel, podkreśla, iż głównym celem były poważna próba wykorzystania technologii, jak i osiągnięcie wydajności. Obsługa hotelowa składa się w większości ze zautomatyzowanych elementów, więc z pewnością ich twórcy dopięli swego. Cała przestrzeń opatrzona jest w system monitoringu, który nadzorują zwykli ludzie. Sawada dodaje, że w najbliższym czasie ma w planach wybudowanie około tysiąca podobnych hoteli na całym świecie. Jednak roboty wciąż nie potrafią ścielić łóżek. To pocieszający fakt, oznaczający, że my – ludzie wciąż jesteśmy potrzebni na tej planecie.

dinosaur-robot-receptionist

robots-receptionist

Warto jeszcze raz przemyśleć plany na najbliższy weekend! Dodajmy, że Henn-na Hotel należy do parku rozrywki w Nagasaki, więc atrakcjom nie będzie końca.

tekst | Aleksandra Berezowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News