Kazimierz Brodziński, polski poeta, historyk i krytyk literacki napisał, że literatura każdego narodu jest jego moralnym bytem, bezpieczna w swych granicach, żadnemu zniszczeniu niepodległa. Nie sposób nie przyznać racji temu żyjącemu na przełomie XVIII i XIX w. twórcy. I choć zmieniają się zarówno czasy, jak i sama literatura, słowa te nic nie tracą na swoim znaczeniu. Brodziński nie pisał o żadnym konkretnym narodzie, a przynajmniej nie robił tego wprost, niemniej czytając jego słowa nawet teraz, po latach, przed oczami staje nam literatura polska. Jaka była ona kiedyś, a jaka jest teraz?
Klasyka literatury polskiej wiecznie żywa
Pisząc o literaturze polskiej, nie sposób nie sięgnąć do samego źródła, czyli do klasyki, pełnej, nie bójmy się tego nieco może patetycznego określenia, prawdziwych pereł, których czytanie równa się obcowaniu ze sztuką przez duże S. Wiele spośród nich weszło na stałe do czytelniczego kanonu, i wcale nie mamy tu na myśli jedynie listy obowiązkowych lektur szkolnych. Nie ma takiej epoki w literaturze polskiej, w której brak byłoby książek z najwyższej półki. Są tam więc m.in. dzieła średniowieczne, literatura renesansu, książki z czasów wielkich polskich romantyków z Mickiewiczem i Słowackim na czele, czy też np. chętnie czytana po dziś dzień literatura Młodej Polski. Tak jak pisał cytowany na początku przez nas Brodziński, wszystkie te książki przetrwały zewnętrzne i wewnętrzne burze, które często były udziałem naszego narodu. Najważniejsze dzieła literatury polskiej, takie jak choćby Pan Tadeusz, Chłopi czy Sklepy cynamonowe wciąż są chętnie czytane i odkrywane przez kolejne pokolenia. Możemy czerpać z nich garściami, poznawać obraz Polski i Polaków w literaturze pięknej, zachwycać się finezyjnym językiem i interpretować je na swój własny sposób.
Doceń współczesną literaturę polską
Jesteśmy pewni, że każdy potrafi z pamięci wymienić przynajmniej kilkanaście dzieł należących do klasyki literatury polskiej. Trzeba jednak pamiętać, że obecni polscy pisarze również mają wiele do zaoferowania. I to nie tylko przychodzący do głowy w pierwszej kolejności nobliści. Literatura współczesna, oczywiście ta dobrze napisana, podobnie, jak i ta sprzed lat, skłania do głębokich przemyśleń i otwiera niezliczone drzwi do interpretacji, jak na prawdziwe dzieła artystyczne przystało. Mogą to być zarówno współczesne powieści obyczajowe, przygodowe lub psychologiczne, jak i fantastyka, romanse, kryminały czy thrillery. Swoje stałe miejsce mają też tutaj książki napisane przez kobiety i do nich skierowane, czyli tzw. literatura kobieca. Polskie autorki takie jak np. Magda Knedler, Edyta Świętek czy Mirosława Kareta słyną z posługiwania się naprawdę piękną polszczyzną.
Nie wiesz, gdzie znaleźć dobrą współczesną literaturę polską, czyli taką, o jakiej mówił Kazimierz Brodziński? Zapoznaj się z ofertą księgarni internetowej MANDO: https://mando.pl/ksiazki/literatura-piekna/literatura-piekna-polska.
Zobacz też: Chuck Palahniuk i spisek przeciwko Ameryce
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Materiał sponsorowany