Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie

Symetryczny budynek wielopiętowy

Eksplorowanie alternatywnych rozwiązań i przywiązanie do dzikości natury. Gościem kolejnego spotkania z cyklu Od wizji do projektu będzie Dorte Mandrup, światowej sławy architektka, założycielka międzynarodowego studia Dorte Mandrup Arkitekter, projektantka łącząca elementy biegunowo różne.

Wykład odbędzie się 18 października i będzie 5. odsłoną corocznego cyklu Fundacji im. S. Kuryłowicza Od wizji do projektu. Współorganizuje go Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Przełamywanie utartych schematów. Poszukiwanie niewydeptanych ścieżek. Działanie na przekór konwencjom. To jedna strona architektonicznego słownika Dorte Mandrup, duńskiej projektantki, autorki projektów nowatorskich, często szalonych, zawsze zachwycających.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Drugą stronę stanowią dogłębne przygotowanie, rozeznanie warunków społecznych i naturalnych przestrzeni oraz pełne pietyzmu podejście do detalu. W jej pracach wybija się zarówno buntownicza i szeroko zakrojona wizja artystyczna, jak i potrzeba uszanowania specyfiki miejsca, zrozumienia jego przeszłości i pełnego potencjału.

Ten splot poetyckości z prostotą dostrzeżony został przez jury międzynarodowego konkursu na zaprojektowanie Centrum Icefjord w objętym patronatem UNESCO regionie Ilulissat na Grenlandii. W zeszłym roku studio Dorte Mandrup Arkitekter rozpoczęło tam prace nad realizacją nowego pawilonu, który łączyć ma przestrzeń wystawową z miejscem współdzielonym przez lokalnych mieszkańców, turystów oraz badaczy zmian klimatu. Projekt tego budynku jest hołdem oddanym niesamowitej i surowej przyrodzie lodowca Sermeq Kujalleq. Wpisuje się w niepowtarzalną atmosferę tego, położonego na styku natury i kultury miejsca. Opowiada historię współegzystowania ludzi i zmrożonego lodem lądu. Aby przybliżyć warunki tamtejszego życia, Studio stworzyło instalację CONDITIONS, która zaprezentowana została na Biennale Architettura 2018. Obecnie można ją zobaczyć w Duńskim Centrum Architektury w Kopenhadze.

Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 4 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie

Aktywne dialogowanie z przestrzenią, a nie jednostronne podporządkowywanie jej człowiekowi spowodowało, że Centrum Icefjord to już piąty projekt studia Dorte Mandrup Arkitekter, który wybrany został do realizacji przez UNESCO. Inną realizacją powstałą pod patronatem tej instytucji była m.in. rozbudowa Wadden Sea Centre, ośrodka wystawowego mieszczącego się w rezerwacie biosfery na Morzu Wattowym, czyli szerokiej równinie położonej w strefie przypływów Morza Północnego. W projekcie wykorzystano tradycyjną, bo używaną już przez Wikingów technikę pokrywania dachów trzciną wodną. To właśnie o kulisach powstawania tych projektów, wnikaniu w kontekst danej przestrzeni i budowaniu całościowej koncepcji w oparciu o analizę otoczenia opowie podczas warszawskiego wykładu Dorte Mandrup.

Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 10 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie

Dorte Mandrup założyła własne studio – Dorte Mandrup Arkitekter – w 1999 roku. Obecnie pracuje w nim ponad 70 osób. Przez ponad 20 lat istnienia ta kopenhaska pracownia skupiająca architektów z całego świata nie tylko wypracowała niepowtarzalny język projektowania, ale także zdobyła uznanie zarówno wśród użytkowników swoich projektów, jak i międzynarodowych gremiów architektonicznych.

Dorte Mandrup przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. 18 października, o godz. 18:00 wygłosi wykład z cyklu Od wizji do projektu zatytułowany Conditions.

Wystąpienie odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, przy ul. Koszykowej 55. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, rejestracja na wydarzenie od 16 września 2019).

Rejestrować się na wydarzenie możecie tutaj. Więcej informacji znajdziecie także na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 2 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie

Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera książki Terrain vague jako przestrzenie kulturotwórcze z serii wydawanej przez Fundacje im Stefana Kuryłowicza Architektura kultury – kultura architektury autorstwa arch. Małgorzaty Neumann i arch. Zofii Zuchowicz, laureatek Konkursu Fundacji TEORIA 2018. Nie zabraknie również prezentacji finałowego projektu Oddział Warszawa autorstwa arch. Agnieszki Dąbek, laureatki fundacyjnego Stypendium PRAKTYKA 2018.

Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 13 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 3 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 5 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie 8 Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie Nowatorstwo i poszanowanie tradycji. Duńska architektka Dorte Mandrup poprowadzi wykład w Warszawie

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News