Najlepsza 10 europejskiego street artu

W ciągu ostatnich latach o street arcie zrobiło się bardzo głośno. Wraz z liberalizacją poglądów społeczeństwa i rosnącą tolerancją otworzono się też na nowe formy ekspresji artystycznej. 

Czołową postacią w świecie sztuki ulicy do dziś pozostaje Banksy, przez wielu uznawany za guru. Być może za sprawą niedawno nakręconego o nim dokumentu lub rosnącej frustracji spowodowanej skrzętnie ukrywaną tożsamością artysty jego koło fortuny wciąż się kręci. Banksy ma wielu naśladowców rozsianych po całym globie, ale na nasze szczęście są jeszcze na tym świecie oryginalni ludzie.

1. Blu

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Blu jest z pochodzenia Włochem. Maluje już od 1999 roku i jest w tym absolutnym mistrzem. Jego dzieła zdobią ogromne powierzchnie i można je znaleźć w całej Europie, włącznie z naszymi polskimi miastami. Jego styl jest bardzo charakterystyczny. Murale Blu zawsze w pewien sposób nawiązują do przestrzeni, w której się znajdują dlatego, że miasto i krajobraz są dla artysty największą inspiracją.

blu blu1 blu22. ROA

ROA to najbardziej znany belgijski street artowiec. Jego specjalnością są lokalne flora i fauna.
Inspirują go motywy zwierzęce. Artysta bazuje na minimalistycznej palecie kolorów, głównie
operuje w czerni i bieli z okazjonalnym użyciem czerwieni. Nie boi się też odrobiny krwi, wiele z jego prac przedstawia różnego rodzaju wnętrzności.

roa roa1 roa23. Blek le Rat

Blek le Rat (a tak właściwie Xavier Prou) był jednym z pierwszych artystów, który postanowił
przenieść się ze swoją sztuką na ulicę. Nazywany jest często ojcem graffiti wykonywanego przy pomocy szablonów, co czyni z niego niejako pierwowzór wyżej opisywanego Banksy’ego. Prou to człowiek instytucja i pomimo swojego dojrzałego wieku nadal pozostaje aktywnym twórcą.

blek blek1 blek24. Miss Van

Vanessa Alice Bensimon jest jedną z najbardziej znanych kobiet w świecie street artu. Urodzona w Tuluzie, zaczęła przygodę ze sztuką w wieku 18 lat. Od tamtego czasu odniosła ogromny sukces, a swoje prace pokazywała nie tylko na ulicy, ale także w największych, światowych galeriach sztuki. Maluje postacie kobiet w bardzo oryginalny, nie do podrobienia sposób. Ostatnio dużo czerpie z dzieł ery renesansu.

jose missvan1 missvan25. Vhils

Alexandre Farto, z pochodzenia Portugalczyk, działa głównie w Londynie, gdzie ukończył
studia artystyczne. Myślę, że zasługuje na miano najlepszego portrecisty, z tym że jego dzieła mają bardziej publiczny charakter. Jego prace robią ogromne wrażenie, powstają przy użyciu mieszanych technik, zazwyczaj w dużej skali. Alexandre wykorzystuje z zniszczone elewacje budynków i zamienia je w coś piorunująco pięknego. Artysta zajmuje się też innymi rodzajami sztuki.

vhils vhils1 vhils26. Laguna

Prace Laguny można znaleźć w całej Europie. Jest to jeden z tych artystów, który podróżuje ze swoją sztuką, ozdabiając miejską przestrzeń, gdzie tylko się da. Wszystkie jego ściany są jednak przemyślane. Laguna (jak sama nazwa wskazuje) bazuje na odcieniach niebieskiego, niekiedy korzysta też z delikatnych pasteli.

laguna laguna1 laguna27. C215

C215 to alias Christian’a Guémy, nazywanego często francuskim Banksym. Christian pracuje z
szablonami i podobnie jak Vhils specjalizuje się w portretach. Jego prace mają zwracać uwagę
społeczeństwa na tych, o których zapomniano, bezdomnych, uchodźców, ludzi starszych. Działał już w wielu krajach na powierzchni całego globu. Guémy nie boi się koloru i chętnie z niego korzysta.

C215 C215-1 C215-28. Tellas

Tellas działa głównie na terenie Włoch. Jego murale są bardzo subtelne i wysmakowane. Nie biją w oczy kolorem, ale jednocześnie mają w sobie to „coś”, co przyciąga nasz wzrok. Jego malowidła przypominają z daleka ławice ryb czy splątane gałązki. Świetnie wtapiają się w przestrzeń, w której się znajdują. Duży kciuk w górę dla tego pana.

tellas tellas1 tellas29. Philippe Baudelocque

Philippe to kolejny Francuz na tej liście (wyjątkowo utalentowani ci Francuzi). Baudelocque tworzy przy pomocy białej kredy, jest to niestety dość nietrwały materiał. Artysta przykłada ogromną wagę do detalu, każdy element jego ściany ma inny, specyficzny mikroklimat. Fragmenty połączone w całość tworzą sylwetki zwierząt, raczej tych dzikich. Taka misterna praca zasługuje na odrobinę uznania.

philippe philippe1 philippe210. Etam Cru

Etam Cru to nasze polskie dobro eksportowe. Bezt i Sainer razem tworzą niesamowity duet. Są chyba najbardziej rozpoznawalnymi polskimi artystami poza granicami naszego kraju. Podobnie jak inni zwiedzili ze swoją sztuką już ładny kawałek świata. Ich styl to cudowne połączenie realizmu i komiksu, a ich murale to wielka eksplozja koloru. Koniecznie poszukajcie ich ścian w swoim mieście.

etamcru etamcru1 etamcru2

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News