W Warszawie powstał mural upamiętniający sierpień 1944

Mural na Woli, przedstawiający Powstańca z profilu

Warszawska Wola wzbogaciła się o kolejne dzieło sztuki na murze budynku. Tym razem przedstawia Powstańca, a projekt wyłoniono w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta.

Mural wykonywały trzy osoby, przez sześć dni. Zajął 180 m2 powierzchni, a koszt jego wykonania przekroczył 15 tysięcy złotych. To portret Powstańca, utrzymany w niebieskiej i brunatno-fioletowej stylistyce, ujęty z profilu. Praca zwyciężyła w konkursie na projekt i wykonanie muralu pod hasłem Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Trzeba przyznać, że koncept jest bardzo interesujący – w postać Powstańca zostały wpisane sceny codziennego życia okupowanego miasta. Migawki z życia stolicy sprzed ponad 70 lat powstały na podstawie autentycznych fotografii z Powstania Warszawskiego.

Mural na Woli, przedstawiający Powstańca z profilu
UM Warszawa

Nieprzypadkowe jest też umiejscowienie muralu przy zbiegu ulic Płockiej i Górczewskiej. Kamienica przy Płockiej 41 stoi na szlaku, którym Niemcy prowadzili okolicznych mieszkańców, a także pracowników i pacjentów Szpitala Wolskiego, na miejsce egzekucji. Mariusz Budziszewski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, podkreśla: Chcieliśmy dzięki temu uczcić ludzi, którzy 70 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Powstaniec przebiegający pod osłoną barykady przez ul. Marszałkowską.

Prac konkursowych było kilkadziesiąt, a zwycięski projekt wyłoniła komisja składająca się z grafików, varsavianistów i historyków. Autorem muralu jest Damian Kwiatkowski, młody malarz i fotograf, który od miasta otrzymał nagrodę pieniężną i środki na wykonanie muralu.

Tekst: Katarzyna Irmina Stępniak
Zdjęcie wyróżniające: UM Warszawa

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News