Na ścianie budynku w Turcji pojawiło się 440 par butów. Tyle kobiet zostało w ubiegłym roku zabitych przez własnych mężów

Buty przymocowane do ściany

Przemoc domowa to jeden z tych problemów, który często pozostaje przemilczany. Pewien artysta z Turcji postanowił uświadomić swoim rodakom i nie tylko, jaki jest faktyczny obraz tego problemu.

Vahit Tuna na ścianie jednego z budynków w Stambule zawiesił 440 butów, które mają być nie tylko przełamaniem tabu przemocy domowej, ale przede wszystkim upamiętnieniem kobiet, które zginęły z rąk własnych mężów. Być może nie wiedzieliście tego, ale to właśnie przemoc domowa jest jednym z najczęstszych powodów gwałtownej śmierci kobiet w Turcji. Statystyki przerażają, około 40% kobiet mieszkających w Turcji codziennie pada ofiarą przemocy domowej.

Jak mówi sam artysta, inspiracją do stworzenia tego nietypowego pomnika było obserwowanie rosnącej liczby komunikatów krążących po mediach społecznościowych, informujących o śmierci kobiet z rąk ich małżonków. Wiadomości mają jednak to do siebie, że ich żywotność jest niezwykle krótka i szybko gubią się w morzu innych informacji.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Artysta wybrał wyłącznie buty na obcasie, jako metaforę kobiecej siły i niezależności. Wiedza jest potęgą, dlatego ważnym jest, by być świadomym tego problemu i skupić się na jego eliminacji. Buty pozostaną na ścianie budynku przez następne pół roku.

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News