Mity na temat uczenia się języka obcego

Nauka języków przez aplikację mobilną
Photo by Andrea Piacquadio Pexels

Znajomość języków obcych jest bardzo przydatna. Może pomóc nie tylko podczas zagranicznych wojaży, ale także przyczynić się do zdobycia lepszej pracy lub pomóc w czasie studiów. Ich nauka nie jest jednak taka prosta. Istnieje kilka mitów na temat uczenia się języka obcego, o których warto pamiętać, mając wątpliwości dotyczące nauki. Prezentujemy je poniżej.

Musisz wyjechać za granicę, aby opanować język obcy

Choć zagraniczny wyjazd zdecydowanie może pomóc ci w nauczeniu się języka obcego, nie jest on warunkiem koniecznym. Język możesz opanować, ucząc się w szkole, na kursie oraz ćwicząc samemu.

Istnieją strony z korepetycjami online, na przykład Preply, gdzie możesz wybrać zajęcia z tzw. native speakerami, czyli osobami, dla których dany język obcy jest językiem ojczystym. To doskonały sposób na ćwiczenie słuchania, a także poprawnej wymowy.

Musisz poświęcić na naukę języka kilka godzin dziennie, aby zobaczyć efekty

Tak jak przy zdobywaniu innych umiejętności, tak przy nauce języka, najważniejsza jest systematyczność. Nie musisz spędzać kilku godzin dziennie nad książkami, aby opanować język obcy. Wystarczy na naukę poświęcić około 15 minut dziennie. Co więcej, możesz uczyć się przez zabawę, na przykład słuchając uważnie audycji radiowych, piosenek, czy nawet oglądając ulubiony serial z napisami po polsku.

Translator jest idealnym zastępnikiem znajomości języka

Niektóre osoby uważają, że nauka języka jest zbędna, ponieważ istnieje wiele stron, na
których można szybko przetłumaczyć tekst. Na rynku pojawia się też coraz więcej urządzeń, które tłumaczą na głos wypowiedziane przez daną osobę słowa.

Takie podejście można usprawiedliwić jedynie wówczas, gdy języka potrzebujesz do prostych zwrotów, na przykład podczas podróży. Chociaż i wtedy warto pamiętać, że translatory, choć technologicznie coraz lepsze, nadal pozostają w tyle w porównaniu z tłumaczeniami wykonywanymi przez ludzi.

Pamiętaj też, że nauka języka to coraz częściej jedna z podstawowych kompetencji, która pozwoli ci na zdobywanie danych, otrzymanie lepszej oferty pracy, a także edukację wyższą.

Wielokulturowość to chleb powszedni i warto zadbać o to, by nie czuć się wykluczonym ze środowiska, na przykład podróżując.

Tylko ucząc się z native speakerem mogę zobaczyć dobre efekty

Choć nauka języka z osobą, która włada nim jako językiem ojczystym, to najlepsza opcja, warto zaznaczyć, że doskonałe efekty można też zdobyć ucząc się języka z wykwalifikowanym nauczycielem. Takie rozwiązanie jest idealne nie tylko w sytuacji, gdy nie masz możliwości kontaktu z native speakerem – sprawdzi się także w przypadku początkujących uczniów, którzy wolą na początku mieć wsparcie osoby mówiącej w języku polskim. Taka osoba może w prosty sposób wytłumaczyć gramatykę czy też od czasu do czasu wspomóc tłumaczeniem słów na język polski.

Starsze osoby nie mają szans na to, by nauczyć się języka obcego

Faktem jest, że im mózg jest młodszy, tym więcej informacji zapamiętuje. Języka najszybciej uczą się małe dzieci, jednak nawet starsze osoby mają szansę opanować biegle język obcy. Ludzki mózg zachowuje zdolność przetwarzania informacji przez całe życie.

Z pewnością w naukę języka w starszym wieku konieczne będzie włożenie nieco więcej pracy i zaangażowania, ale nauczenie się języka nadal będzie możliwe. Choć dzieci uczą się języka mimochodem, zdobywając często bardzo dobry akcent, starsi szybciej poradzą sobie ze zrozumieniem skomplikowanych zagadnień gramatycznych.

Tylko osoby z konkretnymi predyspozycjami mogą nauczyć się języka obcego

Choć faktycznie zdarzają się osoby z talentem językowym, to jednak dla większości nauka języka polega przede wszystkim na ciężkiej pracy i nieustannym zaangażowaniu. Każda osoba może nauczyć się języka obcego, choć jego przyswojenie może zająć różną ilość czasu i wymagać różnego nakładu pracy.

Warto opracować system, w którym nauka języka nie jest ciężarem, ale przyjemnością, na przykład odbywając lekcje z ulubionym korepetytorem czy ucząc się przez zabawę. W ten sposób łatwiej będzie wyrobić sobie nawyk regularnej nauki, który na pewno przyniesie spodziewane efekty.

Zobacz też: Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News