Lokaty terminowe na krótki okres. Kiedy warto trzymać na nich pieniądze?

lokaty krótkoterminowe

Lokata krótkoterminowa zakładana jest na krótki okres – zwykle do kilku miesięcy. Po tym czasie bank zwraca wpłacony kapitał powiększony o odsetki. To, jak duży będzie zysk, zależy od tego, jakie było oprocentowanie lokaty oraz od czasu obowiązywania umowy.

Lokata krótkoterminowa – kiedy się opłaca?

Wybór odpowiedniej lokaty ma znaczenie, ponieważ od niej zależy wysokość możliwych do wypracowania zysków. Jednak nie zawsze lepszym rozwiązaniem będzie lokata długoterminowa – mimo że przez dłuższy okres naliczane są odsetki. Istnieje też ryzyko przedwczesnej wypłaty pieniędzy z powodu nagłego wydatku. Dlatego w wielu przypadkach korzystniejsze będzie założenie depozytu na krótszy czas.

Lokatę krótkoterminową warto rozważyć, jeśli:

  • w najbliższym czasie będziesz potrzebować wpłaconych środków,
  • oprocentowanie lokaty jest wysokie,
  • jednorazowo można uruchomić nawet kilka depozytów.

Szczególne znaczenie ma określenie tego, jak szybko będziesz potrzebować ulokowanych pieniędzy. Jeżeli zerwiesz lokatę przed czasem, musisz liczyć się z ryzykiem utraty odsetek.

Ile można zarobić na lokacie krótkoterminowej?

Wysokość możliwych do wypracowania odsetek uzależniona jest od kilku czynników. Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie lokaty,
  • wpłacona kwota,
  • czas trwania depozytu.

Pod uwagę należy wziąć wszystkie wymienione elementy. Może się okazać, że lokata z wysokim oprocentowaniem założona na trzy miesiące da niższe zyski niż lokata z niższym oprocentowaniem założona na 6 miesięcy. Dlatego ważne jest to, aby dokładnie oszacować wstępne zyski – jest to proste, o ile lokata charakteryzuje się stałym oprocentowaniem przez cały okres umowy.

Najkorzystniejsze lokaty – na co zwrócić uwagę?

Zapadła decyzja o założeniu lokaty krótkoterminowej? Teraz czas znaleźć odpowiednią ofertę. Na co zwrócić uwagę przy ich porównywaniu? Im więcej parametrów uwzględnisz, tym bardziej dopasowany produkt wybierzesz.

Znaczenie mają m.in.:

  • oprocentowanie lokaty – także w odniesieniu do czasu trwania umowy,
  • minimalna kwota depozytu,
  • maksymalna kwota depozytu,
  • opcja odnowienia lokaty po zakończonej umowie.

Możesz także sprawdzić, czy lokata jest przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów, czy może dla każdego. Poza tym, niekiedy promocyjne oprocentowanie może dotyczyć tylko tzw. nowych środków.

Warto zapoznać się z zasadami otwierania lokat bankowych, ponieważ w wielu przypadkach to detale decydują o przewadze jednego rozwiązania nad pozostałymi.

Pamiętaj! Całej nadwyżki finansowej nie musisz lokować w jednym produkcie oszczędnościowym. Załóż kilka lokat terminowych z różnym okresem zapadalności. W razie nieprzewidzianego wydatku zawsze będzie można zerwać tylko jedną lokatę i oszczędzić odsetki z pozostałych depozytów.

Materiał Sponsorowany

Zobacz też: Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

 

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News