Kraina jednorożców istnieje i znajduje się 100km od Warszawy

Tabliczka witamy w gminie jednorożec

Wszyscy miłośnicy i entuzjaści wszystkiego co z jednorożcami związane, powinni być zachwyceni tą wiadomością – jeśli do tej pory o tym nie wiedzieli. O czym? O tym, że to właśnie w Polsce znajduje się… gmina Jednorożec!

Za górami… za lasami. Albo wcale nie. Raptem 119 kilometrów, czyli około dwóch godzin jazdy samochodem od Warszawy, znajduje się wspomniane miejsce, przywołujące nam na myśl magicznego białego konia z rogiem wyrastającym z czoła.

Tabliczka witamy w gminie jednorożec

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Skąd się wzięła nazwa? Pierwsze wzmianki pojawiły się w okolicach 1660 roku. Wówczas nazwa brzmiała: Wieś Iednorozec alias Sopechy. Jednak do dzisiaj historycy i językoznawcy zastanawiają się nad etymologią tej nazwy i dlaczego to właśnie jednorożec znalazł się w herbie gminy.

Biało-niebieski herb z jednorożcem

Pewne jest natomiast to, że Jednorożec to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim. Liczba ludności wsi nie przekracza 3 tysięcy mieszkańców. Może nie znajdziecie tu zbyt wielu atrakcji, ale mamy w zanadrzu jedną, którą powinna Wam wystarczyć. A mianowicie: wielki pomnik jednorożca w centralnym punkcie wsi. Co Wy na to?

Pomnik przedstawiający jednorożca Błękitne niebo i las Tabliczka witamy w gminie jednorożec

Tekst: Klarysa Marczak
Zdjęcia: Bernard Saczuk

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News