Kobiece kino grozy na Dzień kobiet – 8 propozycji

Kobiece kino grozy na Dzień Kobiet – 8 propozycji
źródło zdjęcia: granice.pl

Z okazji dzisiejszego święta, jakim jest Dzień kobiet, prezentujemy 8 propozycji na wieczór z kobiecym kinem grozy!

1. „Ostatniej nocy w Soho” (2021) reż. Edgar Wright

Zafascynowana latami 60. Eloise, przyjeżdża na studia do Londynu, aby spełnić marzenie o karierze projektantki mody. Gdy wprowadza się do pokoju wynajętego jej przez ekscentryczną starszą panią, w śnie przenosi się do Londynu z lat 60. i poznaje losy olśniewającej piosenkarki imieniem Sandy. Elosie zaczyna czuć, że czas się rozpada i zaczyna mylić jawę ze snami.

Fantastyczne kino grozy z niebanalną, wywołującą napięcie fabułą, która ukazuje zupełnie inną rolę kobiety w horrorze. Wspaniałe kreacje Anyi Taylor-Joy, Thomasin McKenzie i Diany Rigg sprawiają, że to seans idealny na Dzień Kobiet! Świetnie oddany klimat deszczowego Londynu oraz lat 60. m. in. dzięki „Happy House” Siouxsie & the Banshees.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


2. „Guwernantka” (2020) reż. Floria Sigismondi

Kate Mandell zostaje zatrudniona jako guwernantka osieroconego rodzeństwa – Flory i Milesa. Szybko odkrywa, że poprzedniej opiekunce przydarzyło się coś złego, a dzieci i zamieszkiwana przez nie budząca lęk posiadłość, skrywają mroczne tajemnice… Film inspirowany słynną powieścią grozy Henry’ego Jamesa „W kleszczach lęku”, do którego scenariusz napisali odpowiedzialni za „Obecność” Carey W. Hayes i Chad Hayes.

Genialne kobiece kino grozy i studium młodej kobiety obłąkanej czy przerażonej – to zależy od interpretacji widza! Bardzo dobra rola McKenzie Davis oraz Brooklynn Prince. Co jeszcze sprawia, że to horror, który warto obejrzeć w Dzień Kobiet? Soundtrack pełen piosenek autorstwa niezwykłych kobiet. W filmie można usłyszeć Mitski, Soccer Mommy, Cherry Glazerr, Alison Mosshart i Courtney Love.

3. „Gorejący świat” (2021) reż. Carlson Young

Margaret od dziecka prześladuje makabryczne wspomnienie, dręczą wyrzuty sumienia i poczucie winy. Kobieta pogrąża się w swoim zagmatwanym życiu marząc o świecie, w którym może ocalić siostrę bliźniaczkę przed nieszczęśliwym wypadkiem. Ostatecznie znajdując się na krawędzi samobójstwa…

Intrygujący debiut reżyserski aktorki znanej z serialu MTV „Krzyk” – Carlson Young. Podobnie jak „Guwernantka”, „Gorejący świat” to studium młodej kobiety popadającej w obłęd, świat fantazji i światów alternatywnych, co ukazuje jej mroczna podróż przez wspomnienia. To bardzo oryginalny przykład kobiecego kina grozy i filmu na Dzień kobiet. Fabułę można interpretować na wiele sposobów. W czasie seansu warto zwrócić uwagę na styl Carlson, niewątpliwie inspirowany twórczością Stanley’a Kubrica oraz Davida Lyncha.

4. „Carrie” (2002) reż. David Carson

Carrie White to nieśmiała, wychowywana przez niezrównoważoną matkę, która jest fanatyczką religijną, nieustannie wyśmiewana przez szkolnych kolegów. Już jako małe dziecko odkrywa w sobie paranormalne zdolności. Po latach, jako licealistka, postanawia wykorzystać je przeciwko matce i złośliwym rówieśnikom.

Na liście z horrorami na Dzień kobiet nie mogło zabraknąć „Carrie”, ale nie w popularnych wersjach, które wszyscy znają. „Carrie” z 2002 roku to film, który początkowo miał być pilotem serialu na motywach powieści Stephena Kinga. To zdecydowanie najwierniejsza ekranizacja opowieści o nastolatce ze zdolnościami telekinetycznymi, jedyną różnicą jest zakończenie, które miało być wyjściem do kolejnych odcinków. Świetne role Angeli Bettis, Patricii Clarkson, Jodelle Ferland, Kandyse McClure i Emillie de Revin.

5. „Annabelle: Narodziny zła” (2017) reż. David F. Sandberg

Lalkarz Samuel Mullins i jego żona Esther w 1943 roku stracili w wypadku samochodowym ukochaną, siedmioletnią córeczkę Annabelle. Dwanaście lat później małżeństwo decyduje się zaprosić do swojego domu zakonnicę o imieniu Charlotte oraz sześć dziewczynek z sierocińca. Ich sielanka nie trwa jednak długo. Goście szybko stają się celem opętanej lalki wykonanej przez Samuela.

Druga odsłona opowieści o budzącej grozę lalce Annabelle. Wszystkie filmy z serii można zaliczyć do grona horrorów kobiecych, ale właśnie ten najlepiej pasuje do takiego określenia. Jeśli na Dzień kobiet szukacie kina grozy z jumpscare’ami to będzie dobry wybór! W rolach głównych m. in. Talitha Eliana Bateman, Lulu Wilson, Stephanie Sigman, Miranda Otto, Grace Fulton i Bonnie Arrons.

6. „Wcielenie” (2021) reż. James Wan

Dwadzieścia siedem lat po brutalnym incydencie w Simion Research Hospital, maltretowana przed laty Madison budzi się w szpitalu w dzisiejszym Seattle. Jednak wraz z paraliżującymi wizjami morderstw, które stają na jej drodze do normalnego życia, coraz bardziej wyłania się niejasna przeszłość kobiety, dezorientując zarówno ją, jak i miejscowych detektywów. Czy te wyraźnie widziane brutalne zabójstwa są wytworem niespokojnej wyobraźni Madison? Czy są wizją realnych zdarzeń. Tak czy inaczej, ktoś, a jeszcze lepiej coś, łączy jej przeszłość z teraźniejszością, domagając się zamknięcia tej sprawy.

Mocne kino grozy z elementami gore i interesującą fabułą. Propozycja na Dzień kobiet dla widzek poszukujących silnych wrażeń. W obsadzie znalazły się: Annabelle Wallis, Maddie Hasson, McKenna Grace, Madison Wolfe i Ingrid Bisu.

7. „Sierota” (2009) reż. Jaume Collet-Serra

Młode małżeństwo przeżywa dramat po stracie nienarodzonego dziecka. Chcąc przywrócić życiu namiastkę normalności, decydują się na adopcję. W pobliskim sierocińcu zaprzyjaźniają się z dziewięcioletnią Ester. Jej pojawienie się daje początek niecodziennym zdarzeniom. Kate odkrywa niebezpieczeństwo i usiłuje zwrócić na nie uwagę innym. Niestety, jej ostrzeżenia zostają wysłuchane za późno… Dziewięcioletnia Esther zmienia życie Kate i Johna w koszmar.

Propozycja z ciekawym plot twistem. „Sierota” to dobry przykład kina grozy ukazującego rolę kobiet w horrorze w różnym wieku. W filmie wystąpiły: Isabelle Fuhrman, Vera Framiga, Aryana Engineer i CCP Pounder. Jeśli na Dzień kobiet szukacie czegoś w klimacie „Sieroty” zobaczcie koniecznie „Sierota: Narodziny zła” z 2022 roku.

8. „Suspiria” (2018) reż. Luca Guadagnino

Amerykańska tancerka Susie Bannion, udaje się do Berlina, aby rozpocząć naukę w tamtejszej, prestiżowej szkole baletu. Jej przyjazd zbiega się w czasie z tajemniczym zniknięciem Patricii jednej z wychowanek akademii. Susan, czyniąca niesamowite postępy pod okiem ekscentrycznej dyrektor artystycznej szkoły – Madame Blanc, szybko zaprzyjaźnia się z inną tancerką Sarą. Kiedy w szkole dochodzi do kilku mrożących krew w żyłach incydentów, obie dziewczyny zaczynają nabierać podejrzeń, co do prawdziwej natury akademii. Wkrótce Susie pozna jej największy, mroczny sekret.

Na ostatnim miejscu filmowych propozycji horrorów na Dzień kobiet znajduje się „Suspiria” – remake „Odgłosów” z 1977 roku. Dobrze oddany berliński klimat, oddziałujące na zmysły sceny i obsada składająca się z Tildy Swinton, Mii Goth, Chloё Grace Moretz i Dakoty Johnson – właśnie dlatego warto obejrzeć ten kobiecy film grozy.

Wszystkiego pięknego na Dzień kobiet oraz miłego oglądania!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: Kim jest final girl?

Kim jest final girl?

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News