Ubezpieczenie bagażu – ile kosztuje i co obejmuje?

Ubezpieczenie bagażu

Podczas podróży może dojść do wielu nieszczęśliwych zdarzeń, od wypadków, aż po kradzieże. Z tego powodu przed wyjazdem warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy. Ubezpieczenie bagażu umożliwia wypłacenie odszkodowania w sytuacji, gdy stracisz należące do Ciebie rzeczy. Co dokładnie obejmuje taka polisa i kiedy warto ją kupić?

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu pozwala na wypłacenie odszkodowania w sytuacji, gdy padniesz ofiarą kradzieży lub innych nieoczekiwanych zdarzeń. Taka polisa obowiązuje bowiem nie tylko w razie utracenia walizki czy torby w związku z działalnością przestępczą, lecz także w wielu innych przypadkach.

Zakres obowiązywania standardowego ubezpieczenia bagażu:

  • opóźnienie wydania bagażu przez linię lotniczą
  • zniszczenie
  • kradzież

Podróże samolotem wiążą się z koniecznością pozostawienia swojego bagażu w oddzielnym luku. Z tego powodu regularnie zdarza się, że linie lotnicze gubią lub mieszają walizki. Czasami bagaż da się odnaleźć, jednak w takim przypadku osoba poszkodowana musi czekać na jego zwrócenie. W tym czasie konieczne jest zakupienie nowych przedmiotów. W takiej sytuacji należy zbierać wszystkie rachunki i przedstawić je ubezpieczycielowi. Wówczas możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów do konkretnej wartości.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Ubezpieczenie bagażu nie kosztuje dużo. Często jest to tylko kilka złotych za dobę. Nawet jeśli wyjeżdżasz na tydzień, koszt wykupienia polisy nie przekroczy 100 zł. Warto jednak pamiętać, że im wyższa składka, tym wyższa kwota wypłaconego odszkodowania. Z tego powodu w sytuacji, gdy przewozisz sprzęt elektroniczny lub inne drogie rzeczy, których potrzebujesz w trakcie podróży, dobrym pomysłem jest wykupienie droższego ubezpieczenia.

Koszt i zakres poszczególnych ubezpieczeń bagażu możesz porównać w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych/turystycznych np. na: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu bagażu?

Ubezpieczenie bagażu chroni jedynie w sytuacji, gdy szkoda nie wynika w żadnym stopniu z Twojej winy. Nie masz wpływu na zgubienie walizki przez linię lotniczą i skradzenie jej z dobrze zamkniętego samochodu lub hotelu. Natomiast w sytuacji, gdy zapomnisz o zabezpieczeniu swojego majątku, to Ty ponosisz odpowiedzialność za jego utratę i nie możesz starać się o wypłacenie odszkodowania.

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje również możliwość dokupienia dodatkowej ochrony przedmiotów o większej wartości. Najczęściej takie polisy dotyczą sprzętu elektronicznego lub sportowego. Wówczas konieczne jest dopłacenia kilkudziesięciu złotych, w zależności od oferty danego towarzystwa.

W umowach istnieje również lista wyłączeń, czyli sytuacji, w których firma ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Często dotyczą one nietypowych przypadków, takich jak katastrofy naturalne, działanie promieniowania czy szkody związane z przeprowadzką. Z większości polis są również wyłączone przedmioty wartościowe. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w dostępne rozszerzenia.

 

Materiał zewnętrzny

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News