Macintosh Steve’a Jobsa na aukcji

Macintosh Steve'a Jobsa

Komputer, którego używał sam Steve Jobs pojawi się na aukcji w Nowym Jorku. Pracował na nim człowiek, który wywarł tak ogromny wpływ na życie każdego z nas. Gość, dzięki któremu powstało urządzenie, na którym czytasz ten tekst pracował dokładnie na tym komputerze i są na nim jego pliki…

Za niewielką kwotę (cena wywoławcza 200k USD) będziecie mogli nabyć relikt nie tylko technologii ale i stylu życia. Przed przekształceniem Apple w giganta technologicznego, którym jest dzisiaj, Steve Jobs poświęcił się wynalazkom, który wspierają efektywny styl życia i ustawił poprzeczkę designu na najwyższym poziomie. Jednym z komputerów, na którym pracował w NeXT pod koniec lat 80 nieżyjący już przedsiębiorca i projektant przemysłowy, był Macintosh SE. Teraz ten egzemplarz pojawił się na aukcji domu aukcyjnego Bonhams.

Pierwotnie sprzęt był stworzony dla jego asystenta na początku 1987 roku. Na dysku twardym znalezionym w tej starej maszynie są zapisy stworzone podczas pracy Jobsa w NeXT. Są tam informacje takie jak jego cotygodniowe zadania, informacje o rekrutacji, plany podróży, prywatny wizytownik, a nawet informacja o nieodbytym spotkaniu z (wtedy) księciem Karolem.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Dysk twardy o pojemności… 20MB ?

Komputer składa się z wewnętrznego dysku twardego 20MB (taką ilość danych dzisiaj możesz na upartego przesłać mailem), klawiatury, myszy i dodatkowego zapasowego dysku twardego. System InterMail jest zarejestrowany pod nazwą „Lisa”, a Microsoft Word został zarejestrowany w 1992 roku pod nazwą „Lisa/Life”, co wskazuje, że jego córka Lisa Brennan-Jobs używała go podczas wizyt w biurze.

Na podstawie danych z rejestru wydaje się, że Jobs ostatnio używał tego komputera do projektu marketingowego w 1994 roku. W tym samym roku zaoferował go obecnemu właścicielowi, twierdząc, że jego wartość będzie z czasem rosła.

Macintosh Steve'a Jobsa SE Steva Jobsa

Macintosh SE Steve'a Jobsa klawiatura

Macintosh Steve'a Jobsa stacja dyskietek monitor logo apple

Ile kosztuje komputer Steve’a Jobsa?

Nowojorski oddział domu aukcyjnego Bonhams wystawił urządzenie na aukcję z ceną wywoławczą w wysokości 200 000 USD. Termin aukcji wyznaczono na 25 października. Macintosh SE jest szacowany na 200 000, ale zapewne cena, którą zapłaci nabywca będzie dużo wyższa o czym świadczą wcześniejsze rekordy podobnych aukcji. Składajcie oferty lub zobaczcie podobne eksponaty w muzeum applemuzeumpolska.pl

Opis Macintosha, na którym pracował Steve Jobs

Komputer Macintosh używany przez Steve’a Jobsa, to niepowtarzalna okazja do posiadania intymnego historycznego reliktu jednego z największych innowatorów naszych czasów. c i jest prezentowany na aukcji historii nauki i technologii Bonhams’a 25 października w Nowym Jorku. Komputer był używany przez Jobsa podczas pracy w NeXT, firmie, którą założył po odejściu z Apple w 1985 roku – oraz firmie, którą Apple kupił w 1997 roku. Komputer był instalowany w jego biurze w latach 1988-1994 – niektóre z kluczowych lat w rozwój. Kiedy wrócił do Apple w 1997 roku, był mądrzejszy o to doświadczenie i jak powiedział kiedyś kolega Kevin Compton, był „nowym Stevem w swoim zrozumieniu, jak wzmocnić dużą firmę w realizacji jego wizji”.

Chociaż różne poufne i inne dane zostały usunięte z tego komputera, gdy został wycofany z użytku, dysk twardy zapewnia wgląd w Jobsa i jego pracę w NeXT i Pixar w tym kluczowym okresie. System został pierwotnie skonfigurowany przez jego asystenta, który pracował nad nim od 1986 do 1990 roku. Komputer pokazuje cotygodniowe zadania, podróże, a nawet nieodebrane spotkanie z królem Karolem III (wtedy Karolem, księciem Walii). Jobs nadal używał urządzenia, ponieważ przechowywał jego osobisty rolodex, a między 1990 a 1993 rokiem istnieją również dowody na to, że córka Jobsa, Lisa Brennan-Jobs, używała go podczas wizyt w biurze, ponieważ system pocztowy i Microsoft Word są zarejestrowane pod jej nazwiskiem . Był ostatnio używany do projektu marketingowego, który Jobs nadzorował w 1994 roku, a następnie został przekazany obecnemu właścicielowi w tym samym roku,

Dodatkowo sprzedaż będzie zawierała dokumenty związane z Pracami, w tym wizytówki z jego czasów w firmie Pixar, szacowane na 2000–3000 USD, oraz podpisany przegląd wyników firmy szacowany na 6000–8000 USD.

Ciekawostka. Przed wydaniem iPhone 12 wszyscy się zastanawiali czy Apple wróci do kanciastego designu… Pisaliśmy o tym tutaj: Czy Apple wróci do designu iPhone’a 4 z okazji jego 10-lecia w przyszłym roku?

Czy Apple wróci do designu iPhone’a 4 z okazji jego 10-lecia w przyszłym roku?

Zobacz też: iPhone 14 – kamera, satelitarny SOS, kolory i …notch

iPhone 14 – kamera, satelitarny SOS, kolory i …notch

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News