Categories: modapokazy

GALENE, czyli PRL w stylu Michała Szulca

Wczoraj w warszawskim teatrze IMKA odbył się pokaz kolekcji Michała Szulca na sezon jesień/zima 2016/17. Galene to koncepcyjne nawiązanie do stylu polskiej ulicy z przełomu lat 70. i 80. Projektant po raz kolejny postawił na oryginalność, a na wybiegu można było podziwiać już dobrze znane tkaniny i mnóstwo biżuterii, na czele z perłami i koralami.

– Polska lat 70. i 80. to dla mnie czas udawania: plastikowych owoców i sztucznej biżuterii – wyjaśnia Szulc – Dlatego podczas tworzenia kolekcji postanowiłem odnieść się do idei imitacji.

Poszczególne projekty imitowały więc efekty warstwowości i objętości. A to za sprawą m.in. sukienek na cienkich, multiplikowanych ramiączkach, które dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, wyglądają jak nałożone na siebie. W GALENE istotna jest objętość – falbany rękawów i bufki zawdzięczają swój kształt nie nawarstwianiu materiału, a konstrukcji. Istotny element dekoracyjny stanowiły kieszenie, które w rzeczywistości są naszytymi na żakiet kawałkami materiałów, pozbawionymi funkcji użytkowej.

Szulc stworzył stylizacje z elementów o różnych kolorach, grubościach i fakturach. Na wybiegu dominowały również ciężkie, kożuchowe płaszcze i wełniane żakiety, którym towarzyszyły zwiewne, batystowe koszule i bawełniane spodnie „cygaretki”. Sztruks, bawełna, satyna jedwabna. Jednym słowem: rządził PRL!

W GALENE Szulc położył nacisk na górę sylwetek. Projektant tym razem postanowił skoncentrować się na rękawie i linii dekoltu, prezentując ich najrozmaitsze odmiany. Ważną częścią kolekcji były żakiety i bluzki, które zaczynają się tuż pod linią ramion, przecinając sylwetkę w poziomie. Projektant pozostał przy sprawdzonej przez siebie kolorystyce: dominowały melanżowe szarości i czernie oraz biele, jednak głównym (i przy tym wyjątkowym) akcentem GALENE był zabarwiony różem odcień ciemnego beżu.

To pierwszy raz, kiedy Szulc zaprojektował do swojej kolekcji biżuterię (wspólnie z Dawidem Przybyłą). Efektem projektu są przeskalowane, geometryczne nauszniki. Każdy z nich wynonano ręcznie i każdy jest unikatowy. Perły i korale zostały ręcznie naszyte na kreacje, co dodało im swoistego charakteru.

Gratulujemy kreatywności!

tekst | Karolina Zaborowska

Komentarze
5/5 - (1 vote)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Jakie buty męskie do eleganckich spodni?

Eleganckie spodnie zobowiązują także jeśli chodzi o dobór obuwia. Niekoniecznie musi być ono bardzo formalne…

2 godziny ago

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest…

3 godziny ago

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Jesteście ciekawi czy życie w Berlinie opłacałoby się bardziej niż w Warszawie? A może zastanawiacie…

12 godzin ago

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

4 dni ago

Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę…

5 dni ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

6 dni ago