Categories: artfilm

Ex Machina – recenzja

Czy sztuczna inteligencja to coś, czego powinniśmy się bać? Na to pytanie stara się odpowiedzieć w swoim nowym filmie Alex Garland, znany m.in. z „W stronę słońca”.

Caleb, młody zdolny informatyk, trafia do tajemniczego, podziemnego laboratorium, znajdującego się w jakimś lesie idealnie pośrodku niczego. Ma rozpocząć współpracę z Nathanem – naukowcem, pracującym nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Laboratorium przypominające luksusowy apartament szybko okazuje się złotą klatką, w której na bohaterze ma się dokonać swoista wiwisekcja. Pomoc, której oczekuje nowo poznany szef to bowiem  tak naprawdę falsyfikacja poczynionych przez niego założeń. Nathan chce, by Ava – piękna kobieta, de facto będąca robotem – została ostatecznie sprawdzona. A to możliwe jest wyłącznie w kontakcie z prawdziwym, obcym jej na początku człowiekiem.

Przez cały film śledzimy rozmowy Avy i Caleba, które mają ocenić m.in. jej wiedzę merytoryczną i zdolności do odgadywania emocji. Przetykane są one pseudointeligentnymi pogawędkami dwójki męskich bohaterów, które mają pokazać zderzenie dwóch światów – tego należącego do przeszłości, wraz z wszystkimi jego ograniczeniami (Caleb), i tego, który dopiero ma nadejść (Nathan). Niestety, są one dość jałowe, a bardzo schematyczne podejście do tematu, wyrażające się w sztampie przy tworzeniu charakterystyki bohaterów, rozczarowuje. Młody informatyk to rachityczny i nieśmiały blondyn, któremu w co drugim zdaniu drży głos, Nathan – dobrze zbudowany mężczyzna o ciemnej karnacji, w wolnych chwilach oddający się energicznemu uderzaniu w worek treningowy.

Historię ogląda się jednak na tyle przyjemnie, że niespecjalnie razi zakończenie filmu, którego kształt można przewidzieć mniej więcej od połowy. „Ex Machina” może i nie dokłada nowej cegiełki do debat na temat przyszłości ludzkości w kontekście nowych technologii. Jest jednak bardzo zgrabnie poprowadzoną opowieścią, którą można się uraczyć dla zaspokojenia potrzeb estetyczno-rozrywkowych.

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Jakie buty męskie do eleganckich spodni?

Eleganckie spodnie zobowiązują także jeśli chodzi o dobór obuwia. Niekoniecznie musi być ono bardzo formalne…

2 godziny ago

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest…

4 godziny ago

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Jesteście ciekawi czy życie w Berlinie opłacałoby się bardziej niż w Warszawie? A może zastanawiacie…

12 godzin ago

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

4 dni ago

Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę…

5 dni ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

6 dni ago