Co by było, gdyby dziewczyna żyjąca w czasach Holokaustu miała Instagram?

Świat nieustannie pędzi, technologia się rozwija, a pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach zdaje się zanikać w tym codziennym zgiełku. W jaki sposób można utrzymać te ważne, chociaż straszne wspomnienia przy życiu, nawet wtedy, gdy umrze ich ostatni świadek?

W nocy z 1 na 2 maja, w Izraelu obchodzony jest Jom HaShoah — oficjalny dzień pamięci ofiar Holokaustu. Jedną z nich była Éva Heyman.

Urodzona na Węgrzech w 1931 roku, Éva Heyman marzyła o zostaniu reporterką. Gdy została zamordowana w 1944 roku, miała zaledwie 13 lat. Zginęła w niemieckim obozie w Auschwitz. Teraz jej historia została opowiedziana na Instagramie.

Projekt Eva Stories ma sprawić, że młodzi ludzi staną się bardziej wyczuleni na temat Holokaustu, który wydaje się coraz bardziej znikać z ich świadomości. Jak mówi izraelski miliarder Mati Kochavi, inwestor projektu, muzea i książki już nie wystarczają…

Pomysł zrodził się z rozmowy o tym, jak można zachować pamięć o Holokauście. Pomyśleliśmy: gdzie teraz najwięcej przesiadują ludzie? Oczywiście Instagram był jednym z tych miejsc.

1 maja na Instagramie Eva Stories pojawiły się zakładki z kolejnymi datami, pod którymi znajdziemy historię dziewczyny odpowiedzianą w 70 slajdach Instagram Stories. Opowieść zaczyna się szczęśliwie i jest filmowana przez samą bohaterkę. Pomysłodawcy wyszli od tytułowego pytania: co by było, gdyby dziewczyna będąca ofiarą Holokaustu miała Instagram? Co by się stało, gdybyśmy wymienili pióro i papier na smartfon?

Gdy na Węgry nadjeżdża Wermacht, robi się ciemno. Historia toczy się do momentu deportacji dziewczyny. Instagramowy dokument powstał na podstawie pamiętnika Evy, który został opublikowany pod tytułem Czerwony rower.

Dokument w całości jest już dostępny na Instagramie Eva Stories, a jego początek to zakładka z datą 13 lutego.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Poczet pisarzy różnych: Andrzej Stasiuk

Zbiór  „Grochów”, wydany ostatnio przez Czarne, to dobra okazja, aby przypomnieć sobie wczesne książki Andrzeja Stasiuka,…

1 godzinę ago

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

Polski rynek gier komputerowych jest znacznie bardziej rozległy, niż można przypuszczać. Już od zamierzchłych lat…

17 godzin ago

Najlepsze gejowskie kluby w Polsce

Doskonała muzyka, duży parkiet, smaczne i niezbyt drogie drinki... co jeszcze charakteryzuje godny uwagi klub…

2 dni ago

Przegryw – poznaj 5 największych przegrywów w historii

Przegryw jest szerokim pojęciem. Według Słownika Miejskiego Slangu jest to ,,osoba, która przegrywa życie, nie…

3 dni ago

thea wang – urokliwa debiutantka na norweskiej scenie muzycznej!

9 września 2022 roku dzięki wszystkim serwisom streamingowym światło nocne ujrzał piękny album „While He…

4 dni ago

Książki, które zmieniają życie czytelnika na lepsze

Świat bez książek nie mógłby właściwie istnieć, co doskonale wiedzą miłośnicy literatury. Wykreowane w nich…

5 dni ago