Antykoncepcja awaryjna. Rodzaje i dostępność

Antykoncepcja awaryjna to temat wciąż dla wielu niejasny i skomplikowany. Często tzw. tabletka dzień po jest mylona z tabletkami poronnymi. Tłumaczymy, na czym polega różnica między oboma rodzajami leków.

Polskie prawo w temacie antykoncepcji awaryjnej

Zgodnie z przepisami, w Polsce dostęp do antykoncepcji awaryjnej jest ograniczony. Oznacza to, że chcąc skorzystać z tabletki dzień po, kobieta musi skorzystać z konsultacji z lekarzem dowolnej specjalizacji. Najlepszym, jednak źródłem informacji i pomocy w tej kwestii będzie lekarz ginekolog. Nie ma znaczenia, czy to będzie lekarz online podczas e-Wizyty, znaczenie ma konieczność odbycia wizyty lekarskiej. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad lekarski, aby dopuścić pacjentkę do bezpiecznego przyjęcia leku, jakim jest tabletka dzień po.

Natomiast jeśli chodzi o tabletki poronne, to prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne. W praktyce tabletki poronne mogą zostać podane kobiecie jedynie w ściśle określonych sytuacjach, i to w warunkach szpitalnych. Nie ma swobodnego dostępu do tabletek poronnych w aptekach, nawet na e-Receptę.

Tabletki poronne  – co powinniśmy wiedzieć

Tabletki poronne określane są również jako tabletki aborcyjne. Tabletki mają za zadanie przerwać ciążę, która już istnieje. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tabletki te są przeznaczone do bezpiecznego przerwania ciąży do jej 12. tygodnia.

Zgodnie z polskim prawem, tabletki poronne mogą być przyjęte w sytuacji, gdy przykładowo kobieta padła ofiarą gwałtu lub w przypadku obumarcia płodu. W takich sytuacjach, kobiety w szpitalu mają prawo otrzymać tabletki poronne, które doprowadzą do oczyszczenia macicy.

Opieka medyczna w trakcie przyjęcia tabletek poronnych jest wręcz konieczna, ponieważ po zażyciu tabletek poronnych ważne jest śledzenie postępu i monitorowanie krwawienia.

Tabletki dzień po – co powinniśmy wiedzieć

Tabletka dzień po, znana jest również pod nazwą tabletka po stosunku. Kobiety po tabletki dzień po sięgają najczęściej w sytuacjach, gdy inna antykoncepcja zawiodła, np. prezerwatywa uległa zsunięciu lub pęknięciu, bądź kobieta zapomniała przyjąć tabletkę hormonalną antykoncepcyjną. Tabletki dzień po również są wykorzystywane w sytuacji, gdy stosunek nie został odpowiednio zabezpieczony przez parę.

Tabletka dzień po działa poprzez zahamowanie lub opóźnienie owulacji, uniemożliwiając zapłodnienie lub implantację zarodka w macicy. Wyróżniamy dwa rodzaje tabletek, dostępnych w Polsce. Różnica polega na maksymalnym czasie ich przyjęcia. Jedne z nich można przyjąć nawet do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku, a drugie tabletki należy przyjąć do 72 godzin.

Największa skuteczność obu leków wykazywana jest po przyjęciu do 24 godzin po stosunku, dlatego warto zadbać o to, aby kobieta jak najszybciej przyjęła jeden z dostępnych leków. Tabletka dzień po jest dostępna tylko na e-Receptę, którą można otrzymać po konsultacji online na platformie medycznej lub po wizycie gabinetowej u dowolnego lekarza. Warto zapytać lekarza podczas konsultacji, czego można się spodziewać i jakie dolegliwości będą towarzyszyć kobiecie po przyjęciu leku.

Najczęściej po zażyciu tabletki dzień po, mogą wystąpić krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, zmiany w krwawieniu miesiączkowym, bóle głowy lub wrażliwość piersi. W większości przypadków są one łagodne i ustępują samoistnie.

Ważne jest, aby pamiętać, że tabletki dzień po nie są środkiem antykoncepcyjnym na co dzień i nie zastępują regularnej antykoncepcji. Powinny być stosowane jako ostateczne zabezpieczenie w nagłych sytuacjach, ponieważ tabletki dzień po nie są lekami do regularnego stosowania w ramach antykoncepcji.

Zobacz też: Mizogini – Kim są mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet?

Mizogini – Kim są mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet?

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News