7 zalet medytacji według „Poradnika Headspace” na Netfliksie

żółta pomarańczowa okładka serial netflix
Poradnik Headspace: Medytacja, Netflix, Magazyn HIRO

Aplikacja Headspace stworzyła animowany poradnik, jak zacząć medytować i dlaczego warto robić to regularnie. 8-odcinkowa seria jest już dostępna na Netfliksie pod tytułem „Poradnik Headspace: Medytacja”. 

Zwrot do wewnątrz

Lockdown zmusił nas wszystkich do zwolnienia tempa. Kiedy zostaliśmy pozbawieni możliwości podroży i rozrywek poza domem, część z nas uznała, ze czas uporządkować swoje wnętrze. Wzrosło zainteresowanie książkami o samorozwoju, świadomym oddychaniu i mindfulness. Zainteresowanie tą technika rosło w naszym zabieganym, zachodnim świecie od kilku lat, ale to własnie teraz jest u szczytu popularności. W trakcie pierwszej kwarantanny na Netfliksie mogliśmy obejrzeć fenomenalna bajkę o rozwoju duchowym The Midnight Gospel a niedługo później dokument o psychodelikach ze Stingiem w roli głównej. Niekonwencjonalne (w naszej kulturze) techniki pracy nad sobą w końcu przechodzą do mainstreamu.

„Poradnik Headspace”, czyli 7 zalet medytacji

Okolo 20-minutowe animowane odcinki z lekką narracją pozbawioną wymądrzania się i pouczania opowiadają o zaletach praktykowania medytacji. Odcinków jest 8. Pierwszy wprowadza widzów w temat, kolejne zajmują się poszczególnymi benefitami medytowania. Zachodnia kultura jest mocno nastawiona na działanie i szukanie rozwiązań problemów  „na zewnątrz”. Na ogół nie łączy się tez u nas wpływu stanu psychiki na stan fizyczny i na odwrót. Tymczasem kultura Dalekiego Wschodu stoi na zupełnie innych fundamentach. Stara tamtejsza prawda mówi: znajdź spokój w sobie, wtedy wszystko w życiu ci się ułoży. „Poradnik Headspace” tłumaczy, ze to własnie medytacja może wyzwolić od frustracji, ciągłego napięcia, złości i stresu. A to nie jedyne jej zalety! To tez najprostszy sposób na życie pełne wdzięczności, spokoju i bezinteresownej miłości wobec innych. Czyli na dobra karmę!

Jak zacząć medytować?

Jeśli nie masz doświadczenia, obejrzenie tej animowanej serii będzie dobrym pierwszym krokiem. Polecamy w ogóle korzystanie z aplikacji Headspace, która jest naprawdę pomocna w praktyktyce mindfulness. Inna apka warta polecenia to Insight Timer. Jest przeznaczona dla ludzi trochę bardziej „w temacie”. Chociaż dla dobra własnej uważnosci poleca się ograniczenie mediów społecznościowych, trzeba przyznać, że Instagram jest kopalnia cennych treści o rozwoju duchowym i własnie medytacji. Paradoks? Zawsze można ustawić powiadomienia dla tych „najcenniejszych” kont, a dla reszty zachować ścisły reżim 🙂

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News