6 filmów dla pasjonatów fal, kamperów i nieustannego podróżowania

camper, góry, jezioro

Przygotowaliśmy dla was zestawienie 6 ciekawych i może trochę mniej znanych filmów dla entuzjastów kamperów i sportów wodnych. Jeśli kochacie rozległe plaże, a na widok oceanu kręci się wam łezka w oku, to te filmy są właśnie dla was.

1. GIVEN

Film opowiadający o podróży rodziny z Hawajskiej wyspy Kaua’i przez 15 różnych państw. Prosty, a zarazem mocno poruszający obraz piękna i surowości natury. Film wzbogacony jest o narrację sześcioletniego chłopca, który uczy się i stara się zrozumieć świat przez związek ze swoją rodziną i szacunek do natury.

2. Under the arctic sky

Pozycja obowiązkowa dla fanów Islandzkich klimatów! Przepiękne ujęcia wykonane przez Chrisa Burkarda i Bena Weilanda pokazują nam zmagania sześciu surferów z brutalną pogodą i niskimi temperaturami w starciu z pasją do oceanu i dzikiej przyrody.

3. Beyond the noise

Unchained and dangerously close to freedom niezwykle poruszający i poetycki obraz ukazujący starcie pędzącej cywilizacji tonącej w technologii i czystego świata natury, który przestał już dawno mieć znaczenie. Film przedstawia sylwetki dwóch surferów, którzy uciekając od przytłaczającego zgiełku ludzkości szukają schronienia w bezkresie oceanu.

4. The Old The Young & The Sea

If you buy a van it will change your life… różne historie, różni ludzie a jedna rzecz, która ich łączy to miłość do oceanu. W filmie ukazana jest przybrzeżna postmodernistycza europejska kultura, na którą znaczący wpływ miały lata 60. i kultywowane wtedy wartości. Kultura plażowa, wzrost popularności sportów wodnych, wyidealizowany obraz ucieczki, ciągłej podróży w pogoni za upragnioną wolnością. Film idealny dla każdego marzyciela z duszą włóczęgi i zwolennika otwartych plaż.

5. Fishpeople

Każdy z nas przynależy do jakiegoś miejsca, bohaterowie tego filmu przynależą do głębin oceanu. Dokument opowiada o historii różnych osób, które w poszukiwaniu siebie i własnej egzystencji odnalazły spokój w wodzie. Życie, które dedykowali bezkresnym wodom przybliżyło ich do większej świadomości i zrozumienia podwodnego świata, który choć tak obcy i odległy dla niektórych wciąż jest częścią tej błękitnej planety.

6. Życie na fali (ang. Surfwise)

Niesamowita historia 85-letniej legendy Doriana Doc Paskowitza — lekarza, legendarnego surfera i jego rodziny, z którą podróżował w jednym małym vanie. Dorian i jego żona Juliette mieli dziewiątkę potomstwa, którą wychowali wspólnie podróżując. Dzieci miały restrykcyjną dietę ułożoną przez Paskowitza, codziennie dbały o formę surfując a ich ojciec podjął się wyedukowania ich na własną rękę pod wpływem buntu i braku aprobaty względem panującej edukacji narzuconej przez system. Film jest nie tylko gratką dla entuzjastów wanów i surfingu. Surfwise jest filmem o rodzicielstwie i negacji panujących norm, na których temat każdy może mieć inne zdanie ale warto czasem spojrzeć na rzeczy z różnych perspektyw.

Tekst: Monika Zaliwska

Rate this post