12. edycja LGBT Film Festival, czyli nagrodzone filmy i zakazane klasyki

lgbt film festival
fot. @LGBTfestival, Facebook

Największe święto tęczowego kina w Europie Środkowo-Wschodniej jak co roku powraca aż do ośmiu największych miast w Polsce. W dniach 17-24 września wyświetlone zostaną filmy docenione przez krytyków i widzów z całego świata.

Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Bydgoszcz i Katowice – to właśnie tam zarezerwujcie miejsca w salach kinowych. Tegoroczna edycja LGBT Film Festival ma charakter hybrydowy, by zapewnić dostęp jak najszerszej publiczności. Seanse online odbędą się na platformie outfilm.pl, od 4 do 18 października. 

Festiwal otworzy film Łabędzi Śpiew, opowieść o fryzjerze, który ucieka z domu opieki, by spełnić ostatnie życzenie swojej byłej klientki. W rolach głównych Udo Kier, Jennifer Coolidge i Linda Evans.

Niezwykle ważnym motywem będzie homofobiczna szkolna przemoc, przedstawiona w Fagkrótkometrażowej historii miłości dwóch chłopaków. W tym roku organizatorzy przygotowali aż pięć bloków krótkich form. Na widza czeka m.in. zestaw Lesbian Shorts, zawierający filmy różnych gatunków. Komedia romantyczna, ghost story, miłość kobiet w różnym wieku, od nastolatek z drużyny (Regarde passer mon fantôme) po seniorki mieszkające w domu spokojnej starości (Strangers). 

Aż 50 filmów dokumentalnych i fabularnych!

Ilość festiwalowych filmów jest rekordowa i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy podkreślają, że starają się zapewnić ekranową reprezentację jak największej liczbie osób. Wśród prezentowanych filmów znajduje się Saint-Narcissenominowane do Queer Lion dzieło Bruce’a LaBruce’a, reżysera słynącego z zamiłowania do prowokacji. Na szczególną uwagę zasługuje także JumpDarling; Dlaczego nie tyValentinaTranskids oraz Ostatni Komerspełnometrażowy debiut dobrze zapowiadającego się Dawida Nickela. 

Niemieckie i polskie klasyki z lat 80.

Sekcja klasyków zaprezentuje sześć filmów, które kilkadziesiąt lat temu nie zyskały akceptacji cenzury. Kiedyś pokazywane w podziemiach, teraz ujrzy je szeroka publiczność. Taksówką do klozetu opowiada o podwójnym życiu niemieckiego nauczyciela. Z powodu odważnych scen film nie był dostępny w oficjalnej dystrybucji, a brytyjska organizacja odpowiedzialna za klasyfikację i cenzurę filmów i niektórych gier, aż do 2011 roku zakazywała jego wyświetlania w pełnej wersji.  

lgbt film festival
fot. wff.pl, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

W 1927 roku Witkacy, artysta tajemniczy i skandaliczny, napisał książkę zatytułowaną Pożegnanie jesieni, a w 1990 powstał film na jej podstawie, okrzyknięty najbardziej queerowym polskim filmem. Pocałunek hrabiego Łohoyskiego (Jan Peszek) z pisarzem Atanazym Bazakbalem (Jan Frycz) zdaniem Krzysztofa Zanussiego jest najbardziej namiętnym pocałunkiem powojennego polskiego kina.  

Podziękowanie dla Kim Lee

Z plakatu promującego festiwal uśmiecha się do nas Kim Lee, najbardziej znana polska drag queen. Aktywistka i ikona, organizatorka Kim Lee Drag Queen Festiwal. Dyrektor LGBT Film Festival, Wiktor Morka, opisuje ją jako zawsze uśmiechniętą, gotową, pełną dobroci i humoru. Od początku działalności festiwalu mocno angażowała się w jego przygotowanie. Niestety zmarła w grudniu zeszłego roku.  

lgbt film festival
fot. @LGBTfestival, Facebook

Plakat stworzyła Marta Konarzewska, ilustratorka i graficzka. 

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie lgbtfestival.pl

Zobacz też: https://hiro.pl/dlaczego-tecza-stala-sie-znakiem-rozpoznawczym-lgbt/

Dlaczego tęcza stała się znakiem rozpoznawczym LGBT?

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News