10 rosyjskich filmów, które trzeba zobaczyć podczas 13. „Sputnika”

Mężczyzna siedzący tyłem i leżący za nim ludzie

Rosyjska kinematografia zaskakuje, zachwyca i trudno się w niej nie zakochać. Szczególnie warto na nią zwrócić uwagę w tym miesiącu, ponieważ lada moment startuje kolejna edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”.

13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon. Cały program festiwalu jest dostępny tutaj. Karnety i bilety możecie nabyć za pośrednictwem Goingapp.pl. Bilety na pojedyncze seanse są dostępne w kasach kin oraz online. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tegorocznej edycji, odsyłamy was do naszego artykułu: Święto miłośników rosyjskiego kina. Wszystko, co wiemy o 13. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

Dzisiaj w ramach zachęty przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych filmów, które można spokojnie dołączyć do listy must-see rosyjskiej kinematografii. Wszystkie naturalnie znajdziecie w repertuarze tegorocznego Sputnika! Nie przedłużając, zapraszamy do lektury!

1. Braterstwo (reż. Paweł Łungin)

Filmem, który z pewnością nie może umknąć uwadze festiwalowej publiczności, jest Braterstwo Pawła Łungina, opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. Obraz wzbudził ogromne kontrowersje w Rosji, łącznie z próbą wstrzymania jego dystrybucji przez polityków Dumy.

23 listopada po pokazie z godz. 17:45 w kinie Luna z widzami spotka się reżyser Paweł Łungin.

2. Byk (reż. Boris Akopow)

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowany doskonały debiut Borisa Akopowa Byk. Ten świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku – w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii.

26 listopada po projekcji z godz. 20:15 w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem Borisem Akopowem.

3. Człowiek, który zaskoczył wszystkich (reż. Natasza Mierkułow, Aleksej Czupow)

Film duetu reżyserskiego Nataszy Mierkułowej i Alekseja Czupowa Człowiek, który zaskoczył wszystkich, wpisuje się w aktualny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka. Jest również gorzkim i bolesnym portretem mentalności mieszkańców rosyjskiej prowincji, dla których każda inność jest podejrzana.

4. Kwas (reż. Aleksander Gorczilin)

Współczesny obraz Rosji zobaczą widzowie oczami Aleksandra Gorczilina w filmie Kwas. Kluby, imprezy i narkotyki dominują na ekranie już od pierwszych chwil, a scena otwierająca film: skok nagiego mężczyzny prosto w śmierć odciska piętno na całości narracji. Esencją filmu tego młodego reżysera zdaje się być wypowiedziana przez jednego z bohaterów kwestia: Wiesz, na czym polega nasz problem? Na tym, że problemów nie mamy.

Znakomity rosyjski aktor młodego pokolenia – Filipp Awdiejew – spotka się z publicznością 24 listopada po projekcji filmu z godz. 18:00 w kinie Luna.

5. Ołówek (reż. Natalia Nazarowa)

Warto zwrócić uwagę na film Ołówek w reżyserii Natalii Nazarowej. Jest to obraz o bardzo silnej dramaturgii, intrygującej fabule i ostrości spojrzenia. Główna bohaterka, Antonina, staje w obliczu brutalnej lokalnej moralności, braku jakichkolwiek nadziei i prawdziwego terroru ze strony młodego awanturnika. Nie ustaje ona w walce do tragicznego, choć nie do końca beznadziejnego, zakończenia.

29 listopada w Lunie po pokazie z godz. 18:00, widzowie będa mieli okazje do dyskusji z reżyserką Natalią Nazarową i producentem Denisem Kowalewskim.

6. Rosyjski bies (reż. Grigorij Konstantinopolskij)

Grigorij Konstantinopolskij, reżyser od lat podążający własną drogą, jest również bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w światowej kinematografii. Prezentowany na festiwalu Rosyjski bies czerpie inspiracje z dokonań Davida Cronenberga i Nicolasa Windinga Refna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Moskwie, a jego bohaterami są ludzie z elit intelektualnych i finansowych.

7. Van Goghi (reż. Siergiej Liwniew)

W filmie Van Goghi Siergieja Liwniewa zobaczymy dwie wielkie aktorskie indywidualności, Aleksieja Sieriebriakowa i Daniela Olbrychskiego, którzy wcielają się w postaci syna i ojca – artystów żydowskiego pochodzenia, których drogi rozeszły się dwie dekady wcześniej.

22 listopada po projekcji z godz. 20:30 w kinie Iluzjon, odbędzie się spotkanie z reżyserem Siergiejem Liwniewem i aktorem Danielem Olbrychskim.

8. Wielka poezja (reż. Aleksandr Łungin)

Aleksandr Łungin (syn Pawła Łungina) w swoim filmie Wielka poezja serwuje nam najlepsze amerykańskie kino w wydaniu rosyjskim! Nawiązuje on zarówno do wczesnej twórczości Quentina Tarantino, jak i dzieł nieżyjących już Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Bodrowa. Bohaterami opowieści jest dwóch młodych mężczyzn, którzy po powrocie z konfliktu w Donbasie znajdują pracę jako ochroniarze w prywatnej firmie. Łungin wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji, pokolenia naznaczonego piętnem wojny.

9. Na miejsce (reż. Andriej Waldberg)

To film znajdujący się w SEKCJI MANIFESTY. Na miejsce Andrieja Waldberga – rozgrywa się na obrzeżach Moskwy, a jego bohaterami są młodzi ludzie, mieszkańcy typowo sypialnej części miasta, którzy nie odnaleźli swojego miejsca w życiu. Ten swego rodzaju eksperyment filmowy składa się z trzech rozdziałów, pokazujących epizody z życia rosyjskich dealerów, ich klientów oraz sponsorów. Sieryj stara się wyjść z depresji. Jego dziewczyna Julia chciałaby trafić pod opiekuńcze skrzydła kogoś, kto ją zrozumie. Zakochany w niej jej przyjaciel Crust próbuje znaleźć sposób, aby z nią być. Wowa i Kostia starają się zaś zdobyć 10 gramów haszyszu na imprezę. Tej nocy nikt z nich nie zmruży oka.

23 listopada po pokazie z godz. 21.00 w kinie Luna odbędzie się dyskusja z reżyserem Andriejem Waldbergiem i producentką Marianną Ibragimową.

10. Sprawa Sobczaka (reż. Wiera Kriczewska)

W Konkursie Filmów Dokumentalnych Rosja w dokumencie widzowie zobaczą z kolei głośny tytuł w reżyserii Wiery Kriczewskiej Sprawa Sobczaka. Film przybliża postać znanego rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora samego Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin czy dzieci Borysa Jelcyna. Rozmowy z nimi prowadzi córka Ksenia Sobczak.

23 listopada po seansie z godz. 20:15 w kinie Elektronik odbędzie się spotkanie z reżyserką Wierą Kriczewską.

Rate this post