Premiera „Beniowskiego” w teatrze IMKA

aktorzy spektaklu Beniowski ubrani w kolorowe kostiumy lemurów teatr Imka

Głodni teatru? Już 11 marca w Teatrze IMKA odbędzie się premiera „Beniowskiego, króla Madagaskaru” w reżyserii Pawła Świątka wg poematu, który stanowi popis wyobraźni, fantazji i ironii Juliusza Słowackiego.

Na spektakl zapraszamy 12 i 13 marca o godz. 19:00. Na scenie zobaczymy Tomasza Schuchardta („Bodo”), Piotra Stramowskiego („Pitbull”) a także Annę Paruszyńską, Łukasza Stawarczyka oraz Marcina Kalisza.

Nadciągają czasy powrotu dawanych bohaterów, historycznych narracji na temat idoli i symboli, którymi kształtujemy rzeczywistość. Poemat Słowackiego w ponadczasowy sposób rozbraja źle ulokowane wykwity dumy, stając się tym samym zabójczym narzędziem dla sceptyków wpasowywania narracji o dawnych bohaterach w dzisiejsze realia.

Paweł Świątek opowie historię z perspektywy… madagaskarskich lemurów. Zagrają Obcych, którzy w nieoczekiwanych okolicznościach zderzają się z Polską, Polakiem i polskością. Tak skonfrontowane zostanie to, co lokalne i globalne, etniczne i egzotyczne. – O naszych czasach i pokoleniach wiele mówi wybór bohaterów, ale i sposób, w jaki o nich opowiadamy. Dobry przykład stanowi Wiedźmin – podkreśla Paweł Świątek – „Beniowski” jest poematem o bohaterze. W naszym spektaklu chcielibyśmy przyjrzeć się dzisiejszym perspektywom rozmowy o bohaterach: narodowych, osobistych, wreszcie pokoleniowych.

2016_03_beniowski_B1

4,5/5 - (28 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News