Poznaj człowieka, dzięki któremu jesteś kocim maniakiem

Zdjecie przestawia piec kotow siedzacych przy stole pijacych alkohol z butelek i palacych papierosy

Louis Wain, niekwestionowany miłośnik kotów, kochający mąż oraz człowiek zmagający się z ciężką chorobą – schizofrenią. Być może, nazwisko to nie obiło Ci się o uszy, ale jeżeli kochasz koty, być może miał on gigantyczny wpływ na postrzeganie przez Ciebie tych zwierząt.

W epoce wiktoriańskiej koty nie były podziwiane ani uważane za członków rodziny, służyły do łapania myszy, czy trzymania szczurów na dystans. Louis Wain nie patrzył na te zwierzęta z tej perspektywy, a swojego kota Petera postanowił wykorzystać jako postać swoich portretów, które zaczął tworzyć, aby rozweselić swoją żonę chorą na raka.

Z biegiem lat Louis zaczął eksperymentować ze swoimi portretami, nadając Peterowi cechy charakterystyczne dla życia człowieka. Niektóre ilustracje przedstawiały jego pupila łowiącego ryby, palącego papierosa, grającego na instrumentach, a nawet urządzającego dziwne przyjęcia z herbatą!

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Twórca ilustracji, po śmierci żony przeszedł przez bardzo trudny czas, czego skutkiem było pogorszenie się stanu jego zdrowia. W jego pracach możemy zauważyć psychodeliczny i lekko mroczny klimat, który mógł zostać spowodowany właśnie schizofrenią. Podobno artysta miał duży problem z rozróżnianiem faktów od fikcji, co skończyło się pobytem w szpitalu psychiatrycznym.

Czytaj również: Joga i koty – połączenie doskonałe

kolorowe psychodeliczne portrety kotow

Jego praca szybko stała się niezwykle popularna w wiktoriańskiej Anglii, było to po prostu coś nowego, nikt tak naprawdę nie interesował się zwykłymi kotami, a pokazanie tych zwierząt z bardziej zhumanizowanej strony, zmieniło punkt widzenia odbiorców. Prace Louisa były prezentowane od plakatów i kartek okolicznościowych po setki książek dla dzieci, które cieszyły się ogromnym uznaniem. Niektórzy twierdzą, że stworzył on wręcz kocią ikonę, która kieruje stylem kociego świata!

Zapraszamy do zapoznania się z historią jego niezwykle interesującego, czasem tragicznego życia oraz klimatem jego prac w filmiku poniżej!

Tekst: Dominika Kowalewska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News