Pomocne wskazówki, jak znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego

jak znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego

Nie wróciliśmy jeszcze do normalności: Zawarcie związku małżeńskiego w dobie koronawirusa to nie lada wyzwanie. Jeśli nie chcesz przegapić świąt, które się z nim wiążą, w większości krajów musisz uzbroić się w cierpliwość. Plusem w tym wypadku jest więcej czasu na planowanie. Znalezienie dobrego fotografa to ważne zadanie, które można teraz intensywnie realizować. Oto najlepsze wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego fotografa ślubnego.

Warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa ślubnego

Fotografowie amatorzy, którzy zajmują się fotografią w wolnym czasie, niewątpliwie mogą być utalentowani. Niemniej jednak, większość z nich nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby wykonywać zawód profesjonalnego fotografa. Nie chodzi tu jedynie o wybór odpowiedniej techniki czy najlepszej szczegółowości obrazu.

Robienie ostrych zdjęć to jedno, ale sprawienie, by obiekt lub osoba wyglądały dobrze to coś zupełnie innego. Pod uwagę brane są kąty, cienie, kolory, padanie światła i odległości, a wszystko to ma wpływ na wygląd tego, co jest przedstawiane i przy niewielkich zmianach daje zupełnie inne efekty.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kiedy nie chodzi tylko o to, aby ludzie na zdjęciach wyglądali dobrze, ale także o to, aby zrobić to w specjalnej scenerii, takiej jak ślub, poszukiwany jest najczęściej fotograf imprez. Oprócz wiedzy technicznej i zmysłu estetycznego, osoba ta posiada doświadczenie w danej sytuacji. Wie jak operować i przedstawiać grupy i osoby oraz jakie motywy najbardziej zapadają w pamięć, z których Para Młoda będzie zadowolona.

Kryteria wyboru odpowiedniego fotografa ślubnego

Fotograf musi sprostać wymaganiom, jakie para młoda ma wobec swoich zdjęć ślubnych. Obejmuje to ich gusta i wszelkie specjalne życzenia. Ponadto, cena za usługę i jakość zdjęć musi być odpowiednia. O tym, czy wszystko pójdzie po naszej myśli, decyduje jednak wiele czynników.

Odnajdywanie własnego stylu

W pierwszej kolejności para młoda powinna kierować się tym, jakie są rodzaje fotografii ślubnej. W ten sposób mogą szybko uzgodnić, jak powinny wyglądać ich własne zdjęcia. 

  • Czy chcesz pozowane zdjęcia czy wyglądające bardziej naturalnie? 
  • Czy zdjęcia powinny być edytowane z efektami czy pozostać bez obróbki? 
  • Czy sesja ma mieć jakiś motyw przewodni, czy też fotograf powinien po prostu uchwycić wydarzenia z uroczystości?

Jeśli wiesz, jaki styl mają mieć Twoje własne zdjęcia, łatwiej będzie Ci określić, kto do nich pasuje, patrząc na przykładowe zdjęcia na stronach fotografów.

Twoje życzenia

Planowanie wesela to zawsze kwestia budżetu. Fotograf może spełnić różne życzenia w zależności od tego, ile mu zapłacisz, jak daleko musi dojechać i jak długo powinien zostać. 

  • Czy fotograf powinien towarzyszyć przez cały dzień, od zakulisowych spojrzeń na stylizację po wieczorną uroczystość? 
  • A może jest tam tylko na ceremonię? 
  • Czy sesje zdjęciowe powinny odbywać się z parą młodą i gośćmi ustawionymi w rzędzie i pozującymi, czy też uroczystość powinna być udokumentowana migawkami?

Jeśli chcesz dużo zdjęć, które obejmują cały dzień, trzeba będzie zapłacić odpowiednio i być może oszczędzić na czymś innym. Na stronie internetowej fotografa prawdopodobnie znajdują się informacje o zakresie jego usług. Również w rozmowie możesz dowiedzieć się, czy migawki lub sesje zdjęciowe są czymś, co fotograf oferuje.

Chemia z fotografem

Nie bez znaczenia jest podstawowa sympatia do fotografa. Nikt nie chce, aby w dniu ślubu towarzyszyły mu niemiłe osoby. Jeśli nie czujesz się komfortowo przed aparatem, będzie to widać na zdjęciach później. Dobra chemia podczas konsultacji jest również dobrym znakiem, że myślicie podobnie.

Plan B w zanadrzu

Jak tylko idealny może się wydawać fotograf, zawsze może pojawić się coś, co spowoduje, że wybrana osoba będzie musiała zrezygnować. W takim przypadku szkoda byłoby nie mieć żadnych lub tylko amatorskie zdjęcia ze ślubu. Podobnie jest z sesją zdjęciową, która ma się odbyć w plenerze, ale nagle zapowiadany jest deszcz. Dobry fotograf z wyprzedzeniem omówi alternatywne rozwiązania i zastępstwo w przypadku choroby.

Styl fotografa

Pomysły i gust fotografa zawsze znajdują odzwierciedlenie w jego zdjęciach, nawet jeśli kieruje się życzeniami klientów. Nie jest to nic złego. Wręcz przeciwnie, to jest właśnie ta unikalna cecha, która pomaga znaleźć odpowiedniego fotografa.

Aby zorientować się, jaki jest styl fotografa, warto przejrzeć całe jego portfolio, w tym zdjęcia przedstawiające krajobrazy, przedmioty lub inne sytuacje. Szczególnie jeśli nie zależy Wam na klasycznych fotografiach ślubnych, ciekawie prezentują się fotografowie, którzy wykonują również artystyczne serie zdjęć. Ten zmysł estetyczny mogą przenieść na swoją fotografię ślubną.

Zasięgnij porady u fotografa

Konsultacja jest obowiązkowa. Tylko wtedy, gdy fotograf wie, czego oczekuje para młoda, może również uczciwie odpowiedzieć, czy jest w stanie wykonać taką usługę. Najlepiej jest bezpośrednio przekazać fotografowi harmonogram i wszelkie specjalne życzenia.

Niektórzy fotografowie mają swoje preferencje. Jeśli fotograf nie chce spełnić tego, co jest najważniejsze dla pary, można się tego dowiedzieć w rozmowie. Dotyczy to na przykład fotografów, którzy wykonują tylko zdjęcia pozowane lub tylko zdjęcia migawkowe, ale nie w każdym z tych przypadków. Należy również wspomnieć o cechach szczególnych, takich jak zdjęcia ze zwierzętami lub nietypowe miejsca.

Podsumowanie

Bezpośrednia rozmowa, przykładowe zdjęcia fotografa i jego ceny są najważniejszymi czynnikami, które decydują o tym, czy jest on tym właściwym. Portfolio jest dobrym sposobem na sprawdzenie, czy fotograf jest w stanie dostarczyć usługę, którą para ma na myśli. W oparciu o jego ceny, można określić, czy posiadasz budżet, aby uzyskać to, co jest dla Ciebie ważne. Konsultacje wyjaśniają wszystkie szczegóły, które muszą być spełnione, aby para była zadowolona.

Zobacz też: Karolina Bill: Podróż w głąb siebie

Karolina Bill: Podróż w głąb siebie

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News