Sukienki to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych elementów szafy. Co decyduje o ich fenomenie? Różnorodność materiałów, kolorów, wzorów, a przede wszystkim, krojów. I to właśnie ten ostatni element jest kluczowym w dobraniu idealnie pasującej sukienki. Kobiece ciała różnią się od siebie (i bardzo dobrze!), więc dopasowanie sylwetki do figury, może być nie lada wyzwaniem. Dlatego właśnie, podpowiadamy jak sprawić, aby wybór sukienki był łatwy i przyjemny.
Najpopularniejsze fasony sukienek
Umiejętność określenia swojej sylwetki to pierwszy krok do znalezienia najbardziej dopasowanej sukienki. Styl nie polega przecież na noszeniu najmodniejszych strojów, ale na doskonałym dopasowaniu ich do swojej figury. Aby uwieńczyć sukcesem poszukiwania najlepiej pasującej sukienki, przygotowaliśmy ten przewodnik, który ułatwi jej znalezienie. Zanim jednak przejdziemy do najczęściej pojawiających się typów sylwetek, przedstawimy najbardziej uwielbianie kroje sukienek.
Sukienki o linii A
Jak nietrudno się domyślić, taka sukienka, będzie w swoim kroju przypominała kształt litery A. Najprościej mówiąc – wąska w ramionach i rozszerzana, a nawet i rozkloszowana, w dolnej części ciała. Co więc dobrego może zrobić taka sukienka? Podkreśla talię, zmniejsza wizualnie biodra oraz uda, a przede wszystkim, skupia uwagę na ramionach i klatce piersiowej. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy typ sukienki, dla praktycznie każdej sylwetki. O tym, czym charakteryzują się poszczególne figury, przeczytacie w sekcji Typy sylwetek.
Sukienki z odkrytymi ramionami
Jest to jedna z najczęściej wybieranych sukienek, nie tylko ze względu na wygodę ich noszenia, a także na efekt jaki przynoszą. Niezależnie od tego, czy mówimy o wieczorowej sukni, z wieloma plisami czy o prostej i krótkiej sukience, obydwie perfekcyjnie podkreślą smukłe obojczyki, ramiona i ręce. Wśród sukienek z odkrytymi ramionami, możemy wyróżnić te, które mają całkowicie wycięte ramiona, przez co swoją formą przypominają nieco gorset, jak i sukienki o dekolcie carmen. Czym on jest? Nazywany inaczej hiszpańskim lub otwartym dekoltem, zaczyna się nisko na ramionach i przybiera kształt mocno rozciągniętej litery V.
Suknia balowa
Choć należy do rodziny sukienek o kroju A, jej szycie oraz wykończenia są dużo bardziej urozmaicone. Co je więc wyróżnia? Długość do ziemi, liczne zdobienia, falbany lub plisy. Najłatwiej będzie je sobie wyobrazić, mając w głowie bale (wszystkie księżniczki Disneya się kłaniają) czy gale. Rzeczą, która wpływa na ich objętość poniżej talii, jest halka, dodatkowa wzmacniająca dolną część sukni i utrzymująca jej kształt. Na szczęście, projektanci sukni balowych, zdają sobie sprawę z różnorodności damskich figur, dlatego też, można znaleźć sukienki balowe bez ramion, z zabudowanym lub bardzo głębokim dekoltem, z długimi rękawami lub falbanami przy ramionach. Wybór jest ogromny!
Sukienki ołówkowe
Przenosimy się jednak do nieco bardziej codziennych spotkań. Miłośniczki minimalizmu z pewnością znajdą sukienki ołówkowe w odmętach swoich szaf. Poza wąskim krojem, sukienka ta na szczęście nie ma nic wspólnego z ołówkiem. Ołówkowe sukienki są wąskie w talii, mocniej dopasowane do sylwetki i najczęściej występują w długości mini lub midi. Panie o budowie X, z pewnością pokochają ten krój, gdyż w największym stopniu podkreśli ich budowę ciała. Dzięki kreatywności projektantów, możemy znaleźć sukienki ołówkowe z rozcięciami, falbanami, nietypowy dekoltami, które sprawdzą się w przypadku wielu innych typów figur.
Typy sylwetek
A,H,O,V…. Czy to alfabet? Nie! To nazwy typów damskich sylwetek. Istnieje wiele kobiecych kształtów ciała. Niezależnie od tego, czy jest się posiadaczką wyrazistej talii czy prostej linii sylwetki, każda figura ma w sobie coś wyjątkowego. Zależy ona od budowy kości, genów, wieku, rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i stylu życia. Czym charakteryzują się więc damskie sylwetki i z jakimi rodzajami sukienek najlepiej je połączyć? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom.
Sylwetka typu A
Zwana inaczej ,,gruszką”. Budowa o sylwetce A, cechuje się wyraźnie zaznaczoną talią, wąskimi i smukłymi ramionami, mniejszym biustem oraz mocniejszymi nogami, zarówno udami, jak i łydkami. Jaka sukienka będzie więc idealna dla gruszki? Zdecydowanie sukienka odkrywająca ramiona! Widoczne obojczyki i drobne barki, zostaną dzięki temu jeszcze bardziej wyeksponowane, podobnie jak talia. W kwestii wydatnych bioder oraz nóg, poleca się sukienki o kształcie A, czyli takie które są dopasowane w biuście oraz talii, a następnie rozszerzają się w dolnej partii ciała. A jakie sukienki nie sprawdzą się dla takiego rodzaju figury? Wszelkiego rodzaju ołówkowe suknie. Mogą one wizualnie powiększyć partie, które przez niektóre Panie, nie chciałyby być uwydatniane.
Sylwetka typu H
Nie będzie to z pewnością zaskoczeniem, czym sylwetka typu H się charakteryzuje. Bardzo subtelne wcięcie w talii, smukłe ramiona oraz nogi, a także ogólnie prosta linia całej figury. W przypadku takiej budowy ciała, zwiększa się ilość krojów sukienek, które dodatkowo podkreślą atuty posiadanej sylwetki. Co więc można zaproponować? Sukienki o linii A, sukienki ołówkowe, te z odkrytymi ramionami, czy wszelkiego rodzaju sukienki balowe, a także ukochane przez kobiety – mini! Nic nie podkreśli zgrabnych nóg bardziej, niż dopasowana sukienka o krótszej długości. W końcu nie bez powodu mała czarna stała się ikoną! Jednak nawet w przypadku sylwetki H, lista pasujących krojów się kończy. Nie poleca się bardzo obcisłych sukienek, które przesadnie uwydatnią prostą linię talii i bioder.
Sylwetka typu V
Jak dobrze, że typy sylwetek kojarzone są z literami. I w tej sytuacji, nie ma żadnych wątpliwości jak wygląda wspomniana figura. Zaczynając od góry – mocniejsze w budowie i wyraźniej zaznaczone ramiona oraz ręce, większy biust i sam obwód klatki piersiowej, następnie wąskie biodra, a na końcu szczupłe i długie nogi. Jakie typy sukienek najlepiej sprawdzą się przy sylwetce typu V? Ponownie przywołamy sukienki mini oraz midi, które podkreślą dolną partię ciała, a także sukienki z mocniej zabudowaną górą czy rękawami. Odradza się noszenia ,,workowatych” sukienek oraz tych z cienkimi wiązaniami, a także z odkrytymi ramionami.
Sylwetka typu X
Ten typ sylwetki z kolei nazywa się klepsydrą, a często słyszana talia osy, dotyczy właśnie tej figury. Czym się więc charakteryzuje taka budowa ciała? Bardzo wąska talia, średni lub duży biust, a także wyraźnie zaznaczone biodra. Naturalnie okrągłe pośladki i widoczna proporcja całego ciała. Nie należy zapominać o lekko zaokrąglonych ramionach. Ten typ sylwetki również otwiera morze możliwości – wszelkie sukienki, które podkreślą talię oraz biust np. ołówkowe, lejące lub sukienki o wdzięcznej nazwie etui. Jednak w związku z bardzo wydatnymi kształtami, zarówno w kwestii biustu, jak i samej pupy oraz bioder, nie zaleca się noszenia ubrań, które jednocześnie wyeksponują wspomniane części ciała np. z bardzo głębokim dekoltem oraz mocnym wiązaniem przy talii. Sylwetka może zacząć wyglądać bardzo nienaturalnie.
Sylwetka typu O
Ponownie sprawa wydaje się być bardzo prosta. Ten typ figury cechuje się smukłymi i dość wąskimi ramionami, większym biustem lub obwodem klatki piersiowej, szerszą talią, uwydatnionym brzuchem oraz mocniej zbudowanymi biodrami. Jaki jest więc najlepszy kształt sukienki dla osób o sylwetce typu O? Z pewnością będą to sukienki podkreślające delikatne ramiona, popularne sukienki o linii A, które uwydatnią łydki, a także sukienki z dekoltem w kształcie V lub U. Dobrze sprawdzą się sukienki o długości midi, a także sukienki ze znacznie podwyższonym stanem, sięgającym górnej części żeber. Jakie sukienki nie zdadzą testu? Ołówkowe i te z licznymi wzorami. Mogą one niepotrzebnie uwypuklić odstający brzuch, a także biodra.
Okoliczności, a krój sukienki
Istotne jest również dopasowanie sukienki do samej okoliczności jej noszenia. Decydując się na styl wieczorowy, najpopularniejsze są suknie balowe, jednak nawet tutaj najprostsza sukienka ołówkowa, w połączeniu z ekstrawagancką biżuterią, stworzy interesujący zestaw. W przypadku stylu biznesowego, najczęściej wybierane są sukienki ołówkowe o długości midi. Możliwości łączenia z biżuterią, torebkami, czy butami są naprawdę nieograniczone.
Podsumowanie
Z pozoru prosty zakup jakim jest sukienka, łączy się jednak ze znajomością swojej budowy ciała, a także rodzajami krojów ubrań dostępnych na rynku i to, w jaki sposób wpływają one wizualnie na sylwetkę. Najważniejsze jest jednak to, aby czuć się komfortowo i atrakcyjnie w wybranej przez siebie sukience. W końcu nie ma to znaczenia, czy ktoś ma większy czy mniejszy biust lub długie albo wyjątkowo krótkie nogi. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientek, oferując tysiące krojów sukienek o wielu wzorach i kolorach.
Zobacz też: Apaszka na głowie – jak ją wiązać i z czym łączyć?
Autor: Anna Ciesielska