Nowa, niezniszczalna tęcza na Placu Zbawiciela? Projekt czeka na głosy mieszkańców

Nowa niezniszczalna tęcza przy Placu Zbawiciela - projekt obywatelski

Na Placu Zbawiciela stanęła makieta tęczy, zwiastuje plany na odbudowę tym razem niezniszczalnego symbolu LGBT. To wyjątkowa inicjatywa aktywistów z grupy Homokomando, którzy dążą do przywrócenia znanego symbolu. Ale czy tęcza powróci na Plac Zbawiciela? Odpowiedź leży w rękach mieszkańców stolicy.

Inicjatywa Homokomando: tęcza na Placu Zbawiciela

Ponad 10 lat temu tęcza, symbol otwartości i akceptacji, zdobiła Plac Zbawiciela w Warszawie. Niestety, podczas Marszu Niepodległości w 2014 roku, symbol ten został zniszczony. Dzisiaj, aktywiści LGBT+ z grupy Homokomando mają plan na jej odtworzenie. Tym razem, ma być odporna na zniszczenie.

“Dawno, dawno temu, na Placu Zbawiciela stała Tęcza. Znana w całej Polsce i poza nią. Symbol otwartości Warszawy, znak, że osoby LGBT+ są tu u siebie. Dziś jej brakuje. Postawmy na Placu Zbawiciela Nową Tęczę. Niezniszczalną. Trwałą.” – apelują działacze.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Nowa tęcza: niezniszczalna i trwała

Projekt przewiduje stworzenie instalacji składającej się z sześciu metalowych łuków, które będą malowane w tradycyjnych kolorach tęczy – czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Autorem projektu jest architekt Marcin Osiecki, który przekazał prawa do niego miastu.  Tym razem konstrukcja ma być niezniszczalna. Już widzimy próby jej zniszczenia niezniszczalnej Tęczy… i o ile naprawdę stawi czoła szaro-buro-brunatnej sile, nawet nas to bawi.

Zanim instalacja Tęczy, autorstwa Julity Wójcik, trafiła na Plac Zbawiciela, zdobiła budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli (2011 – 2012). Do Warszawy trafiła 8 czerwca 2012 roku, jednak po siedmiu próbach jej podpalenia, w sierpniu 2015 zdecydowano o usunięciu Tęczy.

Głosowanie do 30 czerwca. Jak głosować?

To mieszkańcy Warszawy zdecydują, czy tęcza powróci na Plac Zbawiciela. Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego trwa do 30 czerwca. Każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od miejsca zameldowania, ma prawo do oddania głosu.

Znany muzyk, Zbigniew Hołdys – gitarzysta i kompozytor zespołu Perfekt wyraził swoje poparcie dla inicjatywy: “Oczywiście wspieram i namawiam! Tęcza była śliczna!”.

Czy tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie zostanie odtworzona? Odpowiedź leży w rękach mieszkańców stolicy. Pamiętajcie, głosowanie trwa do końca czerwca!

Tagi: #PlacZbawiciela, #tęcza, #Warszawa, #Homokomando, #budżetobywatelski, #ZbigniewHołdys, #LGBT+

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News