Biennale Sztuki Cyfrowej zainicjuje cykl eksperymentalnych wystaw, w ramach których prace artystów będą dystrybuowane za pośrednictwem znaczników NFC. Małych nalepek, do których wystarczy zbliżyć telefon, aby pobrać dane, krótkie informacje, czy link internetowy.
Absolutny minimalizm formy prezentacji plus niewielka cena Tagu sprawiają, że praktycznie każdy jest w stanie zmaterializować własną koncepcję lub przekaz, wykorzystując ideę Do it Yourself.
Po raz pierwszy na taką skalę układy scalone zostaną wykorzystane nie jako dodatek kodujący nadprogramowe informacje o dziele, ale do samej jego ekspozycji.
Podczas trwania wystaw swoje dokonania zaprezentuje blisko stu niezwykle ciekawych artystów z kilkunastu krajów świata, którzy wcześniej zgłosili prace w ramach otwartego naboru przeprowadzonego na portalach internetowych Tumblr i Facebook.
Inauguracja imprezy odbędzie się w piątek, 3 października, na wrocławskim skwerze przy kawiarni Kalambur (na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej). Będzie to wernisaż pokazu „Jestem tu zawsze dla Ciebie, nieważne miejsce i czas”, stanowiący próbę zaprezentowania wielości postaw twórczych artystów tworzących w sieci. Umożliwi on prześledzenie aktualnych kierunków sztuki cyfrowej online, trendy ekspresji wizualnej i sztuki generatywnej. Da też wgląd w sposoby, w jakie artyści wykorzystują rozmaite programy, sieciowe boty oraz narzędzia programistyczne.
Tego samego dnia, aż do końca trwania festiwalu, w tramwajach linii 7 można będzie znaleźć znaczniki NFC, rozmieszczone w ramach projektu „Od A do B i z powrotem”, przygotowanego przez Zsolta Mesterhazego, z holenderskiej fundacji Browser Based we współpracy z Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i NFCW Project.
Również w piątek odbędą się zrealizowane we współpracy z Galerią Entropia warsztaty prezentujące koncepcję otwartej komunikacji „NFCDD”. Jest ona wstrzyknięciem informacji, kultury i sztuki bazującej na Internecie w publiczną realną przestrzeń przy pomocy technologii NFC.
Sobotnia prezentacja pt: „Napisz mi/Przeczytaj mnie” w Przejściu Garncarskim skupi się na ekspresji tekstowej, poezji wizualnej i innych minimalistycznych formach przekazu pisemnego, które można zawrzeć w 100 znakach. Stanowi więc ukłon w stronę wczesnego, tekstowego internetu.
Ostatni oficjalny pokaz odbędzie się w parku na Wyspie Słodowej i jest zatytułowany „facebook.art@park”. Jest to próba prezentacji innowacyjnych postaw i działań artystów obecnych “na fejsie”.
(na podstawie materiałów prasowych)