Kto tworzy niezwykłe plakaty do filmów Yorgosa Lanthimosa?

Dwa plakaty

Plakaty z filmów greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa są prawie tak intrygujące, jak jego produkcje. A jest tak dzięki pracy artysty Vasilisa Marmatakisa współpracującego z reżyserem od 2005 roku.

Plakaty Marmatakisa są tak hipnotyzujące, ponieważ artysta zawsze pozostawia w nich jakieś niedopowiedzenia i brakujące elementy, które widzowie muszą uzupełnić sami.

Spójrzmy, chociażby na przykład z Zabicie świętego jelenia, który swoją premierę miał w 2017 roku. Colin Farrell w sali szpitalnej spoglądający na dwa puste łóżka, światło łagodnie przebijające zza wysokich, ciemnych kotar, które zajęły więcej niż połowę kadru.

Zdjęcie wzbudzało z pewnością pewien niepokój, samotność czy smutek. Ale czego można się spodziewać po takim filmie? Czy będzie to thriller, a może horror? Gdzie się podziewa tytułowy jeleń? Jedno jest pewne – obrazki Vasilisa Marmatakisa pobudzają wyobraźnię i niczym magiczne puzzle zdradzają nam fragmenty, które będziemy łączyć w całość podczas oglądania filmu.

Plakat przedstawiający mężczyznę stojące w szpitalnym pokoju Plakat przedstawiający głowę kobiety w której dzieje się scena filmowa Czarno-biały plakat pokazujący kobietę z czymś na głowie Plakat przedstawiający sinusoidę Plakat przedstawiający mężczyznę przytulającego niewidzialną postać

Tekst: Amelia Zajączkowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News