Kilka psychodelicznych fotografii, pokazujących w jaki sposób ptaki widzą świat

Grafika przedstawiające tego samego ptaka, jak go widzą ludzie, jak ptaki

To, jak widzą świat inne zwierzęta, dla naszych przodków pozostawało przez długi czas nierozwiązaną zagadkę, której odpowiedź możemy poznać dopiero my, dzięki współczesnej technologii.

Najnowsze badania ujawniły niesamowity świat różnorodności wizji w całym królestwie zwierząt. Przykładowo fakt, że węże odbierają sygnały cieplne w podczerwieni, wykrywając w ten sposób swoją ofiarę, czy to, że konie i zebry mają oczy skierowane na boki, by umożliwić widzenie peryferyjne i uniknięcie teoretycznego niebezpieczeństwa.

Przejdźmy jednak do ptaków, które są jednymi z najbardziej dziwacznych stworzeń na świecie. Wiedzieliście, że pingwiny rozpoznają wyłącznie słone i kwaśne smaki? Albo, że ptaki Palila, żyjące na Hawajach żyją się nasionami rośliny, której toksyny z łatwością zabijają każde zwierze? Każdy gatunek ptaka ma swoje własne supermoce, ale jedno mają wspólne – w porównaniu z ludźmi, widzą świat zupełnie inaczej i można zaryzykować stwierdzeniem, że widzą go lepiej.

Grafika ta przedstawia ludzki zakres pola widzenia porównany z ptasim. Ptaki są tetrachromatami, czyli widzą cztery kolory: UV, niebieski, zielony i czerwony. My, ludzie jestem trichromatami i widzimy trzy kolory: niebieski, zielony oraz czerwony. Na grafice kolor UV został przedstawiony jako karmazynowy, jednak należy pamiętać, że zgodnie z definicją UV nie ma koloru, a ten został wybrany tylko po to, by był dla nas widoczny.

Joe Smith, ornitolog, wyjaśnia, że ptaki mają niesamowitą zdolność do widzenia całego spektrum kolorów, które nie są widoczne dla ludzi. W 2007 roku naukowcy przebadali przy pomocy spektrofotometru kolory 166 gatunków ptaków północnoamerykańskich, które nie posiadają wyraźnej fizycznej różnicy między płciami.

Z ludzkiego punktu widzenia, ptaki te w 92% wyglądają identycznie. Jednak badanie wykazało, e ptaki te mają kolory, które nie są wykrywalne przez nasze oko, dzięki czemu same są w stanie siebie wzajemnie rozróżniać.

Przykładowo samiec słowikówki posiada żółte upierzenie na piersi, ale jego potencjalni partnerzy lub rywale widzą w tym miejscu pióra ultrafioletowe, które rozróżniają go od samic.

Teoria ta została ponownie potwierdzona w innym badaniu, w którym naukowcy umieścili na wolności kilka sztucznych ptaków, by zobaczyć, jak zareagują na nie żywe słowikówki. Samce pozostały wierne swojej terytorialnej naturze i zaatakowały wypchane męskie osobniki, co tylko potwierdziło, że ptaki widziały coś, czego naukowcy nie mogli zobaczyć.

Komentarze
Rate this post