To, jak widzą świat inne zwierzęta, dla naszych przodków pozostawało przez długi czas nierozwiązaną zagadkę, której odpowiedź możemy poznać dopiero my, dzięki współczesnej technologii.
Najnowsze badania ujawniły niesamowity świat różnorodności wizji w całym królestwie zwierząt. Przykładowo fakt, że węże odbierają sygnały cieplne w podczerwieni, wykrywając w ten sposób swoją ofiarę, czy to, że konie i zebry mają oczy skierowane na boki, by umożliwić widzenie peryferyjne i uniknięcie teoretycznego niebezpieczeństwa.
Przejdźmy jednak do ptaków, które są jednymi z najbardziej dziwacznych stworzeń na świecie. Wiedzieliście, że pingwiny rozpoznają wyłącznie słone i kwaśne smaki? Albo, że ptaki Palila, żyjące na Hawajach żyją się nasionami rośliny, której toksyny z łatwością zabijają każde zwierze? Każdy gatunek ptaka ma swoje własne supermoce, ale jedno mają wspólne – w porównaniu z ludźmi, widzą świat zupełnie inaczej i można zaryzykować stwierdzeniem, że widzą go lepiej.
Grafika ta przedstawia ludzki zakres pola widzenia porównany z ptasim. Ptaki są tetrachromatami, czyli widzą cztery kolory: UV, niebieski, zielony i czerwony. My, ludzie jestem trichromatami i widzimy trzy kolory: niebieski, zielony oraz czerwony. Na grafice kolor UV został przedstawiony jako karmazynowy, jednak należy pamiętać, że zgodnie z definicją UV nie ma koloru, a ten został wybrany tylko po to, by był dla nas widoczny.
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Joe Smith, ornitolog, wyjaśnia, że ptaki mają niesamowitą zdolność do widzenia całego spektrum kolorów, które nie są widoczne dla ludzi. W 2007 roku naukowcy przebadali przy pomocy spektrofotometru kolory 166 gatunków ptaków północnoamerykańskich, które nie posiadają wyraźnej fizycznej różnicy między płciami.
Z ludzkiego punktu widzenia, ptaki te w 92% wyglądają identycznie. Jednak badanie wykazało, e ptaki te mają kolory, które nie są wykrywalne przez nasze oko, dzięki czemu same są w stanie siebie wzajemnie rozróżniać.
Przykładowo samiec słowikówki posiada żółte upierzenie na piersi, ale jego potencjalni partnerzy lub rywale widzą w tym miejscu pióra ultrafioletowe, które rozróżniają go od samic.
Teoria ta została ponownie potwierdzona w innym badaniu, w którym naukowcy umieścili na wolności kilka sztucznych ptaków, by zobaczyć, jak zareagują na nie żywe słowikówki. Samce pozostały wierne swojej terytorialnej naturze i zaatakowały wypchane męskie osobniki, co tylko potwierdziło, że ptaki widziały coś, czego naukowcy nie mogli zobaczyć.