Categories: muzykanowe

Kalejdoskop Co-Sovel

 

Od dłuższego czasu definicja muzycznego mainstreamu odchodzi od propozycji banalnych i czysto popowych. 'Masowy odbiorca’ dawno nauczył się akceptować rozrywkę niezależną, tworzoną często w duchu tej samej swobody i tego samego ryzyka artystycznego, jakie wyznaczała twórczość Maanamu w latach 70. i 80. Coraz częściej sam kreuje potrzebę obcowania z inteligentną rozrywką. Podejmowanie ryzyka staje się paradoksalnie wartością tak artystyczną, jak komercyjną, a eksperyment w mainstreamie, jego naczelną siłą.

Na gruncie tej tendencji Co-Sovel idzie o krok dalej. Nie do końca wiadomo czy mamy do czynienia z jednorazowym projektem, zespołem czy solowym działaniem Izoldy Sorenson? Czy Co-Sovel, inspirowane i tworzone na kanwie wierszy słoweńskiego poety dadaistycznego Srecko Kosovela (w przekładzie i interpretacji Izoldy Sorenson), jest szyldem zarezerwowanym dla jednego projektu, czy narodził się z myślą o dłuższym życiu?

Zapoznawszy się z autorskim pomysłem na muzykę i podbudowę wizualną, odnosi się wrażenie, że Co-Sovel to swobodna i nieskrępowana wymogami rynkowymi drapieżnego kapitalizmu idea artystyczna żyjąca tu i teraz. A ponieważ jest dobra – rozwija się bez oporów. Ich twórczość rozkwitła z zawrotną prędkością i stale wypuszcza nowe pąki. O ile projekt w swojej całościowej strukturze zaskakuje eklektyzmem i ujęciem (wyselekcjonowana alternatywna elektronika i koncertowa „organiczność” indie rocka nie ucieka od popu), o tyle najbardziej nowatorskie jest tu zastosowanie eksperymentalnej warstwy tekstowej. Modernistyczna poezja wpisana w muzykę rozrywkową o silnym ładunku energetycznym i cała masa festiwalowych odniesień – to jeden z wielu sposobów na które można by podsumować twórczość Co-Sovel.

Jaka będzie najnowsza płyta długogrająca? Odpowiedź – jak zwykle – w muzyce; zespół wydał dwa single, a w sieci z łatwością odsłuchamy nagrań live w doskonałej jakości. Autorzy zapowiadają, że najnowsze wydawnictwo to kontynuacja formuły zrealizowanej na potrzeby epki – eklektyczny, wielogatunkowy kalejdoskop i konsekwentny brak zamknięcia w gatunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjęcia | https://www.facebook.com/cosovel

tekst | Pat Dudek

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Jakie buty męskie do eleganckich spodni?

Eleganckie spodnie zobowiązują także jeśli chodzi o dobór obuwia. Niekoniecznie musi być ono bardzo formalne…

3 godziny ago

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest…

4 godziny ago

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Jesteście ciekawi czy życie w Berlinie opłacałoby się bardziej niż w Warszawie? A może zastanawiacie…

13 godzin ago

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

4 dni ago

Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę…

5 dni ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

6 dni ago