Premiery płytowe

# 22.09 Alt-J “This Is All Yours”

www.tumblr.com
www.tumblr.com

Brytyjski zespół grający muzykę z gatunku indie-rock w składzie: Gwil Sainsbury, Joe Newman, Gus Unger-Hamilton i Thom Green. Muzycy poznali się na Uniwersytecie Leeds i rozpoczęli wspólną działalność w 2007 roku. Ich pierwsza płyta pt. “An Awesome Wave” z 2012 roku została doceniona wśród słuchaczy i krytyków przynosząc artystom nagrodę Mercury Prize w tym samym roku. Znakiem zespołu jest symbol (∆), który wpisuje się na komputerze przy użyciu klawiszy alt + J.

Dzięki nowemu krążkowi , który częściowo już poznaliśmy, ich koncerty będą mogły trwać dłużej i nie kończyć się, pozostawiając aż taki niedosyt, gdy wygrali już wszystkie swoje, i nie tylko, utwory!

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


# 22.09 Arp “Pulsars e quasars”

www.villavillanola.com
www.villavillanola.com

Alexis Georgopoulos, muzyk, pisarz i artysta, wychowany w dużej mierze we Francji i Grecji, obecnie mieszka w Nowym Jorku. W swej karierze pisał dla magazynu i-D (UK), The FaderSleazenationTokionXLR8R, czy The Blow Up/theblowup.com.

Początkowo tworzył wraz z grupą Tussle. Pierwszym publicznym projektem Arp’a było “Clouds” stworzone dla  New Langton Center for the Arts. Poza tym artysta występował również w SFMoMA, 303 Gallery, Deitch Projects, Luggage Store Gallery, Jack Hanley Gallery, New Langton ArtsYerba Buena Center and Frieze Art Fair.

O ile zeszłoroczne “MORE” Arp nagrał niemalże zupełnie sam, w przypadku nowej płyty chciał się pospieszyć, prosząc znajomych o pomoc. „Pulsars e quasars” dalej charakteryzuje się dbałością o szczegóły, jednak jest trochę luźniejsza i jakością przypomina nieco bardziej występu zespołów na żywo. Zgodnie z tytułem, nowy krążek odnosi się do dawnego zainteresowania artysty Cosmic Synth, jednak nieco zmodyfikowanego w kontekście Popowym.

Pierwszy, tytułowy singiel, ma w sobie coś z kalejdoskopowego, psychodelicznego anglofilskiego popu. Da się w nim usłyszeć zdecydowanie więcej rzeczywistego głosu artysty, podczas gdy jego wcześniejsze prace były głównie instrumentalne.

# 22.09 Perfume Genius “Too Bright”

hangout.altsounds.com
hangout.altsounds.com

Nazwa Perfume Genius to sceniczny pseudonim Mika Hadreasa, pod którym udostępnił w 2008 roku swoje nagrania na portalu MySpace. Debiutancki album “Learning” artysta wydał w 2010 roku, kolejny “Put Your Back N 2 It po dwóch latach. Jeszcze w tym miesiącu ukaże się jego trzeci krążek zatytułowany “Too Bright” . O Miku zrobiło się głośno za sprawą kontrowersyjnego zwiastuna drugiego krążka, na którym wraz z aktorem filmów porno Arpadem Miklosem przytulali się ubrani jedynie w bieliznę. Ciekawe, czym tym razem zaskoczy swoich fanów.

# 22.09 Aphex Twin “Syro”

www.spin.com
www.spin.com

Aphex Twin, czyli Richard Davis James jest kompozytorem, multiinstrumentalistą oraz producentem pochodzącym z Wielkiej Brytanii.  Uważany jest za „jedną z najbardziej wpływowych i innowacyjnych osób we współczesnej muzyce elektronicznej”. Aphex jest nazwą producenta sprzętu muzycznego, Twin natomiast upamiętnia zmarłego brata artysty, także Richarda. Kreatywny muzyk nie szczędzi prowokacji zarówno w sferze muzycznej, jak i w sztukach plastycznych. Inspiracje czerpie z gatunków muzycznych: IDM, acid techno, trance, ambient, techno, dance, muzyka klubowa, muzyka elektroniczna, muzyka eksperymentalna, jungle, drum’n’bass.

# 23.09 Mapei “Hey Hey”

www.thelineofbestfit.com
www.thelineofbestfit.com

Wokalistka pochodząca ze Sztokholmu tworzy muzykę będącą kompilacją hip hopu, dance popu, gospel i soulu.  Znana jest z utworu “Don’t Wait” przepełnionego żywym groovem i energetycznymi rytmami. Sama określa swój styl jako gospel XXI wieku albo doo-wop (czyli popularny w latach 50. styl rhytm & blues). Z niecierpliwością wyczekujemy dalszych kompozycji tej orientalnej artystki.

# 29.09 Electric Youth “Innerworld”

www.secretlycanadian.com
www.secretlycanadian.com

Electric Youth to duet z Kanady tworzący muzykę określaną mianem synth-popu. Wokalistą grupy jest Bronwyn Griffin, a Austin Garrick odpowiada za dźwięk. Jednym z ich najsłynniejszych utworów jest elektryzujący “A Real Hero” zawarty na ścieżce dźwiękowej głośnego filmu „Drive” z Ryanem Goslingiem w roli głównej (co ciekawe, wspomniane już Alt-J popełniło jego cover). W tym miesiącu ukaże się ich debiutancki krążek „Innerworld”.

# 30. 09 Steve Aoki “Neon Jungle”

ultramusic.com
ultramusic.com

Amerykański DJ i producent muzyczny. Jest właścicielem wytwórni Dim Mak Records, którą założył w 1996 roku. Muzyka tworzona przez Steva utrzymana jest w electro i progressive housie oraz dubstepie.  Współpracował m.in. z Linkin Park. Wraz z zespołem nagrał utwór goszczący w zeszłym roku na pierwszych miejscach list przebojów “A Light That Never Comes”.

 

# 6.10 Flying Lotus “You’re dead”

www.highsnobiety.com
www.highsnobiety.com

Pod pseudonimem Flying Lotus kryje się sylwetka amerykańskiego producenta muzycznego Stevena Ellisona. Artysta nagrywa od 2006 roku i ma na swoim koncie 4 albumy studyjne i 7 EPek. Oto jedna z jego najnowszych propozycji. Na płycie gości m.in. Kendrick Lamar, Thundercat, Snoop Dogg, czy artysta jazzowy: Herbie Hancock.

# 6/13.10 Jessie Ware “Tough Love”

hailpop.com
hailpop.com

Jessica Lois “Jessie Ware” jest brytyjską piosenkarką, która zrobiła międzynarodową karierę w przeciągu ostatnich kilku lat. Zrobiło się o niej głośno za sprawą oryginalnej produkcji “Wildest Moments”. Wszystkie single wydane przez piosenkarkę są hitami. Najnowsze to utrzymana w charakterystycznej dla wokalistki stylistyce, zwiastująca krążek piosenka „Thought Love” oraz nastrojowa ballada „Say You Love Me”.

# 6.10 Caribou “Our Love”

www.mergerecords.com
www.mergerecords.com

Kanadyjski muzyk Daniel Snaith występuje na elektronicznej scenie już ponad 10 lat. Krytyka doceniła go za sprawą krążków powstałych w latach 2005-2010: “The Milk of Human Kindness”, “Andorra” i “Swim”. Za płytę “Andorra” został nawet wyróżniony kanadyjską nagrodą Polaris Music Prize w 2008 roku. Od większości twórców gatunku wyróżnia go tworzenie concept-albumów. Występuję wraz z trzyosobowym zespołem (dwie perkusje, klawisze i gitara basowa). W 2012 roku pojawił się na popularnym festiwalu Tauron Nowa Muzyka w towarzystwie Four Tet’a jako Caribou&Four Tet Back2Back DJ Set!

# 6.10 Zola Jesus “Taiga”

www.thisisunderground.com
www.thisisunderground.com

Nika Roza Danilova występująca pod pseudonimem Zola Jesus. 25-letnia wokalistka z klimatycznie surowego Wisconsin, tworząca muzykę będącą połączeniem elektronicznej, industrialnej i klasycznej. Do tej pory wydała trzy epki oraz trzy albumy studyjne. New Musical Express napisał, że Zola „zawodzi jak Kate Bush, czasami przypomina Joy Division”. Z kolei zdaniem  Q-Magazine” jej wokal prześladuje i wiruje, a elektroniczne klimaty znajdują się w połowie drogi między Florence Welch, Siouxsie i The Banshees.” Sami oceńcie kto ma rację.

# 7/13.10 Gorgon City “Sirens”

www.josepvinaixa.com
www.josepvinaixa.com

Zespół tworzą dwaj londyńscy producenci Kye “Foamo” Gibbon i Matt “RackNRuin” Robson-Scott. Znani są przede wszystkim z hitu, który zawładnął klubami w trakcie tegorocznych wakacji „Ready For Your Love”. „Sirens” jest trzecim album w dorobku muzyków.

# 7.10 Tinashe “Aquarius”

globalgrind.com
globalgrind.com

Tinashe Jorgensen Kachingwe jest 21-letnią piosenkarką z Zimbabwe. Krytycy określają ją m.in. mianem „nadziei współczesnego kobiecego r’n’b”. Mimo tak młodego wieku jest nie tylko wokalistką ale i producentką, tancerką, aktorką i byłą modelką. Sama pisze piosenki. Do tej pory znana jest z kilku singli z mixtapu “In Case We Die” z 2012 roku, m.in. “Boss”, “Ecstasy” oraz pochodzącego z “Aquarius”, “2 On” nagranym wspólnie ze SchoolBoy Q. Tinashe przykuwa uwagę ostrymi tekstami i przyjemnym, rozbujanym flow.

Tekst | Nela Sobieszczańska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News