Categories: ludziemiasto

Istnieje szósty smak, dzięki któremu kochasz pizzę

Informacje o tym, że odkryto szósty smak, pojawiają się w mediach równie często, co newsy dotyczące nowych kolekcji w sklepach. Tym razem badacze wpadli na nowy trop. Według najnowszych doniesień, można wyróżnić smak skrobiowy, który tłumaczy naszą miłość do pizzy.

Od kilku lat media informują, że do grona pięciu podstawowych smaków można dołączyć kolejny. Według badaczy, oprócz smaku słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i umami, ludzie potrafią dodatkowo rozpoznawać smak tłusty. Teraz okazuje się, że ponownie odkryto szósty smak, ale nie jest to ten oleisty, o którym głośno było przez kilka miesięcy.

Badania przeprowadzone na grupie 22 ochotników pozwoliły naukowcom odkryć, dlaczego ludzie tak bardzo lubią węglowodany. Dr Juyun Lim oraz jej zespół poprosili wybranych ochotników o spróbowanie kilku potraw, w których poziom węglowodanów był zróżnicowany. W jednych daniach ich poziom był większy, a w drugich mniejszy. Każdy uczestnik badania miał następnie ocenić smak potraw. Większość osób biorących udział w badaniu określiła ten smak jako „skrobiowy”.

Według naukowców nowy smak tłumaczy nie tylko naszą miłość do pizzy, ale również do pieczywa, ryżu, makaronu czy ziemniaków. Przez dłuższy czas sądzono, że ludzie nie potrafią rozróżnić smaku węglowodanów, ale jak się okazuje był to błąd. Nie bez powodu większość osób wybiera jedzenie bogate w składniki, które dostarczają nam energii. Najwyższa pora skończyć z wyrzutami sumienia, że zjedliśmy o jeden kawałek pizzy za dużo, a nowe odkrycie przetestować na własnych kubkach smakowych.

Tekst: Olga Retko

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Olsztyn Green Festival 2022 zaprasza

Ponad dwadzieścia koncertów topowych polskich muzyków, a także liczne rozmowy z artystami i naukowcami o…

8 godzin ago

Fiorucci 59th Street – powrót do korzeni

Włoska firma powraca z wielkim hukiem. 23 czerwca miała miejsce premiera kolekcji pod tytułem 59th…

21 godzin ago

STARIUM.CX™ – kolekcja [THE CXDE*]

STARIUM.CX™ to wisienka na torcie polskiego streetwearu. Marka właśnie zaprezentowała nową kolekcję kapsułową zatytułowaną –…

2 dni ago

Sztuka obserwacji oczami Oleksandry

Ukraińska fotografka Oleksandra zatrzymuje modelki i modeli w swoich kadrach rodem z dwutysięcznego roku. Zdjęcia,…

2 dni ago

Netflix Anime – najlepsze anime, które obejrzysz na Netflixie

Filmy i seriale, które przywędrowały do nas z Japonii, cieszą się niesłabnącą popularnością od lat.…

3 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Michel Houellebecq

Skandale wokół Houellebecqa ostatnio ucichły. „Mapę i terytorium”, która ukazała się w październiku nakładem W.A.B.,…

4 dni ago