iPhone 14 czy iPhone 13? – co wybrać

iphone 14 czy iphone 13
pexels-cedric-iso-14121456

Każdy nowy iPhone wiąże się z nowościami, na które wiele osób czekało ze zniecierpliwieniem. Premiera jest zawsze huczna i odchyla kurtynę, za którą każdy może podejrzeć innowacyjne nowinki. Wielkie emocje sprawiają, że fani szybko pragną posiąść nowy model. Warto jednak się zastanowić, czy nowość ta jest usprawnieniem wartym dopłaty sporych pieniędzy. Jak wygląda to w przypadku iPhone’a 14 i jego poprzednika, numeru 13?

iPhone 14 a iPhone 13 – czym się różnią?

Oglądając oba modele, gdy leżą obok siebie, łatwo można zauważyć, że wydają się niemal identyczne. Estetyka to jednak nie wszystko – funkcjonalność modelu pochodzi głównie z jego wnętrza. Co się zmieniło, a co pozostało takie samo? Warto się temu przyjrzeć.

  • Rozmiary – one nie zmieniły się znacząco. Nowy model jest o 0,15 mm grubszy, ważąc przy tym o 1 gram mniej. Jest to różnica całkowicie niezauważalna.
  • Procesor – nowy iPhone 14 posiada chipset A15 Bionic, który pochodzi z iPhone’a 13 w wersji Pro. Co to oznacza w praktyce? Z lekka wydajniejszy układ graficzny, który jednak nie wpływa znacząco na codzienne użytkowanie – może co najwyżej dać o kilka FPS’ów więcej w zaawansowanych grach.
  • Aparat – tutaj widać troszkę większe różnice, jednak nie są one szczególnie ważne. Czternastka została wyposażona w szerszą przesłonę, która radzi sobie lepiej w gorszym oświetleniu. Jednocześnie nakręcanie filmów wideo jest teraz łatwiejsze dzięki lepszej stabilizacji obrazu. Nie zmienia to faktu, że zdjęcia tworzone przez iPhone 13 są również świetne, a przeciętny użytkownik nie zauważy znaczących różnic.

Co z pozostałymi specyfikacjami? Jak się okazuje, nie zaszło dużo więcej zmian. Apple zapewnia, że bateria jest sprawniejsza i wydajniejsza, jednak różnice te są znikome, przez co nie można opierać na tym swojej decyzji. Wszystko to pokazuje, że podstawowe modele nie różnią się od siebie znacząco. Sytuacja ta zmienia się jednak w przypadku wersji Pro.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Jak różnią się wersje Pro?

Choć opcje standardowe wydają się niemal identyczne, wersje Pro różnią się już w większym stopniu. Należy pamiętać, że Apple wycofało iPhone’a 13 Pro i Pro Max ze sprzedaży, jednak nie zmienia to faktu, że są wciąż dostępne u innych sprzedawców. Co ważne, są o blisko tysiąc złotych tańsze od swoich następców. Jak jednak różnią się swoimi możliwościami?

Podstawowe różnice pomiędzy iPhone 13 i 14 w wersjach Pro:

  • nowy procesor A16 Bionic, który pozwala na lepszą wydajność,
  • czterokrotnie większa matryca,
  • opcja nigdy niegasnącego wyświetlacza, który przełącza się na odświeżanie o częstotliwości 1 Hz,
  • dynamiczna wyspa, która jest dynamicznym paskiem zmieniającym swoją funkcjonalność w zależności od danego zadania.

Każda specyfikacja jest tutaj jednocześnie delikatnie na korzyść iPhone’a 14, co potwierdza, że jest prawdziwym usprawnieniem w stosunku do poprzednika.

Który model wybrać?

Jak widać, wybór wcale nie jest taki prosty – okazuje się, że nowości nie zawsze potwierdzają swoją wartość. Dla osób z ograniczonym budżetem najlepiej sprawdzi się iPhone 13 Pro, który jest pod każdym kątem lepszy od iPhone’a 14 w wersji podstawowej. Można go znaleźć na: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony/popularne-serie_apple-iphone-13. Jeśli jednak pragniemy najwyższej wydajności i nowinek technologicznych, jednocześnie nie mając ograniczeń budżetowych, iPhone 14 Pro będzie strzałem w dziesiątkę. Posłuży na wiele lat, dbając o łatwość w obsłudze, świetne zdjęcia i wyjątkową wydajność.

Zobacz też: iPhone 14 – kamera, satelitarny SOS, kolory i …notch

iPhone 14 – kamera, satelitarny SOS, kolory i …notch

Materiał sponsorowany

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News