Dyrektywa plastikowa – żegnajcie jednorazówki

Dyrektywa plastikowa

Pamiętacie batalię o słomki? Śmieszne dobrego początki. Śmieszne, bo walcząc ze słomkami jednocześnie kupowaliśmy większość produktów w plastikowych opakowaniach. Tak jest do dzisiaj i nie chodzi wyłącznie o opakowania produktów spożywczych, lecz o całe góry plastiku otaczające nas z każdej strony. Wystarczy spojrzeć na koszyk przeciętnego klienta marketu, żeby zrozumieć, że słomki były tylko symbolicznym przełomem w myśleniu o środowisku. 

Dyrektywa plastikowa

Walka z plastikiem w UE przybrała na sile w 2018 roku, kiedy wszedł w życie tak zwany Pakiet odpadowy. Obecna Dyrektywa plastikowa (The Single- Use Plastics Directive) zastąpiła jej poprzednią wersję z marca 2019 roku. Polega na zakazie sprzedaży opakowań jednorazowych w Unii Europejskiej i wymuszeniu większego zastosowania recyclingu. Jednorazówki uznano za zaśmiecające środowisko w najwyższym stopniu.

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Plastik jest wszędzie!

Plastik jest obecny wszędzie: w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a nawet w organizmach  które teraz także w stworzeniach, które żyją z dala od ludzkiej cywilizacji. Mikroplastik odnaleziono w Rowie Mariańskim, w arktycznym lodzie, w wodzie, piwie, w ludzkim kale, a ostatnio – jak donosi brytyjski “The Guardian” – także w łożysku nienarodzonych jeszcze dzieci5.  Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie.

Czego nie będzie można sprzedawać w UE?

Następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE:

  • Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
  • Talerzyki i inne naczynia
  • Słomki do napojów
  • Patyczki do uszu
  • Rączki do balonów
  • Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki

Kiedy znikną jednorazówki?

Dyrektywa plastikowa nakłada zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku do 2021 r. Firmy będą miały czas na opróżnienie zapasów tych produktów do 3 lipca 2021 roku.

Państwa członkowskie będą miały czas na osiągniecie poziomu 90 % recyklingu plastikowych butelek do 2029 r.. Nowe butelki będą musiały być wytwarzane przynajmniej w 23 % z materiału z recyklingu przed 2030 r.

Pakiet odpadowy wprowadza nowe obowiązki dla krajów członkowskich w zakresie gospodarowania i utylizacji odpadów, wprowadza także nowe poziomy recyklingu:

• 55% do 2025
• 60% do 2030
• 65% do 2035

Kto śmieci ten płaci

Płacić będą producenci, których produkty zawierają substancje nieulegające biodegradacji, na przykład producenci papierosów, ponieważ ich filtry zawierają octan celulozy czy producenci sieci rybackich wykonywanych z tworzyw sztucznych.

Informacja o negatywnym wpływie produktu na środowisko naturalne powinna być zdaniem posłów obowiązkowo umieszczana na etykietach, aby uświadomić użytkownikom negatywne skutki wyrzucania gdzie indziej niż do kosza niedopałków papierosów z filtrami, plastikowych kubków, nawilżanych chusteczek czy serwetek higienicznych.

Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Ile śmieci wytwarzasz rocznie?

Proszę bardzo, oto prosty kalkulator, dzięki któremu dowiesz się ile śmieci rocznie produkujesz. Wystarczy wpisać kilka cyfr do ankiety na stronie omnicalculator.com

Zobacz też: Powstały ekologiczne papierosy. Nadal szkodzą zdrowiu, ale mają nie szkodzić planecie

Powstały ekologiczne papierosy. Nadal szkodzą zdrowiu, ale mają nie szkodzić planecie

A co z fast fashion czy Tigerem?

Oczywiście opakowania to tylko część problemu. Parlament UE będzie musiał przyjrzeć się także fali plastikowych bubli czy wszelkich opakowań. Spróbujcie kupić cokolwiek, choćby kabelek do telefonu nie otrzymawszy wraz z nim opakowania, w którym ilość plastiku czasem jest większa niż w samym produkcie. Każdego dnia kupujemy tony jednorazowych produktów zaśmiecających planetę. Są to zarówno produkty jednorazowego użytku jak różnego typu ozdoby, dodatki do wyposażenia wnętrz czy zwykłe szpargały. Uwielbiany (również przez znaczną część osób czytających ten tekst) Flying Tiger Copenhagen sprzedaje produkty, które już na pierwszy rzut oka są zbędnymi pseudo dekoracjami obliczonymi na użytkowanie dopóki nie zastąpimy ich kolejnym zbędnym „świecznikiem w kształcie ogórka”. Przyznaję, że można tam znaleźć drewniane zabawki, czy ciekawe kolorowanki dla dzieci, ale bądźmy szczerzy, większość produktów w tych sklepach to zwykłe śmieci, których rolą jest sprawienie nam przyjemności na krótką chwilę. Podobnie rzecz ma się z ciuchami z sieciówek. Przemysł tekstylny jest drugim najbardziej zanieczyszczającym planetę po petrochemicznym, ale to już temat na inny artykuł.
Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News