Wykonanie niezwykłego zdjęcia nie wymaga, wbrew pozorom, niezwykłego sprzętu. Niezbędne jest natomiast umiejętne operowanie światłem. Nie zawsze intensywność blasku lamp czy słońca jest optymalna. Wówczas na ratunek przychodzi blenda fotograficzna – narzędzie do zaklinania światła. W rękach zawodowca każdą scenę uczyni niezwykłą.
Co daje operowanie światłem?
Powiedzmy sobie wprost – żadnej filmowiec i fotograf nie zaczyna pracy bez blend fotograficznych. To dzięki nim mogą doświetlić kadr i wyeliminować cienie, a także zmienić temperaturę barw.
Im bliżej sceny blenda fotograficzna zostanie ustawiona, tym silniej zostanie doświetlona. Trudno wyobrazić sobie zdjęcia portretowe bez tego akcesorium. Cienie rzucane na twarz przez włosy i rzęsy, zaciemniony profil, mało wyraźne rysy, to tylko początek mankamentów rzutujących na efekt pracy fotografa pozbawionego blend.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
Z całą pewnością można powiedzieć, że zastosowanie blendy jest jednym z czynników odróżniających fotografię amatorską od profesjonalnej.
Jakie efekty daje zastosowanie blendy fotograficznej?
Bledna fotograficzna to inaczej ekran odblaskowy o kształcie trójkąta, prostokąta lub koła. Pozwala odbijać światło naturalne lub sztuczne w sposób kontrolowany. Dzięki temu scena zostaje optymalne doświetlona.
Nie myśl jednak, że blenda fotograficzna to jeden typ akcesorium. Istnieje aż pięć podstawowych ekranów, które w zupełnie inny sposób zaklinają światło:
- biała blenda fotograficzna – wypełnia cienie i odbija rozproszone światło,
- srebrna blenda fotograficzna – mocno odbija światło, zapewniając silny kontrast,
- złota blenda fotograficzna – mocno odbija światło i ociepla silny kontrast,
- czarna blenda fotograficzna – pochłania światło, pogłębiając efekt cienia,
- dyfuzyjna blenda fotograficzna – przepuszcza światło i je rozprasza, co łagodzi kontrast.
Ponadto możesz w swojej pracy potrzebować blendy zielonej (jako green screen) albo niebieskiej (jako blue screen).
Jak obsługiwać blendę fotograficzną?
Zastosowanie blendy fotograficznej jest niezwykle proste. Wystarczy ustawić akcesorium pod kątem w stosunku do źródła światła tak, aby po odbiciu blask skierował się ku fotografowanej scenie. To sprawi, że zostanie ona odpowiednio doświetlona albo przytłumiona (w zależności od użytej blendy fotograficznej).
Ważne jest też ustawienie akcesorium w zależności od rodzaju sesji. Przy zdjęciach portretowych blenda powinna być ustawiona od dołu, aby zredukować cienie padające na twarz, a jednocześnie nie razić modela.
Przy sesjach w salonie, gdy światło pada z okna lub jednej lampy z boku konieczne jest rozjaśnienie drugiego profilu. Wówczas stosuje się doświetlenie boczne.
Weź też pod uwagę różne wymiary blend fotograficznych. Jeśli wykonujesz sesje rodzinne czy biznesowe, zdecyduj się na akcesorium prostokątne o większych wymiarach (dłuższy bok powinien mieć 120–180 cm). Jeśli jednak specjalizujesz się w zdjęciach portretowych lub detalu – wystarczająca będzie blenda okrągła o średnicy 80 cm.
Zobacz też: Blizny nie są powodem do wstydu: fotografka z Londynu przełamuje stereotypy
Blizny nie są powodem do wstydu: fotografka z Londynu przełamuje stereotypy