“ŻYJĘ Z HIV” – kampania społeczna

ŻYJĘ Z HIV - kampania społeczna
fot. Krystian Lipiec

Niech Polacy i Polki usłyszą ich głos. Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczyna kampanię społeczną poświęconą osobom żyjącym z HIV. Obala mity, informuje o faktach i pokazuje, że HIV może dotyczyć każdego. Wystarczy już ukrywania się w cieniu i cichego przyzwolenia na stygmatyzację.

To dotyczy każdego z nas

W Polsce od 1985 roku zdiagnozowano HIV u ok. 30 092 osób. W 2022 nowo wykrytych zakażeń było 2 384. W perspektywie całego świata (39 mln osób) to może wydawać się niewiele. Jednak ponad drugie tyle osób w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. To dlatego, że tylko 10% Polaków i Polek wykonało przynajmniej raz test na HIV w swoim życiu.

Smutny jest fakt, że za postępem w medycynie, nie idzie zmiana postaw społecznych.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


– mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Bo HIV w Polsce nadal budzi strach. Osoby żyjące z tym wirusem są dyskryminowane w miejscach pracy i stygmatyzowane przez personel medyczny, rodzinę, bliskich i nieznajomych ludzi. O wysokim poziomie “HIV-fobii” świadczy fakt, że nikt w Polsce nie czuje się komfortowo z mówieniem o swojej diagnozie (źródło: Badanie Global Positive Perspectives Wave 2). W innych krajach biorących udział w badaniu uczucie komfortu wskazało 37-56% osób.

Najważniejsze informacje o kampanii

Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec

W najnowszej kampanii Fundacji Edukacji Społecznej zobaczymy 3 bohaterów i 3 bohaterki, którzy obalają stereotypy dotyczące bycia osobą seropozytywną. Opowiadają o swoich emocjach, trudnościach, tym co ich cieszy i czego się boją. Są matkami, tworzą szczęśliwe związki, posiadają ciekawe pasje.

Pragnęliśmy pokazać, że osoba żyjąca z HIV niczym nie różni się od przeciętnego mieszkańca Polski i nie warto postrzegać jej przez pryzmat jednego wirusa.

– podkreśla Krystian Lipiec, fotograf i koordynator kampanii.

Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec
Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec
Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec
Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec
Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec
Żyję z HIV
fot. Krystian Lipiec

Kampania pobudza również do refleksji nad tym, co dzieje się, kiedy w wyniku braku wiedzy stygmatyzujemy drugą osobę. Oto kilka faktów dotyczących HIV, by rozwiać wszelkie wątpliwości:

  • Drogi zakażenia są tylko trzy. HIV zakazić się można tylko poprzez: niezabezpieczone kontakty seksualne, bezpośredni kontakt krwi osoby zakażonej z błoną śluzową lub otwartą raną, drogą wertykalną. Innych możliwości nie
  • Niewykrywalny=Nie Zakażający. Osoba z HIV będąca w leczeniu i mająca niewykrywalny poziom wirusa we krwi, nie zakaża. Może uprawiać seks bez zabezpieczenia bez ryzyka przeniesienia wirusa, urodzić/spłodzić niezakażone
  • Nie zawsze AIDS. HIV to wirus, który nieleczony może doprowadzić do stadium AIDS. Lecz nie każda osoba seropozytywna ma AIDS. Leczenie antyretrowirusowe hamuje postęp infekcji, a osoba może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Na skutecznej terapii nie rozwinie się stadium
  • HIV dotyczy każdego. Wirus nie zna tożsamości płciowej czy orientacji Nie ważne więc, czy osoba jest heteroseksualna czy nieheteronormatywna. Istnieją jedynie mniej lub bardziej ryzykowne zachowania lub kontakty.

Efekty najnowszego projektu Fundacji Edukacji Społecznej zobaczyć można w tym miesiącu. Od 12 do 16 czerwca odbędzie się wernisaż, na którym zostaną pokazane zdjęcia oraz film o bohaterach i bohaterkach kampanii wraz z ich historiami. Wstęp jest otwarty. Podczas wystawy będzie można również bezpłatnie wykonać test na HIV, HCV i kiłę. Warto też śledzić media społecznościowe Fundacji, gdzie regularnie będą publikowane poruszające wywiady.

Kampania jest realizowana dzięki wsparciu finansowemu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO/Europa), GSK x ViiV Healthcare, IKEA, MAC Cosmetics. Kampania otrzymała patronat prezydenta m.st. Warszawa Rafała Trzaskowskiego. Debata oraz Wernisaż są współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji na fes.edu.pl oraz mediach społecznościowych Fundacji Edukacji Społecznej. Dodatkowe informacje dot. HIV: pozytywnezycie.eu

Przemysłowa - FES Final noc [Fot. Michal Dziurkowski @mdziurkowski]
Przemysłowa – FES Final noc [Fot. Michal Dziurkowski @mdziurkowski]

O Fundacji Edukacji Społecznej

Fundacja Edukacji Społecznej (FES) jest organizacją pożytku publicznego zajmującą się edukacją, diagnostyką, terapią i adwokacją w zakresie zdrowia psychicznego, psychoseksualnego oraz przeciwdziałania uzależnieniom od 22 lat. Misją Fundacji jest inicjowanie, realizowanie i wspieranie działań związanych z ochroną i promocją zdrowia.

Od 2004 r. oferuje nieprzerwanie powszechne, bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV i innych infekcji przenoszonych drogą płciową.

FES prowadzi też szerokie wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne dla osób żyjących z HIV. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  • Edukację i działania informacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych.
  • Poradnictwo specjalistyczne – in. prawne, socjalne, psychologiczne.
  • Badania profilaktyczne – w kierunku HIV, HCV, kiły.
  • Kampanie i akcje edukacyjne.
  • Projekty naukowe w Polsce i na arenie międzynarodowej.

Zobacz też: Playlista na Pride Month – 13 piosenek

Playlista na Pride Month – 13 piosenek

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News