Categories: miastoorientuj się

Życie kobiet w Japonii: co anime girls mają wspólnego z rzeczywistością?

Czy życie kobiety w Japonii jest tak kolorowe, jak w anime? Co tak naprawdę oznacza tam termin kobiecość? Jaką rolę w społeczeństwie azjatyckim odgrywa płeć piękna?

Stereotypowy obraz kobiety w Japonii jest bardzo wyidealizowany. Kobieta musi być podporządkowana mężczyźnie, nie dopominać się o swoje prawa, zawsze się uśmiechać. Kobiecość wiąże się ze ślepym wypełnianiem tradycji narodu.

Brak równouprawnienia i powszechna dyskryminacja kobiet to od wieków niezmienna sytuacja w Kraju Kwitnącej Wiśni. Młode Japonki często są postrzegane w sposób czysto erotyczny, a popularność hostess, domów kąpielowych (tzw. domów publicznych), czy erotycznych mang i pornografii rośnie. Wiele dziewczyn czuje, że nie ma wyboru czy chcą wieść takie życie, czy nie, co prowadzi do braku poczucia satysfakcji.

Czytaj również: Japończycy stworzyli kopertę z niebem w środku

W szkołach dziewczęta uczą się tego, co uważa się za niezbędne damie. W społeczeństwie japońskim ideałem kobiecości jest dobra żona i mądra matka. Zawieranie małżeństwa w Japonii to w zasadzie umowa między rodzinami: pierwsza „randka” to po prostu poznanie się partnerów, w celu późniejszego zawarcia stosunku małżeńskiego. Nie ma tu mowy o miłości. Właściwie to dobrze widziane jest, by Japonka ukrywała publicznie swoje prawdziwe uczucia. Od chwili wstąpienia w związek małżeński, kobieta ma na swojej głowie prowadzenie domu.

Z czasem otwarto Japonkom drogi edukacyjne, a także dano im swobodę kariery. Jednak tylko pozornie. Bo, jeśli kobieta wybierze tę drogę, nie będzie miała czasu na prowadzenie domu i wychowywanie dzieci, czyli nie będzie dobrą żoną i mądrą matką!

Zazwyczaj pracują tylko młode Japonki, które nie są jeszcze mężatkami, ale tak naprawdę nawet w najlepszych firmach pełnią one raczej role estetyczne, są sekretarkami i podają kawę, mają się uśmiechać i usługiwać gościom.

Tekst: Magdalena Stasiuk

Komentarze
5/5 - (1 vote)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Netflix rozszerza uniwersum „Przeznaczenie: Saga Winx” o 2 książki

Wielkimi krokami zbliżają się nowe odcinki serialu fantasy „Przeznaczenie: Saga Winx”, którego pierwowzorem jest słynna…

18 godzin ago

Poczet pisarzy różnych: Robert E. Howard

Zaprezentowana filmowa wersja przygód Conana była tak słaba, że tłumnie ujawnili się wielbiciele dotychczas wyśmiewanych…

2 dni ago

Win:Win – szósta odsłona wernisażu psich portretów Michała Torzeckiego

Michał Torzecki i Daftcode ponownie zapraszają na otwarcie akcji charytatywnej pod hasłem „Sztuka pomagania zwierzakom”.…

4 dni ago

Felieton Hiro. Bezpieczeństwo über alles

Kiedy uświadomiłem sobie, że prawo jazdy posiadam już od osiemnastu lat, poczułem się bardzo staro. Nic tylko odłożyć…

5 dni ago

Olsztyn Green Festival 2022 zaprasza

Ponad dwadzieścia koncertów topowych polskich muzyków, a także liczne rozmowy z artystami i naukowcami o…

5 dni ago

Fiorucci 59th Street – powrót do korzeni

Włoska firma powraca z wielkim hukiem. 23 czerwca miała miejsce premiera kolekcji pod tytułem 59th…

6 dni ago