Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.

Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.

Za nami XVI edycja prestiżowego konkursu dla młodych projektantów Young Design organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. To kontynuacja wieloletniej tradycji, w ramach której instytucja zajmuje się promocją i wspieraniem polskiej sztuki użytkowej. Uznanie jury zyskały m.in. projekt narzędzia do materializacji emocji, system wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych czy kompaktowy odsalacz do wody. Otwarto też wystawę pokonkursową połączoną z wystawą retrospektywną, którą można już bezpłatnie obejrzeć na ulicy Świętojerskiej 5/7.

Współcześni odkrywcy i odkrywczynie

Zbiorowe Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.

Sztuka użytkowa coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a młodzi projektanci prześcigają się w innowacyjnych pomysłach. Design to dziś nie tylko jakość wykonania, intrygujący wygląd i styl, ale przede wszystkim pole do tworzenia przyszłościowych rozwiązań mogących usprawnić, ułatwić lub nawet przedłużyć nasze życie. Miejsca takie jak Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie dbają o rozwój i promocję młodych talentów. W tym roku odbyła się już XVI edycja ogólnopolskiego Konkursu Young Design. W czwartek podczas uroczystej gali organizowanej w siedzibie Instytutu poznaliśmy jej zwycięzców.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


NAGRODA GŁÓWNA – STYPENDIUM IM. PROF. WANDY TELAKOWSKIEJ W WYSOKOŚCI 20 000 ZŁ UFUNDOWANE PRZEZ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO; NAGRODA POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ W WYSOKOŚCI 20 000 ZŁ (JACEK JANAS, „SELFHYTTE”); NAGRODA ARP BUDOWNICTWO W WYSOKOŚCI 4 000 ZŁ

Jacek Janas i SelfHytte Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Jacek Janas i SelfHytte
SelfHytte Jacek Janas 2 Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
SelfHytte – Jacek Janas

W społeczeństwie świadomym ekologicznie wzrasta zapotrzebowanie na nowe, przystępne rozwiązania wspierające oszczędzanie energii. Projekt Jacka Janasa można porównać do kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego, które znajdują się w większości domów jednorodzinnych. Jednak jego rozwiązanie dedykowane jest zdecydowanie mniejszym przestrzeniom. Dzięki SelfHytte możemy cieszyć się funkcjonalnością, estetyką oraz korzyściami związanymi z urządzeniami OZE. To łatwe w montażu nawet na niewielkiej powierzchni, intuicyjne narzędzie do wprowadzenia rozwiązań, takich jak fotowoltaika, rekuperacja, turbiny wiatrowe, magazynowanie energii, zbieranie wody szarej itp. Ważną rolę w projekcie odgrywa kominek, który może przyjąć tradycyjną lub nowoczesną formę, tworząc w domu przytulną atmosferę, jednocześnie wspierając działanie całego urządzenia.

Jacek Janas Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Jacek Janas

NAGRODA TOTALIZATORA SPORTOWEGO W WYSOKOŚCI 10 000 ZŁ (OLEKSANDRA MILISHCHUK, „FEMO.”)

Oleksandra Milishchuk i FEMO Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Oleksandra Milishchuk i FEMO.

FEMO. to kombinacja słów „forma” i „emocja”. Jak wiemy, wizualizacja emocji odgrywa ważną rolę w procesie terapeutycznym i pomaga w przepracowywaniu traum. Zaniepokojona statystykami dotyczącymi zdrowia psychicznego Oleksandra Milishchuk wychodzi ze swoim projektem naprzeciw potrzebom osób, których mogą przerażać ich własne emocje, dając im nadzieję na poprawę jakości życia. Na podstawie szczegółowego testu psychologicznego (który przy okazji sprawdza, w jak dużym stopniu jesteśmy w stanie skoncentrować się na tym, co czujemy) powstaje indywidualna forma, drukowana następnie na drukarce 3D. Możliwość obcowania ze swoimi zmaterializowanymi emocjami przy pomocy zmysłów pomaga lepiej się z nimi oswoić.

FEMO 6 Oleksandra Milishchuk Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
FEMO – Oleksandra Milishchuk

NAGRODA FUNDACJI ARP W WYSOKOŚCI 20 000 ZŁ; TABLET UFUNDOWANY PRZEZ MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI (INKA FISCHER, „PRÓBNIK TKANIN ŻAKARDOWYCH Z WYKORZYSTANIEM DRUKU SUBLIMACYJNEGO”)

Inka Fischer i Probnik Tkanin zakardowych Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Inka Fischer i Próbnik Tkanin żakardowych

Autorka projektu postanowiła zmierzyć się z problemem nadmiernej ilości wykorzystywanych surowców i powstałych odpadów przy produkcji tkanin żakardowych. Wykorzystując technikę druku sublimacyjnego, Inka Fischer stworzyła wytrzymałe, lekkie i redukujące ilość przędzy materiały. Powstałe tkaniny są dwustronne, przyjazne dla skóry i  kolorowe, zachowują wizualne cechy tradycyjnego żakardu czyli pozwalają na wolność twórczego wyrazu.

probki zakard Inka Fischer Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
próbki żakard – Inka Fischer

NAGRODA AGENCJI ROZWOJU PRZEMYSŁU W WYSOKOŚCI 10 000 ZŁ (JAKUB BRUSS, „BASOW”)

Jakub Bruss i BASOW Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Jakub Bruss i BASOW

Czy w przyszłości woda z mórz i oceanów będzie zdatna do picia? Jakub Bruss postarał się udowodnić, że jest to możliwe, a w dodatku osiągalne w domowych warunkach. Jego odsalacz do wody został zaprojektowany jako urządzenie egalitarne, łatwe do złożenia, proste w użyciu i kompaktowe, jak również bardzo łatwe do ewentualnej naprawy. Basow wykorzystuje energię słoneczną do tego, by odparować wodę, oddzielając ją od osadzającej się na dnie odsalacza soli. Poszczególne elementy zostały wykonane m.in. z aluminium, żywicy i winylu. Wszystko z myślą szczególnie o krajach ubogich, borykających się z problemem niedoboru wody pitnej.

Basow Jakub Bruss Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Basow – Jakub Bruss

NAGRODA FUNDACJI ORLEN W WYSOKOŚCI 20 000 ZŁ (ALEKSANDRA WRÓBEL, „MYCELIO”)

Aleksandra Wrobel i Mycelio Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Aleksandra Wróbel i Mycelio

Zwierzęta stały się pełnoprawnymi członkami naszych rodzin. Nic więc dziwnego, że i praktyki ich pochówku mogą wkrótce ulec przekształceniu. Na razie składanie ciała zwierzęcia do ziemi jest nielegalne  – głównie ze względu na wydzielane podczas rozkładu substancje szkodliwe dla środowiska. Mimo to jednak niektórzy lekceważą zakaz, czując przemożną potrzebę pożegnania pupila. Naprzeciw temu pragnieniu wyszła pierwsza finalistka Young Design 2023 Aleksandra Wróbel, tworząc projekt trumien dla zwierząt wykonanych z grzybni jako bezpiecznej alternatywy dla kremacji. Forma obiektu inspirowana jest nasionami oraz kokonami owadów –  sugeruje to odrodzenie i nawiązuje do cyrkularności zasobów w środowisku. Pojemnik z grzybni skraca czas rozkładu ciała, a dodatkowo wszelkie toksyczne substancje zostają zniwelowane, gdyż grzyby przemieniają je na pokarm dla siebie.

MYCELIO 3 Aleksandra Wrobel 3 Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
MYCELIO 3 – Aleksandra Wróbel

STYPENDIUM SPECJALNE FUNDACJI ORLEN W WYSOKOŚCI 10 000 ZŁ (BEATA ŚWIĘTOŃSKA, „FLOR-I”)

Beata Swietonska i flor i Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
Beata Świętońska i flor-i

Badanie przyrody i odkrywanie mechanizmów rządzących jej światem sprawia, że przestajemy egoistycznie narzucać jej antropocentryczny punkt widzenia oraz traktować ją wyłącznie jako tło dla naszych doświadczeń. Poznawanie praw natury uczy nie tylko krytycznego myślenia, logiki, lecz przede wszystkim szacunku do innych organizmów, pokory oraz wrażliwości na innych. Flor-i to zestaw elementów na bazie walca wygenerowanego na drodze poszukiwań aspektów determinujących kulturę świata roślin, którego założeniem jest przełożenie mechanizmów organizujących ich strukturę na percepcję człowieka. Zaprojektowana przez Beatę Świętońską układanka odtwarza mechanizmy rządzące światem roślin, w którym niektóre elementy przyciągają się, inne zaś odpychają. Wpływ człowieka na ostateczny kształt układanki, podobnie jak w naturze, jest ograniczony.

flor i Beata Swietonska 3 Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2023! Już można zobaczyć ich projekty na własne oczy.
flor-i – Beata Świętońska

Gala Young Design 2023

Na przestrzeni lat, w których odbywa się Young Design, wielu początkujących wówczas twórców zyskało uznanie i rozwinęło swoje kariery. Ich prace można było obejrzeć obok tegorocznych zwycięskich projektów. Wśród nich znalazł się m.in. MOLLESprojekt zaopatrzenia protetycznego kończyny dolnej, wspierający uprawianie sportów wodnych autorstwa Jakuba Garstkiewicza – laureata Young Design 2022, niezwykły zestaw KAPITALISTYCZNE ZABAWKI zaprojektowany przez Szymona Zakrzewskiego (w tym „Skakanka wyzysku”, „Labirynt Migracji”), zestaw do terapii multisensorycznej dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera SENSORIA Małgorzaty Kostacińskiej czy zestaw służący do samodzielnego wytwarzania perfum OSME stworzony przez Annę Elizę Gwiazdę.

Uroczysta gala Young Design 2023 odbyła się tradycyjnie w słynnej siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na ulicy Świętojerskiej 5/7 w Warszawie.

To już 16. edycja konkursu, który ukazuje kreatywność i innowacyjność młodych ludzi. Bardzo nas cieszy, że możemy w ten sposób promować i wspierać młode talenty, tym samym przyczyniając się  do rozwoju branży wzorniczejmówiła podczas wydarzenia prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Agnieszka Wasilewska.

Wystawa pokonkursowa i konkurs „Dobry Wzór”

Wystawę pokonkursową połączoną z retrospektywą można oglądać do 30 lipca 2023 roku w godzinach w sali im. Wandy Telakowskiej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00 oraz w weekendy w godzinach 12.00–19.00. Wstęp wolny. Później wystawa pojedzie do Wiednia, gdzie będzie można ją oglądać w Instytucie Polskim.

Mimo zakończenia Konkursu Young Design 2023 Instytut Wzornictwa Przemysłowego nie zwalnia tempa, bo już ruszyły pierwsze przygotowania do najstarszego konkursu wzorniczego w Polsce – „Dobry Wzór”. Wcześniej jednak czeka nas biennale plakatu z oprawą muzyczną i rekrutacja na studia podyplomowe Total Design Management współtworzone przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut.

Partnerzy: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., LTG Cargo Polska Sp. z o.o., Operator ARP Sp. z o.o., ARP Budownictwo Sp. z o.o

Dofinansowane przez: Fundacja Orlen, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja ARP

Patronaty honorowe: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (Patronat nad Galą Konkursu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Polskie Radio Program Trzeci, Magazif, Sztuka Architektury, Architektura i Biznes, WhiteMad, dlastudenta.pl, HIRO, Poptown

Zobacz też: TIDAL wprowadza Live!

TIDAL wprowadza Live!

5/5 - (2 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News