Źródło zdjęcia: pomagam.pl
Trwająca od 24 lutego 2022 roku barbarzyńska inwazja rosyjska w Ukrainie dotknęła wszystkich jej mieszkańców – zarówno ludzi jak i ich czworonogi. Z kraju naszych wschodnich sąsiadów wciąż przywożone są cierpiące psy, koty, a także fretki, gady i płazy, którymi pilnie trzeba zaopiekować się w Polsce, z dala od zgiełku i koszmaru jakim jest wojna. Zwierzęta z Ukrainy potrzebują nowych domów, specjalistycznej opieki weterynaryjnej i oczywiście karmy. Sprawdź, jak i w jaki sposób pomóc zwierzakom! Przeczytaj poniższe informacje o zbiórkach, zrzutkach oraz adopcjach.
Na pomoc zwierzętom z Ukrainy ruszyły liczne organizacje z Polski. W naszym kraju z dnia na dzień coraz więcej fundacji jak i lecznic dołącza do grona pomocowego. Wolontariusze czynnie działają na granicy, organizują pomoc, planują przewóz zwierząt z prywatnych schronisk ukraińskich do polskich oraz szukają domów tymczasowych.
Poniżej znajdziesz listę fundacji, stowarzyszeń, domów tymczasowych oraz organizacji wspierających zwierzęta z Ukrainy:
Polska tymczasowo zniosła wymogi związane z transportem zwierząt domowych, dlatego też na teren naszego państwa zwierzęta domowe towarzyszące swoim właścicielom mogą zostać przywiezione bez kompletu dokumentów weterynaryjnych, czyli wykazu szczepień oraz paszportu. Niestety, w skutek działań wojennych niektóre zwierzęta straciły dach nad głową, swoich właścicieli lub zgubiły się. Wolontariusze oraz aktywiści odnajdują pozostawione w Ukrainie zwierzaki i bezpiecznie przewożą je do Polski, gdzie znajdują schronienie w schroniskach, fundacjach, lecznicach lub stowarzyszeniach.
Istnieje kilka sposobów pomocy zwierzakom dotkniętym przez działania wojenne w Ukrainie. Warto pamiętać o tym, aby pomagać w miarę swoich możliwości i lokalnie, czyli wspierając małe schroniska czy fundacje działających blisko miejsca zamieszkania. Poniżej przeczytasz o tym jak i w jaki dokładnie sposób możesz zaangażować się w pomoc.
zwierzętazukrainy.pl to strona mająca na celu stworzenie list różnego rodzaju form pomocy oraz zgromadzenie obiektów mogących zapewnić schronienie, wsparcie specjalistów, pomoc rzeczową oraz opieki weterynaryjnej zwierzętom z Ukrainy.
Jeżeli możesz udzielić tym zwierzakom pomocy lekarskiej, wyposażyć je w zapas karmy, zapewnić schronienie lub bezinteresownie pomóc w jakikolwiek sposób wypełnij formularz, który doda ciebie do listy czyniących dobro i niosących pomoc.
Wszystkie schroniska, fundacje, stowarzyszenia oraz inne organizacje przyjmujące zwierzęta z Ukrainy organizują zbiórki przedmiotów, które zapewnią czworonogom komfortowe, zdrowe oraz godne warunki pobytu oraz zrzutki pieniężne, dzięki którym mogą otoczyć opieką zwierzaki potrzebujące odpowiedniego leczenia.
Zanim przekażesz cokolwiek na zbiórki organizowane przez fundacje bądź schroniska, sprawdź najnowsze posty zamieszczone w mediach społecznościowych wybranej organizacji, gdzie znajdziesz aktualną listę najpotrzebniejszych przedmiotów. Oto kilka najczęściej powtarzających się rzeczy, które można zanieść na zbiórki:
Wsparcie finansowe, którego możesz udzielić polskim organizacjom angażującym się w pomoc zwierzętom z Ukrainy, jest bardzo ważne, ponieważ właśnie dzięki niemu wolontariusze mają środki na zakup specjalistycznych przedmiotów i lekarstw, transport zwierząt z Ukrainy do Polski oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej.
Oto lista zrzutek, które warto wesprzeć:
Jeśli jesteś lekarzem weterynarii, technikiem weterynarii, behawiorystą, groomerem, zoofizjoterapeutą bądź zoodietetykiem możesz zgłosić chęć specjalistycznej pomocy. Tańszych lub darmowych usług od takich specjalistów poszukują fundacje pomagające zwierzętom z Ukrainy. Swoją pomoc można zaoferować właścicielom schroniska, fundacji czy stowarzyszenia, które znajduje się na liście powyżej.
Zapewnienie miejsca zwierzętom z Ukrainy na terenie Polski to najważniejsza kwestia. Wiele zwierząt wymaga izolacji, ze względu na brak odpowiednich szczepień, która musi odbywać się w całkowitym odosobnieniu od innych zwierzaków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Polskie organizacje apelują, aby adoptować lub oferować dom tymczasowy polskim zwierzętom, aby w ten sposób zapewnić miejsca dla zwierząt ukraińskich, dzięki czemu zyskają profesjonalną pomoc lekarza weterynarii i, jeśli to konieczne, behawiorysty.
Przed przyjęciem ukraińskiego pupila należy pamiętać o zapewnieniu im pełnego komfortu, stworzeniu cichej i pełnej bezpieczeństwa atmosfery ze względu na traumę, którą z pewnością przeszedł.
Na stronach internetowych oraz w postach zamieszczonych w mediach społecznościowych organizacji pomagających i opiekujących się zwierzętami z Ukrainy obok zdjęć i charakterystyki zwierzaków widnieją linki do ankiet przedadopcyjnych, dzięki których wypełnieniu można starać się o adopcję czworonoga. Osoby, które chciałyby tymczasowo przygarnąć czworonoga i są w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo, ciepło oraz jak najlepsze warunki, mogą wyrazić chęć pomocy poprzez poniższe formularze:
Pamiętaj, aby wszystkie ankiety oraz formularze wypełniać dokładnie i odpowiedzialnie!
Pomóc można oferując miejsce dla zwierząt z Ukrainy wraz z ich opiekunami. Czworonogi oraz ich właściciele bardzo często czekają wiele dni w kolejkach na granicy, a gdy już dotrą do Polski nie mają gdzie się podziać. Bardzo dużo punktów pomocy tymczasowej dla uchodźców nie pozwala na obecność zwierząt. Z tego powodu ważne jest zapewnienie lokum lub noclegu ludziom, którzy przyjechali z Ukrainy ze zwierzętami.
Zwierzęta nadal są ratowane z Ukrainy, ale wiele z nich wciąż pozostaje na terenach dotkniętych działaniami wojennymi. Zarówno polskie jak i ukraińskie organizacje przygotowują konwoje jeżdżące w głąb Ukrainy, aby odnalazły pozostawione tam zwierzęta, które są regularnie przywożone do Polski. Zwierzęta odratowane przez konwoje są w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ często pozostają bez jedzenia, wody, opiekuna, a także opieki weterynaryjnej. Cierpią z powodu chorób, hałasu, tęsknoty, strachu. Z tego powodu niesamowicie ważne jest, aby wspierać również organizacje pomagające zwierzakom na terenie Ukrainy i organizujące transport w bezpieczne miejsce.
Oto lista schronisk, sanktuariów oraz organizacji społecznych wraz z linkiem do strony, poprzez którą można przekazać darowiznę:
Tekst: M. M.
Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…
„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…
W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…
Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…
Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…
Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…